:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,461
Активни 401
Страници 16,391
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Синдикатите нямат място в научните среди

Браншовият синдикат "Висше образование и наука" е защитник на научната посредственост и статуквото
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Учените нямат нужда от казионни представители - показват го протестите от последните години.
Организацията, стилът и методите в българската наука и висше образование се променят бавно, но едно нещо бе променено веднага след краха на комунистическия тоталитаризъм - квалификацията "научен работник" беше изхвърлена. Но докато "Съюз на учените в България" звучи по-добре, "Синдикат на учените" звучи смешно. Защото никъде по света, с изключение на България, няма такъв синдикат...

Академичните институции са практически изключени от официално регистрираните Labor Unions в САЩ, а в Западна Европа само 3% от университетските преподаватели са се записали към учителските синдикати. На запад е прието, че научното творчество е твърде специфично и че учените изследователи и университетски професори не могат да бъдат защитавани от традиционните синдикати. Техни специфични професионални асоциации до голяма степен поемат и синдикалните функции. Така например, хабилитираните университетски преподаватели в САЩ търсят защита на свои социални искания чрез Американската асоциация на университетските професори (AAUP).

Какво е положението обаче у нас? Национален браншов синдикат "Висше образование и наука" претендира да представлява учените в България. Функциите и направленията за действие при традиционните браншове са механично преместени и в този конфедериран синдикат без отчитане на специфичните особености на научното творчество, на неговата оценка, необходимостта от мобилност на учените, от ненормиран работен ден и др. Продължава третирането на учените като "научни работници". Нещо повече - синдикатът счита, че защитата на техните социални права е пряко свързана с управлението и развитието на цялата система на висшето образование и науката.



Накичени с научни титли синдикални лидери



организират дискусионни форуми и изпращат "становища" по "Развитието на висшето образование и науката в България" от позицията, че държавата трябва да съгласува всичко с тях. Оказва се, че синдикатът претендира да провежда не само социален диалог с държавата, но и граждански диалог, че той държи държавата да не предприема нищо преди постигането на "споделена визия" за развитието на висшето образование и научните изследвания; предлага дори "експертна помощ".

Синдикатите са предназначени да водят само социален диалог с държавата и разширяването на претенциите до граждански диалог, т.е. диалог от позициите на гражданско общество, е недопустимо. Синдикатите не могат да представляват "гражданското общество", защото са професионално сегментирани и се движат от социални интереси. Гражданското общество се движи от ценности и е плуралистично - представено от всички обществени слоеве (бизнес, култура и т.н.). Затова претенциите на този синдикат да определя развитието на такъв отрасъл като висшето образование и науката са абсурдни.

В становищата на синдиката при приемането на националните стратегии за развитие на висшето образование и на научните изследвания идеите и принципите на обвързване на финансирането с ефективността и качеството срещаха ред възражения. Позицията на синдиката че "държавата трябва да отделя 1.5% от БВП за наука още днес" не почива на обективен анализ и оценка на състоянието. Какво ще се получи при разнородния и не особено качествен (като цяло) хабилитиран научен състав, бюрократизиран асистенски състав и корумпирана система за рецензиране? Синдикатът заявява декларативно, без никакъв анализ и доказателства: "Науката ни разполага с качествен човешки потенциал". Само че с голи декларации искания за наливане на повече пари в системата не се обосновават. С оглед ефективност увеличаването на средствата за наука трябва да бъде съпътствано със законови и структурни промени, изпитани системи за оценяване, акредитация и атестация, изграждане на компетентно независимо проектно финансиране. Всичко това не може да стане за един ден.

Позицията на синдиката отразява една картина на политически оцветена, некомпетентна, защитаваща интересите на посредствените и



бюрократизирани учени



съпротива срещу реформи в науката и висшето образование. Синдикални "експерти" често привеждат грешни занижени данни за броя на учените у нас (за броя на изследователите на 1000 заети лица, некомпетентно представян като брой на учените на 1000 души население). По относителен брой на учени с научни степени и/или звания България се нарежда в първата половина на европейските страни, а по брой на "изследователи" съвсем не е на последно място. Българската наука има кадрови проблеми не толкова по отношение на количеството на учените, а на тяхното качество - обстоятелство, което синдикатите не желаят да признаят. Искането за бързо наливане на пари в системата отразява примитивното желание за вдигане на заплатите без никакво диференциране, не на проектна база, а in block. Българската наука трябва обаче да се прочисти от неефективни учени не само с оглед прехвърляне на средства към тези, които заслужават, но и с оглед на цялостната си ефективност. Всъщност, пари за учени, които няма да ги прахосат, се намират (както от европейски, така и от български фондове) и сега.

По отношение на университетите синдикатът обикновено застава на страната на искания на ректори и техни лобисти за повече автономия и пазарно ориентиране без отчитане, че висшето знание не е пазарен продукт, че неговото производство и продажба изискват регулация, че университетите трябва да служат на обществото, а не на университетските състави.

Показателно е отношението на синдиката към законопроекта за изменение и допълнение на Закона за развитие на академичния състав, чието приемане понастоящем предстои в парламента. Известно е, че сегашният закон, прокаран от бившия министър Сергей Игнатов, отвори вратата за продължаващо роене на университети и колежи, за процъфтяване на "бизнеса с дипломи", доведе до изключителна девалвация на научните степени и звания и заедно с други фактори - до спадане на качеството на висшето образование у нас. Още при въвеждането му сериозните университети, БАН, изтъкнати учени алармираха за необходимостта този закон да бъде променен - конкурсите (особено тези за научните степени) да се изведат отново на национално ниво и да се въведат минимални наукометрични изисквания към кандидатите и журитата. Браншовият синдикат обаче спомогна на усилията на посредствени и заинтересовани учени и органи за отлагането на необходимата промяна, за



"производството" на около 6 хиляди нови професори



и доценти само за пет години. Дори и сега, когато необходимостта от посочените промени е подплатена от многобройни становища и е добре конкретизирана в няколко различни законопроекта, в "становище" на браншовия синдикат (подписано от председателя му доц. д-р Лиляна Вълчева), четем следното:

"Въвеждането на национални изисквания и превръщането на тези изисквания в числови стойности, единни за всички научни институции и висши училища, ще породи редица затруднения, а по наше мнение и дори объркване и необосновано ограничаване на правото на всеки учен да се развива в йерархията на академичния състав."

"Считаме, че българските висши училища и научни организации се управляват от хора с висока интелигентност, които могат да формират преценка за това доколко и какви да бъдат критериите и на какви изисквания да отговаря академичният и научният състав".

"Правото на всеки учен да се развива в йерархията на академичния състав" се осъществява с покриване на определени изисквания, а българският "Синдикат на учените" настоява за вредно, контрапродуктивно, вулгарно либерализирине. Новосъздадените български университети нямат мотивациите и традициите, необходими за поддържането на тези изисквания. Това се осъзнава от сериозните български учени. Убеден съм, че ако се направи едно допитване до хабилитираните лица в България, исканията за промени в ЗРАС ще бъдат подкрепени от мнозинството като необходими за спасяването на българската наука. Кого всъщност представлява синдикатът и кого защитава? Синдикалната защита на учените не бива да се свежда до защита на научната посредственост и статуквото, не бива да опростява пътя на кариерното израстване, не бива да влияе на научното и образователното законодателство, на провеждането на реформи.

----------------

Авторът е доктор на химическите науки, бивш Хумболтов стипендиант, работил в няколко американски университета, основател и модератор на сайта bulgarianscienceproblems.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
---
36
3200
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
03 Април 2016 19:18
нещо бе променено веднага след краха на комунистическия тоталитаризъм - квалификацията "научен работник" беше изхвърлена.
Барабар с изхвърлянето на квалификацията "научен работник" май с така наречените "демократични промени" се изхвърля и науката от България. Колкото по-важни титли се измислят, толкова българската наука повече клюмва. Замениха "кандидат на науките" с доктор, и изискванията драстично се понижиха за тоз доктор. Махнаха ВАК и изискванията за доценти и професори съвсем спаднаха, като се нароиха стотици. Когато ги строиха в университета 50 новички професори и не можах да ги изброя колко доценти, един колега се изказа "абе отчитаме спад на нучната продукция, а огромен ръст на хабилитирани лица". И колкото рИформи се правят все по надолнището вървим, то не е само в науката де.. И какъв е, впрочем, проблемът, че има синдикати в образованието и науката не ми стана ясно. Това си е псевдопроблем. Истинският проблем е, че за наука няма пари. Ама Лазарин понеже не прави наука, това не го засяга. Важно е да се пише за науката и тя ще се оправи. Там във Фонда има и един Пушкаров, който със статии я оправя. Навремето викахме - "акъл не ми давай ами ми дай пари". Синдикатите на този етап трябва да се борят да се осигурят пари за наука, те не се борят за титли. Трябваше да се борят, когато индивидът Игнатов въвеждаше глупавия закон за научните длъжности, след като всички бяха убедени, че ще стане това, което стана, след като имаха опита на Румъния. Трябваше да се борят, когато Наполеон Танев задигна 18 милиона от Фонд "Научни изследвания". Те това не правеха. Общо взето синдикатите се занимават с уреждане на екскурзии, с даване заеми на служителите, уреждане на новогодишни тържества и ей такива дейности. Е няма кой да се занимава с тези дейности. Не ми става ясно какво му пречат на Лазарин синдикатите, че цяла статия е извапцал в "Сега". Те са толкова безобидни. Нито пречат, а по малко помагат да се услади живота на учените (вече не "научните работници", щото това е комунистическо и тоталитарно).
Позицията на синдиката отразява една картина на политически оцветена, некомпетентна, защитаваща интересите на посредствените и
бюрократизирани учени съпротива срещу реформи в науката и висшето образование.
А какви са тия рИформи ги видяхме и резултатите видяхме, рИформите на Вълчев, на Игнатов, на Танев. Науката ни страда от липса на пари за апаратура, за достойни заплати, от липса на пари за базите от данни на Скопус и Томсън Ройтерс. и не накрая от тези прословути рИформи. И ако се завъртят някои милионии , те безследно изчезват. Сега ще гледаме и новия цирк, как ще бъдат усвоени тази година 400 милиона от ръбовете от РБ, не случай Куневца се хвана за просвете министър., дето не и е работата.
03 Април 2016 19:58
Mrx++
03 Април 2016 19:18


+++++++++++++++++++ само не съм съглсен нищожеството куневица да се пише с главана буква.

Синдикатите не помагат, но поне не пречат. За съжаление кариерното развитие на учените освен, че е силно опорочено от игнатовското безумие като закон, все повече зависи по приятелско-пиянска подмазваческа линия на пашата директор или ректор, който пуска не пуска конкурс.

И наистина пари трябват, а не акъл
03 Април 2016 20:07
доцент

Таквози животно има само по нашенско...
03 Април 2016 20:18
Синдикатите на този етап трябва да се борят да се осигурят пари за наука,


03 Април 2016 21:42
"научен работник"

"Пролетарий на умствения труд", така да се каже.
03 Април 2016 22:01
доцент

Таквози животно има само по нашенско...

Не ща да те разочаровал, но го има из цяла Европа. Бях сигурна за Германия, Австрия, Швейцария и Турция, пък то се оказа, че доцентите са навсякъде. Глей - https://en.wikipedia.org/wiki/Docent


03 Април 2016 22:06
Не ща да те разочаровам
То разочарованието е лесна работа, да не земе да се депресира
03 Април 2016 22:13
Абе Щурчо не е прав, че доценти или еквивалентни академични позиции няма по света, но е прав, че нашенският доцент е особено животно, каквото трудно ще се намери другаде.
03 Април 2016 22:21
Тъй де, дай му едно рамо. Че иначе току виж си посегнал след толкоз ялови предсказания, греди и мотики.
03 Април 2016 22:38
04 Април 2016 00:25
ку виж си посегнал след толкоз ялови предсказания, греди и мотики

Ха-ха, мотики от тружениците на метлата?
04 Април 2016 03:38
Когато бях доцентче
И овците пасях
Бях много благодарен
Макар и сиромах
04 Април 2016 06:50
България е бедна и малка страна. Голям лукс е за такава страна да харчи пари за фундаментална наука. Който иска да се занимава с фундаментална наука, да отиде в нормална, голяма и богата страна. На България е необходима приложна наука която да произвежда патенти (ако е възможно) и технически нововъведения, които да могат да прерастнат в иновации (т.е. внедряване в производството и пари). Там трябва да има кооперация и колаборация с водещи технологични компании, а не във фундаменталната наука.
Респективно, и подборът на кадрите трябва да бъде съответстващ.
04 Април 2016 06:56
"Науката ни страда от липса на пари за апаратура, за достойни заплати, от липса на пари за базите от данни на Скопус и Томсън Ройтерс"
И ако ви дадат пари за нова апаратура за фундаментални изследвания, удвоят ви заплатите - какво ще спечели България? Най-много да понапишете малко повече пейпърс. Какво я топли България и икономиката й от това?
04 Април 2016 08:37
babajaga2-2
04 Април 2016 08:53
... но е прав, че нашенският доцент е особено животно, каквото трудно ще се намери другаде....
- Това е таквози преподавател, който изпива всичко ДО_CENT ...
04 Април 2016 08:57
zdran 04 Април 2016 00:25
-
Ха-ха, мотики от тружениците на метлата?
-
04 Април 2016 09:18
Таквози животно има само по нашенско..
И такова животно Щурчо има само по нашенско... Доцент е немска титла и я има в Германия. Ние сме я взели изглежда от там. Мисля, че и в Русия я има, защото руската наука е повлияна от немската. Един от основателите на Петербурската академия математикът Ойлер е основател и на Берлинската.
04 Април 2016 09:34
България е бедна и малка страна. Голям лукс е за такава страна да харчи пари за фундаментална наука.
Без финдаментална наука, не можеш да имаш приложна наука. Не може само с четене на чужди статии "чело коте книжки как се ловят мишки". Явно баба ви Яга разбира от наука, колкото свиня от кладенчева вода (по Швейк). Всяка добра фундаментална наука, в края на краищата се превръща в приложна. Новите технологии са толкова сложни, че трябва дълбоко разбиране на теорията, която стои зад тях.
Без развитие на фундаменталната наука,не може да има модерно преподаване във висшето образование. Аз си спомням времето, когато обикновенни инженери станали професори, поради липса на кадри преподаваха. В химиятата един преподаваше без да разбира модерните теории за строеж на веществото и изискваше само цветове и твърдо ли е течно или газобразно състоянието на веществото.
А България ще е бедна ако не развива науката. Въобще цялата рИформа е сбъркана по начало. Наукоемката тежка химическа, електронна индустрии и др. индустрии бяха бастардисни от икономическия геной браво Ваньо браво Костов, разбира се под натиска на Запада. А малък и среден бизнес не може да се развива без големите компании. Аз като работех в Германия в малка професорска фирма, превехме софтуер за големите световни компании и за фармацевтична компания в Германия.
04 Април 2016 09:50
... но е прав, че нашенският доцент е особено животно, каквото трудно ще се намери другаде.... - Това е таквози преподавател, който изпива всичко ДО_CENT ...


А преди това изпитва всичко ДО_CENT, при това изпипва всичко ДО_CENT...
04 Април 2016 10:11
Mrx++
03 Април 2016 19:18
нещо бе променено веднага след краха на комунистическия тоталитаризъм - квалификацията "научен работник" беше изхвърлена.
Барабар с изхвърлянето на квалификацията "научен работник" май с така наречените "демократични промени" се изхвърля и науката от България. Колкото по-важни титли се измислят, толкова българската наука повече клюмва. Замениха "кандидат на науките" с доктор, и изискванията драстично се понижиха за тоз доктор. Махнаха ВАК и изискванията за доценти и професори съвсем спаднаха, като се нароиха стотици.

Фчера по талавизора даваа филма "Двойникът". Действието се развива преди "демократичните промени". Пък и самият филм е сниман много-о-о преди отпадането на чл.1.
Филмът много правдиво показва състоянието на родната нАука по време на соца.
04 Април 2016 10:13
В статията де вика народът се търси под вола теле. Сега пък синдикатите пречели на реформата. Е каква е тази реформа дето и се пречело никой не знае. Събрала Куневца всички бивши министри на образованието, които правеха някакви си реформи, дано разбере какво да прави. И никой не знае каква реформа да се направи. БАН трябвало да се реформира сам!!! Това е същото дето барон Мюнхаузен да се изтегли сам с коня си от блатото, като се хване за косата си. Реформата трябва да се приложи отгоре, като засегне всички области на науката. Ето един пример за обща реформа:
1. Да се определи една бройка университети, долу-горе колкото бяха по време на соца и да се проведе конкурс. Всички отпаднали да се преобразуват в колежи без право да дават званията бакалавър и магистър.
2. Науката изцяло да се финансира по проекти. Фондът за национални изследвания да стане независима организация с Изпълнителен съвет избираем от всички академични среди. Проектите трябва да бъдат многогодишни.
3. Цялото финансиране на науката да става от този фонд. В университетите да се финансира само преподаването, а в БАН поддръжката на сградния фонд. Така, че звена в БАН, които не влизат в някой проект да не съществуват, с изключение на някои обслужващи лаборатории. .
4. БАН да стане научен център за ръководене и контролиране на проектите, както на институтите в БАН, така и на университетско ниво. От тук в ръководството на БАН трябва да участват и ректорите на университетите. Тези проекти могат и трябва да бъдат смесени. Също да се намерят начини учени от БАН да участват в преподаването.
5. Тези доценти и професори - Игнатовчета, които станаха по закона на Игнатов да бъдат атестирани с оглед на нови общпнационални изисквания за тези звания. Тези, които не отговарят на тези изисквания да получат званието "кандидат-доцент" и "кандидат-професор", със съответното намаление на заплатите. Понятието "длъжност" да се премахне и да се върне понятието "звание", което е за цяла живот.
6 Званието "професор" да се получава въз основа на защита на "голяма докторска дисертация- доктор на науките", няма нужда от нов конкурс за това звание. В материалите към доктосрската дисертация могат да се приложат и другите трудове, които не засягат докторската дисертация. В което академично заведение отиде там научният съвет решава имат ли нужда от такъв кадър и ако ДА му дава длъжността. Това осигурява мобилността на кадрите.. Званието "доцент" да се получава въз основа на автореферат. Ваяко академично заведемие плаща за конкурса на тези длъжности, като получилия се счита, че трябва да престои 5 години. Ако, обаче се мести, да речем на 3-тата година, остатъка от 2 години се заплаща от новата месторабота. Да се даде възможност кандидатът сам да заплати конкурса си, след което му се връщат парите в рамките на 5 години.
Хайде да видим, кой ще има смелостта да направи едни такива реформи. Голям рев ще падне.
04 Април 2016 10:17
Филмът много правдиво показва състоянието на родната нАука по време на соца.


А като чуеш разсъжденията на професорите в нашия форум, и ти става ясно защо е такова състоянието на родната нАука и по време на соца, и по време на капа...
04 Април 2016 10:28
Фчера по талавизора даваа филма "Двойникът". Действието се развива преди "демократичните промени". Пък и самият филм е сниман много-о-о преди отпадането на чл.1.
Филмът много правдиво показва състоянието на родната нАука по време на соца.
Хубаво е хора, които познават родната наука само от филми, като "Двойника" да не се силят да се обждат във Форума. Такива изяви много приличат на културната революция, която проведи Мао, когато на едни такива пишлигари дето нищо не разбират им бе дадена власт да решават въпроси на държавата. Разбира се филмът атакува някои недъзи за някои учени, но съвсем не цялата наука. Трябва да ти кажа, че аз съм срещал такива като двойникъа и в САЩ. Всякъде си има и мърша. Обаче, след 1989г. най-много мърша (ние възприехме "калинки" има сред управляващите. Нашата наука започва да се развива по един модерен начин едва след 1956г. Преди това е имало само отделни учени. Някъде до 70-те години можеше да се стане професор без докторска дисертация. Сега и асистен не може да бъде повече от 4 години без докторска. На времето се изискваха повече от 4 статии да станеш малък доктор. Аз когато бях в съвета на ВАК, повечето ставаха с 7-8 статии и то в реномирани списания. Бях много учуден, когато във Франция, а след това в Германия защитиха докторски без една работа.
04 Април 2016 10:31
А като чуеш разсъжденията на професорите в нашия форум, и ти става ясно защо е такова състоянието на родната нАука и по време на соца, и по време на капа...
Каза ли нещо или само се уригна на кисело зеле със салам народен. Аз само питам нищо не казвам.
04 Април 2016 10:35
Защото от 400 болници трябва да останат 50, от 57 университета – 12. Имаме една система, която болезнено отказва реформите. Отказва ги не на ниво министър-председател, отказва ги на ниво население. Живеем с 3 милиарда лева повече годишно, отколкото можем да си позволим. В момента вузовете предлагат 70 000 свободни места за студенти, а поколението, което излиза от гимназиите, е 50 000 човека. Елементарното, което трябва да се направи, е, че за 25 000 ще плащаме от бюджета на университетите, а останалите 25 000 сами ще си плащат образованието, ако могат, ако искат и ако трябва. Не може! Защо не може? Ще измрат 30 ВУЗ-а.

Това е цитат от изказване на Андрей Райчев и аз напълно го подкрепям!
Това трябва да се направи за да има качествено образование.
04 Април 2016 10:40
В Англия имаме синдикати на университетските преподаватели. Дори и да не си член, синдикатът се грижи за правата ти, защото университетът е по същество корппорация чиито интереси не винаги съвпадат с твоите. Друг е въпросът, че тези синдикати се занимават само с условия на труд, заплати и пенсии, в никакъв случай не се месят в наука, стратегии за наука и т.н.
04 Април 2016 10:47
Филмът много правдиво показва състоянието на родната нАука по време на соца.


Много лесно ти е да генерализираш ефектно за неща, за които хабер си нямаш. Родната наука от "соца" с фенер ще я търсите и няма да я намерите. Унищожена, както и всяко друго, от беса на игнорамуси, илитерати, лентяи и площадни философи. Тези, които бяха възпитавани и изградени в съответствие с традициите и, намериха мястото си по целия Свят, оценени в моженето си, и днес са сред водещите учени в областта си. България ги изгуби. Безвъзвратно. Защото интелектът им не позволява да бъдат лъгани. С "Аз съм прост и вие сте прости, ще се разберам" с тях не можеш се разбра. Защото те са всичко друго, ама не и прости.

И това е нищо. Защото с тях България загуби и децата им и децата на децата им. Интелектуален (прото)елит, който очевАдно и липсва и ще и липсва още повече. Но това полуграмотният "персонал" от гавази, шофьори и шаврантии няма как да го разбере. Щото той потребност такава няма и никога не е имал, а има потребност да краде и лапа - "сит търбух за наука глух".
04 Април 2016 11:02
Mrx++
04 Април 2016 10:28
Фчера по талавизора даваа филма "Двойникът". Действието се развива преди "демократичните промени". Пък и самият филм е сниман много-о-о преди отпадането на чл.1.
Филмът много правдиво показва състоянието на родната нАука по време на соца.
Хубаво е хора, които познават родната наука само от филми, като "Двойника" да не се силят да се обждат във Форума.

Е, не само по филмите. 12,5години, посветени на родната нАука. Вярно е, че във всеки институт си имаше и по един доцент Денев. Вярно е, че заради този доцент Денев си заслужава да се търпят и един куп Кулишеви.
Вярно е, обаче, че по административната стълбица в родната нАука по онова време вървяха такива като "професор" Денев (брадчеда, магазинер бе).
04 Април 2016 11:06
Тези, които не отговарят на тези изисквания да получат званието "кандидат-доцент" и "кандидат-професор", със съответното намаление на заплатите. Понятието "длъжност" да се премахне и да се върне понятието "звание", което е за цяла живот.

Професоре! Те шъ ма умориш!
04 Април 2016 11:42

Е, не само по филмите. 12,5години, посветени на родната нАука. Вярно е, че във всеки институт си имаше и по един доцент Денев.
Е малко са, особено ако си бавноразвиващ се. Ти само не можеш да разбереш това, ама този Денев сигурно те е усетил, че не ставаш и ти е взел мярката.
04 Април 2016 12:14
Понятието "длъжност" да се премахне и да се върне понятието "звание", което е за цяла живот.

Може малко повече разяснения към това предложение за "връщане"?
Например, тия професори ще получават ли заплата за званието или ще трябва и да работят нещо?
Понеже по света професорството е длъжност със съответните за нея отговорности и изисквания.
04 Април 2016 12:23
Mrx++
04 Април 2016 11:42

Е, не само по филмите. 12,5години, посветени на родната нАука. Вярно е, че във всеки институт си имаше и по един доцент Денев.
Е малко са, особено ако си бавноразвиващ се. Ти само не можеш да разбереш това, ама този Денев сигурно те е усетил, че не ставаш и ти е взел мярката.

Нашият "Денев" напусна преди мен.
След мен останаха само едни "Кулишеви".
04 Април 2016 13:56
Например, тия професори ще получават ли заплата за званието или ще трябва и да работят нещо?
Понеже по света професорството е длъжност със съответните за нея отговорности и изисквания.
Преди научния гений-египтолог Игнатов да направи 'званието" в "длъжност" званието се даваше за цял живот. Обаче само когато заемаше длъжността "професор" тогава работиш и получаваш заплата. Това е по цял свят. Пенсионираният професор в Германия се води професор, но взема пенсия- ако е обикновен професор - около 75% от заплатата, ако е професор емертиус - 100% от заплатата. Общо взето много професори продължават своята научна дейност и след пенсия, като са свързани с университетите без да получават пари за това. Когато участват в проекти, или като рецензенти, обаче получават пари по граждански договири. Често те си запазват кабинетите особено ако са у нас академици.
04 Април 2016 14:58
Един от основателите на Петербурската академия математикът Ойлер е основател и на Берлинската.

Почти. Пак е математик, но не е Ойлер, а Лайбниц.
04 Април 2016 22:27
Ей, Firmin! И ти, mrx+++! Ровнете малко из нета,да чуете и видите изявите на доца Иво Христов - научно светило от вашия калибър! Въпросният констатирал, че обществото е тотално "дебилизирано". И хич, ама хич не се усеща да обясни как е стигнало до тук с толкова много университети, професори и доценти на глава от населението...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД