:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,404
Активни 431
Страници 19,334
За един ден 1,302,066

Приходите от ДДС при фирмени активи за лично ползване са нищожни

За първия месец, в който фирмите внасят налога, са събрани едва 1.3 млн. лв.
Големите очаквания за извънредни приходи от облагането с ДДС на ползването на фирмени активи за лични нужди катастрофираха в реалността. За първия месец, в който фирмите декларираха налога, в хазната е постъпила пренебрежима сума - около 1.3 млн. лв., научи "Сега". Ако това темпо се запази през цялата година, ефектът от въвеждането на новите правила ще е в пъти под прогнозирания от МФ. Въпреки скромния ефект и острите критики срещу неясния и сложен начин за администриране на данъка МФ не бърза да променя режима.

Март бе първият месец, в който фирмите подаваха новите формуляри за ДДС с включена изрична графа за облагане на личното ползване. Крайният срок за подаване на декларациите бе 14 март. По информация на "Сега" всички фирми, взети заедно, са декларирали обща данъчна основа за облагане по този ред в размер на около 6 млн. лв., а самите постъпления в бюджета възлизат на около 1.3 млн. лв. От НАП официално продължава да няма информация.

Постигнатото ниво от 1.3 млн. лв. е далече от прогнозните очаквания на МФ. От облагането на личното ползване министерството очаква около 100 млн. годишен приход, макар че сумата не е посочена официално никъде и се споменава като хвърчащо число в разговори с представители на бизнеса и счетоводните фирми. Ако изключим първите два месеца на годината, в които се чакаше подзаконова уредба на правилата, това би означавало 10 млн. лв. допълнителен приход на месец. Отчетеният допълнителен приход от облагането на личното ползване е откровено пренебрежим спрямо общите месечни постъпления от ДДС. За февруари хазната отчете на месечна основа 541.9 млн. лв. приход от ДДС. За цялата 2016 г. бюджетът очаква от ДДС приходи в размер на 8.4 млрд. лв.

Скромните постъпления не са изненада на фона на сложния начин на администриране на данъка и многото неясноти по прилагането му. В окончателния си вид новите правила за облагане на личното ползване засягат всички видове активи независимо от стойността и вида им. Ако за тях фирмите са си възстановявали ДДС, следва да започнат ежемесечно да връщат в хазната част от данъка в случай на смесено ползване на актива. НАП до последно променяше указанието как да се изчислява този дял. Впоследствие се оказа, че признаването на дял на лично ползване поставя фирмите в риск да се окажат нарушители на осигурителното законодателство и облагането на личните доходи, защото ползването на фирмени активи за лични нужди се явява форма на непаричен доход. Финансовото министерство тепърва ще предлага законово решение на този проблем, като е съгласно с предложението на бизнеса личното ползване да се обложи с окончателен данък върху разходите по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане. По този начин се облагат представителните и социалните разходи. Фирмите обаче настояват ставката на данъка да е 10%, колкото е и при представителните разходи, а МФ иска 17%, за да се компенсира в по-голяма степен неплащането на осигуровки при тези суми.

"Разговорите по тази тема текат много бавно и нямаме впечатление, че ще има промени в рамките на тази бюджетна година. По-скоро ще останат за догодина", коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Той допълни, че обещаната от МФ нотификация за въвеждане на плоска удръжка в размер на 50% от дължимия за възстановяване ДДС при покупка на фирмени автомобили над 6 места още не е изпратена. "Ако удръжката ще е в този висок размер, ние настояваме режимът да важи и при покупки на леките автомобили с под 6 места, собственост на фирми. За тях в момента е изцяло забранено възстановяването на ДДС", коментира още Велев.
17
3717
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
03 Април 2016 19:35
Както казваше Остап:
"Идеята е безсъдържателничка и изпълнението , вероятно , също ще бъде мизелно"
03 Април 2016 19:47
а първия месец, в който фирмите декларираха налога, в хазната е постъпила пренебрежима сума - около 1.3 млн. лв., научи "Сега".


А те какво очакват от фирмите? Да декларират милиарди ДДС?
Малоумници!
03 Април 2016 20:11
На фирмите трябва да се признава като разход и после да се приспада и ДДС само до най-ниската/ може и 50% отгоре/ цена на подобен актив на пазара. Искаш джип за 200 хил - ок, но като разход само толкова колкото и Грейт Уол да речем - приспадането на ддс също, както и после по разходите. Все пак автомобилите са за придвижване - другото е лукс и получател на този лукс е фирмата, а не клиентите и. Същото и за офиси и т.н. .. за трактори - там обаче важното е колко може да изоре за ден да речем.



03 Април 2016 20:15
за трактори - там обаче важното е колко може да изоре за единица време.


И как се ползва трактор за лични нужди, независимо колко оре за единица време?
03 Април 2016 20:22
... с трктора можеш офроуд, да дръпнеш джипа ако закъса...
Искам да знам комбайн как ще... таковата... Като сме тръгнали...
03 Април 2016 20:22
последна

Не се ползва , но все пак трябва да има общо правило. Пък и кой знае - току виж станало мода Мисълта ми беше, че може да се купи трактор за 100, 200 хиляди, за 300 хиляди. Е според мен ако вършат едно и също и с почти една и съща скорост, защо трябва да се взима тоя за 300 хиляди? Че и фирмата да си приспада ДДС за цялата сума, че и като разход да е за цялата сума? Според мен това си е консумация на фирмата - сумата над 100 хиляди и тя трябва да си плаща ДДСто за горницата над 100 хил.

03 Април 2016 20:31
Идиотизми а ла Герб.
03 Април 2016 20:35

mazen
03 Апр 2016 20:22

... с трктора можеш офроуд, да дръпнеш джипа ако закъса...
Искам да знам комбайн как ще... таковата... Като сме тръгнали...


И Слави Трифонов "ползавше" комбайна, на-на-най-на..... за лични нужди!
Дали е върнал ДДС -то? Като сме тръгнали....?
03 Април 2016 20:39
mick
03 Апр 2016 20:22

последна

Не се ползва , но все пак трябва да има общо правило. Пък и кой знае - току виж станало мода Мисълта ми беше, че може да се купи трактор за 100, 200 хиляди, за 300 хиляди. Е според мен ако вършат едно и също и с почти една и съща скорост, защо трябва да се взима тоя за 300 хиляди? Че и фирмата да си приспада ДДС за цялата сума, че и като разход да е за цялата сума? Според мен това си е консумация на фирмата - сумата над 100 хиляди и тя трябва да си плаща ДДСто за горницата над 100 хил.


Защото е според к.с, mick.
И не е въпрос до скорост, няма да ходят на рали с трактори.
До мощност и натоварване е. Работно. В земеделието ден година храни.
03 Април 2016 20:47
posledna
03 Април 2016 20:39

Важното е, колко се оре на ден, както и колко е мястото дето ще се оре Конските сили са на второ място. Щото, образно казано, в момента масово с базука се стреля по комари. Просто защото така се точи бюджета. И сме в "далаверата".

Масово с X5 или не знам какви си луксозни градски джипове се "върши" работа на нивите... Или пък са баничарки - странно, защо държавата разрешава данъчен кредит изобщо за тях?
03 Април 2016 20:59

mick
03 Апр 2016 20:47

posledna

Важното е, колко се оре на ден, както и колко е мястото дето ще се оре Конските сили са на второ място. Щото, образно казано, в момента масово с базука се стреля по комари. Просто защото така се точи бюджета. И сме в "далаверата".



mick, конските сили са определящи за това, колко ще изореш, /не само като декари, но и като дължина на блока/, с какъв прикачен инвентар ще го направиш, на каква дълбочина и т.н. Земеделието ни не работи вече на парче. Забрави за малогабаритна техника. Земеделците ни са на светлинни години в технологично и техническо отношение!
За съжаление, същите са шепа хора!

ПП Джиповете са душевната им екстра
Неразделна част от имиджа им!
03 Април 2016 21:15
posledna
03 Април 2016 20:59

Да и заради това имат и субсидии Щото са на светлинни години - особено зърнарите. Че и данъци върху земите няма.. въобще те са на държавна издръжка.
03 Април 2016 21:37
След като ни бомбардира с предложения как да напълним държавната хазна за да има повече пари за магистралки,Мики се обяснява как държавата трябвало да смята кой трактор бил необходимост и кой лукс.
Овации?.Anyone!
04 Април 2016 07:57
виждащ
03 Април 2016 21:37

Друго си е с Порше Кайен, BMW X5/6 последен модел да разнасяш бидони с мляко или пощенски пратки или не знам какви си материали. Масова практика в България. И да ползваш данъчен кредит, че и като разход да ти се води на фирмата. Да не говорим пък колко други луксозни джипове има в София и всичките явно са много важни за съответния бизнес, че и те ползват данъчен кредит и са като разход на фирмата.

В България имаме икономика на законното точене на данъци. Ако това секне, както и субсидиите.. голяма част от фирмите в България ще фалират - щото са специализирани в точене на данъци и субсидии, и еврофондове.

В България най-бедната държава в ЕС - но пък автопарка на фирмите и надминава тоя на Германия. Особено ако сметнем активите на фирмата и това каква част от тия активи се явяват съответните возила.
04 Април 2016 08:23
За първия месец, в който фирмите декларираха налога, в хазната е постъпила пренебрежима сума - около 1.3 млн. лв.,


Абе, Редакцийо, вие съвсем не познавате парите бе, хора... Ако 1,3 млн. лева/месец ви се струва пернебрежима сума, умножете я по 12... Годишния бюджет на три общини като Доспат, или поне семейния автопарк на Издателя ви ще покрие
04 Април 2016 10:35
В България явно много се ценят малоумните финансови министри, примери колкото щеш.
Влади Горанов идеално пасва, хем е заоблен, хем е послушко, хем и той си строи имот за над милион български левчета.
А иначе минималната работна заплата пак е колкото една пълна количка в супермаркет на запад.
04 Април 2016 16:26
Имам приятел, който за ползван автомобил фирмен автомобил за лични нужди си начислил около 1000 лв. ДДС за стойноста на ДМА и около 300 лв.ДДС за горивото за лични нужди. За сметка на фирмата останали около 4000 лв. ДДС за стойността на колата. Разпределение - 20%. Каза, че сигурно трябва да е повече, но преценил, че и това е достатъчно и е окончателно за годината.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД