Организацията, стилът и методите в българската наука и висше образование се променят бавно, но едно нещо бе променено веднага след краха на комунистическия тоталитаризъм - квалификацията "научен работник" беше изхвърлена. Но докато "Съюз на учените в България" звучи по-добре, "Синдикат на учените" звучи смешно. Защото никъде по света, с изключение на България, няма такъв синдикат...
Академичните институции са практически изключени от официално регистрираните Labor Unions в САЩ, а в Западна Европа само 3% от университетските преподаватели са се записали към учителските синдикати. На запад е прието, че научното творчество е твърде специфично и че учените изследователи и университетски професори не могат да бъдат защитавани от традиционните синдикати. Техни специфични професионални асоциации до голяма степен поемат и синдикалните функции. Така например, хабилитираните университетски преподаватели в САЩ търсят защита на свои социални искания чрез Американската асоциация на университетските професори (AAUP).
Какво е положението обаче у нас? Национален браншов синдикат "Висше образование и наука" претендира да представлява учените в България. Функциите и направленията за действие при традиционните браншове са механично преместени и в този конфедериран синдикат без отчитане на специфичните особености на научното творчество, на неговата оценка, необходимостта от мобилност на учените, от ненормиран работен ден и др. Продължава третирането на учените като "научни работници". Нещо повече - синдикатът счита, че защитата на техните социални права е пряко свързана с управлението и развитието на цялата система на висшето образование и науката.
Накичени с научни титли синдикални лидери
организират дискусионни форуми и изпращат "становища" по "Развитието на висшето образование и науката в България" от позицията, че държавата трябва да съгласува всичко с тях. Оказва се, че синдикатът претендира да провежда не само социален диалог с държавата, но и граждански диалог, че той държи държавата да не предприема нищо преди постигането на "споделена визия" за развитието на висшето образование и научните изследвания; предлага дори "експертна помощ".
Синдикатите са предназначени да водят само социален диалог с държавата и разширяването на претенциите до граждански диалог, т.е. диалог от позициите на гражданско общество, е недопустимо. Синдикатите не могат да представляват "гражданското общество", защото са професионално сегментирани и се движат от социални интереси. Гражданското общество се движи от ценности и е плуралистично - представено от всички обществени слоеве (бизнес, култура и т.н.). Затова претенциите на този синдикат да определя развитието на такъв отрасъл като висшето образование и науката са абсурдни.
В становищата на синдиката при приемането на националните стратегии за развитие на висшето образование и на научните изследвания идеите и принципите на обвързване на финансирането с ефективността и качеството срещаха ред възражения. Позицията на синдиката че "държавата трябва да отделя 1.5% от БВП за наука още днес" не почива на обективен анализ и оценка на състоянието. Какво ще се получи при разнородния и не особено качествен (като цяло) хабилитиран научен състав, бюрократизиран асистенски състав и корумпирана система за рецензиране? Синдикатът заявява декларативно, без никакъв анализ и доказателства: "Науката ни разполага с качествен човешки потенциал". Само че с голи декларации искания за наливане на повече пари в системата не се обосновават. С оглед ефективност увеличаването на средствата за наука трябва да бъде съпътствано със законови и структурни промени, изпитани системи за оценяване, акредитация и атестация, изграждане на компетентно независимо проектно финансиране. Всичко това не може да стане за един ден.
Позицията на синдиката отразява една картина на политически оцветена, некомпетентна, защитаваща интересите на посредствените и
бюрократизирани учени
съпротива срещу реформи в науката и висшето образование. Синдикални "експерти" често привеждат грешни занижени данни за броя на учените у нас (за броя на изследователите на 1000 заети лица, некомпетентно представян като брой на учените на 1000 души население). По относителен брой на учени с научни степени и/или звания България се нарежда в първата половина на европейските страни, а по брой на "изследователи" съвсем не е на последно място. Българската наука има кадрови проблеми не толкова по отношение на количеството на учените, а на тяхното качество - обстоятелство, което синдикатите не желаят да признаят. Искането за бързо наливане на пари в системата отразява примитивното желание за вдигане на заплатите без никакво диференциране, не на проектна база, а in block. Българската наука трябва обаче да се прочисти от неефективни учени не само с оглед прехвърляне на средства към тези, които заслужават, но и с оглед на цялостната си ефективност. Всъщност, пари за учени, които няма да ги прахосат, се намират (както от европейски, така и от български фондове) и сега.
По отношение на университетите синдикатът обикновено застава на страната на искания на ректори и техни лобисти за повече автономия и пазарно ориентиране без отчитане, че висшето знание не е пазарен продукт, че неговото производство и продажба изискват регулация, че университетите трябва да служат на обществото, а не на университетските състави.
Показателно е отношението на синдиката към законопроекта за изменение и допълнение на Закона за развитие на академичния състав, чието приемане понастоящем предстои в парламента. Известно е, че сегашният закон, прокаран от бившия министър Сергей Игнатов, отвори вратата за продължаващо роене на университети и колежи, за процъфтяване на "бизнеса с дипломи", доведе до изключителна девалвация на научните степени и звания и заедно с други фактори - до спадане на качеството на висшето образование у нас. Още при въвеждането му сериозните университети, БАН, изтъкнати учени алармираха за необходимостта този закон да бъде променен - конкурсите (особено тези за научните степени) да се изведат отново на национално ниво и да се въведат минимални наукометрични изисквания към кандидатите и журитата. Браншовият синдикат обаче спомогна на усилията на посредствени и заинтересовани учени и органи за отлагането на необходимата промяна, за
"производството" на около 6 хиляди нови професори
и доценти само за пет години. Дори и сега, когато необходимостта от посочените промени е подплатена от многобройни становища и е добре конкретизирана в няколко различни законопроекта, в "становище" на браншовия синдикат (подписано от председателя му доц. д-р Лиляна Вълчева), четем следното:
"Въвеждането на национални изисквания и превръщането на тези изисквания в числови стойности, единни за всички научни институции и висши училища, ще породи редица затруднения, а по наше мнение и дори объркване и необосновано ограничаване на правото на всеки учен да се развива в йерархията на академичния състав."
"Считаме, че българските висши училища и научни организации се управляват от хора с висока интелигентност, които могат да формират преценка за това доколко и какви да бъдат критериите и на какви изисквания да отговаря академичният и научният състав".
"Правото на всеки учен да се развива в йерархията на академичния състав" се осъществява с покриване на определени изисквания, а българският "Синдикат на учените" настоява за вредно, контрапродуктивно, вулгарно либерализирине. Новосъздадените български университети нямат мотивациите и традициите, необходими за поддържането на тези изисквания. Това се осъзнава от сериозните български учени. Убеден съм, че ако се направи едно допитване до хабилитираните лица в България, исканията за промени в ЗРАС ще бъдат подкрепени от мнозинството като необходими за спасяването на българската наука. Кого всъщност представлява синдикатът и кого защитава? Синдикалната защита на учените не бива да се свежда до защита на научната посредственост и статуквото, не бива да опростява пътя на кариерното израстване, не бива да влияе на научното и образователното законодателство, на провеждането на реформи.
----------------
Авторът е доктор на химическите науки, бивш Хумболтов стипендиант, работил в няколко американски университета, основател и модератор на сайта bulgarianscienceproblems.
нещо бе променено веднага след краха на комунистическия тоталитаризъм - квалификацията "научен работник" беше изхвърлена.
Барабар с изхвърлянето на квалификацията "научен работник" май с така наречените "демократични промени" се изхвърля и науката от България. Колкото по-важни титли се измислят, толкова българската наука повече клюмва. Замениха "кандидат на науките" с доктор, и изискванията драстично се понижиха за тоз доктор. Махнаха ВАК и изискванията за доценти и професори съвсем спаднаха, като се нароиха стотици. Когато ги строиха в университета 50 новички професори и не можах да ги изброя колко доценти, един колега се изказа "абе отчитаме спад на нучната продукция, а огромен ръст на хабилитирани лица". И колкото рИформи се правят все по надолнището вървим, то не е само в науката де.. И какъв е, впрочем, проблемът, че има синдикати в образованието и науката не ми стана ясно. Това си е псевдопроблем. Истинският проблем е, че за наука няма пари. Ама Лазарин понеже не прави наука, това не го засяга. Важно е да се пише за науката и тя ще се оправи. Там във Фонда има и един Пушкаров, който със статии я оправя. Навремето викахме - "акъл не ми давай ами ми дай пари". Синдикатите на този етап трябва да се борят да се осигурят пари за наука, те не се борят за титли. Трябваше да се борят, когато индивидът Игнатов въвеждаше глупавия закон за научните длъжности, след като всички бяха убедени, че ще стане това, което стана, след като имаха опита на Румъния. Трябваше да се борят, когато Наполеон Танев задигна 18 милиона от Фонд "Научни изследвания". Те това не правеха. Общо взето синдикатите се занимават с уреждане на екскурзии, с даване заеми на служителите, уреждане на новогодишни тържества и ей такива дейности. Е няма кой да се занимава с тези дейности. Не ми става ясно какво му пречат на Лазарин синдикатите, че цяла статия е извапцал в "Сега". Те са толкова безобидни. Нито пречат, а по малко помагат да се услади живота на учените (вече не "научните работници", щото това е комунистическо и тоталитарно). Позицията на синдиката отразява една картина на политически оцветена, некомпетентна, защитаваща интересите на посредствените и
бюрократизирани учени съпротива срещу реформи в науката и висшето образование.
А какви са тия рИформи ги видяхме и резултатите видяхме, рИформите на Вълчев, на Игнатов, на Танев. Науката ни страда от липса на пари за апаратура, за достойни заплати, от липса на пари за базите от данни на Скопус и Томсън Ройтерс. и не накрая от тези прословути рИформи. И ако се завъртят някои милионии , те безследно изчезват. Сега ще гледаме и новия цирк, как ще бъдат усвоени тази година 400 милиона от ръбовете от РБ, не случай Куневца се хвана за просвете министър., дето не и е работата.бюрократизирани учени съпротива срещу реформи в науката и висшето образование.