:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,701
Активни 428
Страници 19,631
За един ден 1,302,066

Банките събраха 158 млн. от такси само за 2 месеца

Трезори качват цените на някои услуги и въвеждат нови
Постъпленията от такси и комисиони на българската банкова система продължават да растат. Само за първите 2 месеца на годината банките у нас са спечелили от такси и комисиони 158.4 млн. лв., показва новата статистика на БНБ.

През последните няколко месеца повечето трезори у нас промениха своите официални тарифни условия в посока нагоре. Заедно с по-високите приходи от такси печалбата на банките, която само за януари и и февруари е 196 млн. лв., се "подхранва" и от драстичното намаление на лихвите по депозитите, което намалява разходите им.

Приходите от такси и комисиони за първите 2 месеца на 2016 г. са с над 5.6 млн. лв. повече от тези по това перо за януари и февруари на миналата година. "Банките вдигат най-вече такси, които потребителите не могат да избегнат - например за поддръжка на разплащателна сметка", обясни пред "Сега" финансовият анализатор на "Моите пари" Десислава Николова.

Освен таксите за поддръжка на сметка, които варират от стотинки до няколко лева месечно, някои трезори въведоха такси и за спестовните си продукти. От края на март например банка ДСК вече начислява месечна такса от 2.20 на спестовните си влогове. В края на миналата година и Първа инвестиционна банка въведе 1 лев месечна такса за поддръжка на един от депозитните си продукти.

Има значително оскъпяване и на услугите за бизнеса. Например за закриване на фирмена сметка Райфайзенбанк и Сосиете Женерал Експресбанк взимат по 30 лв. такса.

При ниските лихви по спестяванията всяко вдигане на разходи по обслужването на сметките подяжда сериозно доходността за потребителите.



ПОСОКИ

Банките трупат печалби и от сериозната разлика в спада на лихвите по кредити и депозити. Докато лихвите по влоговете у нас паднаха под 1%, тези по кредитите остават високи - над 5% за ипотечните и над 10% за потребителските. Приходите на трезорите от лихви по заеми намаляват скромно с 54.6 млн. лв. до 566.7 млн. лв. А разходите им по привлечените средства са спаднали с 79.6 млн. лв. до 100.5 млн. лв., и то при продължаващ сериозен ръст на спестяванията.

11
2707
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
03 Април 2016 18:38
Айдееее...сурва..сурвааа
03 Април 2016 19:33
Постъпленията от такси и комисиони на българската банкова система продължават да растат
Колко много лъжа, само в едно изречение.
Главната лъжа: -- "българска банкова система" няма -- има частна, чужда банкова система владееща финансите на държавата -- а паричната система е кръвоносната система на държавното стопанство. Казано иначе -- пият ни кръвчицата. Държавното стопанство отдавна не е народно, а частно, и то се владее от чужди частници. Сходно е положението и с много други държави. Далаверата бе измислена преди няколко десетилетия -- глобалната олигархия (шепа фамилии владеещи банки, преса, възлови стопански отрасли и главния политически елит), започна глобална рекламо-пропагандна кампания за т.н. << масова приватизация >>. Идеята бе стопанството на държавите -- за общодържавно, т.е. народно, ползване да се раздържави и да премине в частни ръце. Премине ли веднъж в частни ръце, глобалната банкерска мафия, може да го купи когато реши, в т.ч. да купи и самите собственици. В държавите спират да влизат постъпления от печалбата на възловите стопански отрасли. Държавите постоянно са в недостиг на пари и са пренудени да теглят заеми. За кратко време, всички държави, имащи глупостта да клъвнат по измамата наречена << масова приватизация>> затънаха в дългове -- целта на глобалната банкерска мафия.
"Постъпленията" -- тези постъпления не са за българската държава, а за същите чужди частници, а почти цялата печалба се изнася за нанавънка.
"продължават да растат" -- това растене не е в полза за българската държава и народа и, а обратно -- във вреда на народа, тъй като частните банки ни грабят.
Налице е явлението: Прости народи -- слаби държави; потънали до гуша в дългове -- към шепа частни фамилии
03 Април 2016 19:50
Познатата родна картинка. Може да пречат, но пък в замяна на това пречат. Първо пречат с намаляващите лихви по депозитите и увеличаващите се по кредитите като така потискат икономическата активност и растежа. А после товарят хората с всякакви такси, сpaзвайки класическия принцип за това как богатите експлоатират и вземат от бедните.
03 Април 2016 19:53
Когато държавата задължава ползването на разпл.сметки (получаване на заплати, детски, социални) и преводи през банки към държавни институции - защо да не се възползват и да вдигат таксите?
Дали са им зелника, защо да не папкат?
Я да има небанкова алтернатива за получаване на плащания, ползването на банкомат и преводи...колко ли народ ще си направи сметката, че чрез таксите за разпл.сметка и карта и никакви лихви, на практика всеки месец губи част от парите си? И ще предпочете буркана?
Наскоро установих, че Експресбанк иска лихва за ползвана част от овърдрафт и такса за неизползваната. Честито на клиентите- ползваш-неползваш, но си плащаш.
03 Април 2016 20:01
Пазарът-регулатор в действие. Ниско стригане на ливадите, няма лошо.
03 Април 2016 20:30
Бързат да намажат колкото могат, че септември мисля влизат ограничения спуснати от ЕС за таксите.
03 Април 2016 20:44
Банки, " независима "съдебна система , робовладелски медии / по Ганий / са част от гръбнака на туй , дето отдавна е описано от чичковците с брадите .
Кво толкова има да мърморите ?
Кога веке чипика няма дори и за насъщния - тогава иде каскета . Диалектика .
03 Април 2016 22:31
Това е една наистина чудесна и прекрасна новина. Колкото повече печалба има банковият бизнес, толкова по-висок БВП отчита България, съответно изкачване нагоре в някои водещи класации, а най-важното е, че по-високото бевепе води до по-висока вноска в бюджета на ЕС и така страната ни ще даде още по-голям принос за все по-пълното задоволяване на непрекъснато нарастващите потребности на европейския потребител.
04 Април 2016 01:45
Да-а, както и друг път съм писал - подобни печалби са възможни само поради бездействието на държавата...
Ако управниците ни бяха поне малко загрижени за добруването на хората, отдавна да са създали държавни банки с поносими лихви...
Защо бездействуват - те си знаят...
04 Април 2016 10:19
Картели отвсякъде
От нова година и мобилните вдигнаха абон. планове. Под 12-13 лв. няма.
04 Април 2016 17:24
Банките събраха 158 млн. от такси само за 2 месеца

За първия месец, в който фирмите внасят налога, са събрани едва 1.3 млн. лв.


"работеща икономика"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД