Работещите за аукционната къща "Друо" носачи, наричани "червените якички", успешно извършвали престъпните си дейности в продължение на десетилетия. |
Престъпната мрежа започва да се разплита благодарение на клиент на "Друо", който преди 6 години подава анонимен сигнал в полицията, че картина от Гюстав Курбе мистериозно е изчезнала, докато е превозвана от служителите на аукционната къща през 2003 г. Съмнения относно дейността на носачите, известни като "червените якички" заради цвета на яките на униформите им, се появява, след като няколко от тях
започват да демонстрират завидни финансови възможности
Един от носачите се сдобива с автомобил "Порше" 911, друг кара последен модел БМВ кабриолет, а трети си купува бар в Париж.
Клиентът на аукционната къща поискал изненадваща инвентаризация на един от складовете, в който се съхранявала колекцията на починалия му чичо. Установено е, че липсва картината "Морски пейзаж с бурно небе" - дело на Гюстав Курбе. От тук започва да се разплита престъпната мрежа, организирана от носачите на "Друо". Наяве излизат и други липси на ценни предмети от хранилищата на "Друо", което води до мащабно разследване. След 147 полицейски обиски са открити следите на над 6 хиляди картини, скулптури, бижута, части от мебели и други старинни предмети, сред които има литографии от Шагал и Матис. Това е най-мащабното разследване на организирана престъпна група за кражба, което е провеждано във Франция. През 2011 г. полицията прави сайт, чрез който се надява да открие законните притежатели на ценностите. В хода на разследването се оказва, че престъпната схема функционира успешно в продължение на десетилетия. Смята се, че носачите са успели да откраднат 275 тона ценни предмети, а аукционерите си затваряли очите за кражбите и продавали някои от тези вещи на търгове, а парите отивали в банковите сметки на носачите.
Аукционна къща "Друо" е една от най-старите в света и предлага над 500 000 произведения на изкуството всяка година. Основана е през 1852 г. и в нея работят над 2000 специалисти. Наполеон III издава разпореждане, според което в "Друо"
могат да работят като носачи само мъже от историческата област Савоя
Аукционната къща не ги наема директно, а плаща на Асоциацията на носачите процент от продажбите, който се разделя между работниците в "Друо". От създаването на аукционната къща работните места за носачи са 110 и те се предават между поколенията - от баща на син или от чичо на племенник. Годишно печелят около 60 000 евро. В последните години много савойци продават работните си места на други жители на областта срещу 50 000 евро. От 2010 г. обаче "Друо" преустанови работа с тези носачи заради разразилия се скандал, въпреки че те са много по-ефективни в работата си от хамалите.
Според обвинението "червените якички" крадат ценни предмети, докато ги превозват от домовете на починали колекционери и богаташи към аукционната къща. Освен това крадат от складовете в парижкия 9-и район, в който се съхраняват произведения на изкуството непосредствено преди търговете. Ако някой от собствениците
забележи навреме, че нещо липсва, тогава носачите връщат предмета и се извиняват,
че погрешка е останал в контейнера за пренасяне. Ако никой обаче не забележи кражбата, откраднатите предмети отиват на търговете, организирани от "Друо". Носачите предварително се уговарят с аукционерите за цената, на която произведението ще бъде продадено. Подставени лица купуват предметите на ниски цени, а след време ги продават на клиентите за тройно по-високи. Носачите целеносочено отстраняват части на старинни мебели, за да понижат цената им. Това занижава стойността им, а след това "червените якички" връщат липсващите части по местата им и продават вещта на по-висока цена.
Според говорител на конкурентна аукционна къща, чието име френските медии не съобщават, в последните години носачите дори спрели да използват подставени лица, за да купуват желаните предмети. "Не разбирам защо аукционерите продават на "червените яки" каквото си пожелаят. В тази аукционна къща произведенията се изкупуват прекалено често от персонала. Аукционерите си затварят очите. Те искат единствено да изкарат пари", казва той.
Леон Фостър, който защитава девет от обвинените служители, смята, че процесът е опит да се накърни името на стара и достойна професия, която и без това вече никой не иска да работи. Според него изобщо не може да става въпрос за организирана престъпна група, а неговите клиенти се оказали на неподходящото място в неподходящото време. Заговорът на носачите обаче предизвика полицейски проверки в Асоциацията на носачите. Властите дори обмислят възможността да я разпуснат, за да се наемат хора по установения ред, тъй като съществуващата практика в момента е вид монопол.
Търговците твърдят, че
незаконните действия на носачите от "Друо" са "обществена тайна"
Докато кражбите им не излязат наяве, продавачите са склонни да си затварят очите, защото се страхуват да не ядосат савойците. "Ако се оплачем, това може да доведе до поредица от "нещастни случаи", като например счупване на предмети при пренасянето им", твърди търговец пред френския в. "Фигаро".
Самата аукционна къща е сред жертвите, които търсят възмездие за кражбите. "Аукционната къща няма никакъв интерес да участва в организирана престъпна група", каза адвокатът на "Друо" Карим Бейлуни. "Така или иначе, тези хора нанесоха непоправима вреда на доброто ни име". Според данни на британския в. "Гардиън" продажбите на "Друо" са спаднали през миналата година, когато аукционната къща отчита продажби на стойност 385 млн. евро. За сравнение - през 2013 г. са продадени антики за 407 млн. евро. Продажбите, осъществени от парижкото представителство на аукционната къща "Кристис", пък са скочили с 28% за същия период.
Въпреки очевидната вина на носачите, някои от клиентите на "Друо" все още вярват в невинността им. Сред тях е 55-годишната Силви Ялнизян, която от десет години купува стока за антиквариата си от "Друо". Според нея отсъствието на "червените якички" ще "повлияе много на атмосферата, защото те са лицето на аукциона".