Постъпленията от такси и комисиони на българската банкова система продължават да растат. Само за първите 2 месеца на годината банките у нас са спечелили от такси и комисиони 158.4 млн. лв., показва новата статистика на БНБ.
През последните няколко месеца повечето трезори у нас промениха своите официални тарифни условия в посока нагоре. Заедно с по-високите приходи от такси печалбата на банките, която само за януари и и февруари е 196 млн. лв., се "подхранва" и от драстичното намаление на лихвите по депозитите, което намалява разходите им.
Приходите от такси и комисиони за първите 2 месеца на 2016 г. са с над 5.6 млн. лв. повече от тези по това перо за януари и февруари на миналата година. "Банките вдигат най-вече такси, които потребителите не могат да избегнат - например за поддръжка на разплащателна сметка", обясни пред "Сега" финансовият анализатор на "Моите пари" Десислава Николова.
Освен таксите за поддръжка на сметка, които варират от стотинки до няколко лева месечно, някои трезори въведоха такси и за спестовните си продукти. От края на март например банка ДСК вече начислява месечна такса от 2.20 на спестовните си влогове. В края на миналата година и Първа инвестиционна банка въведе 1 лев месечна такса за поддръжка на един от депозитните си продукти.
Има значително оскъпяване и на услугите за бизнеса. Например за закриване на фирмена сметка Райфайзенбанк и Сосиете Женерал Експресбанк взимат по 30 лв. такса.
При ниските лихви по спестяванията всяко вдигане на разходи по обслужването на сметките подяжда сериозно доходността за потребителите.
ПОСОКИ
Банките трупат печалби и от сериозната разлика в спада на лихвите по кредити и депозити. Докато лихвите по влоговете у нас паднаха под 1%, тези по кредитите остават високи - над 5% за ипотечните и над 10% за потребителските. Приходите на трезорите от лихви по заеми намаляват скромно с 54.6 млн. лв. до 566.7 млн. лв. А разходите им по привлечените средства са спаднали с 79.6 млн. лв. до 100.5 млн. лв., и то при продължаващ сериозен ръст на спестяванията.
|
|