Радио "Фокус": Главният прокурор Сотир Цацаров поиска забрана на бурките на обществени места. Вицепремиерът и образователен министър Меглена Кунева подкрепи искането, особено по отношение на училището. Може ли това да ограничи процесите на радикален ислям у нас? Докъде стига толерантността и за сметка ли е тя на сигурността? Настъпва ли краят на мултикултурализма в Европа? Тази тема ще коментираме с Иван Гайтанджиев, дългогодишен журналист, бивш посланик на България в Египет. Г-н Гайтанджиев, предложението за забрана на бурките на обществени места, което анонсирахме, предизвика доста широка дискусия, особено и на фона на делата за радикален ислям в Пазарджик. Крие ли се според вас зад бурката радикален ислям и как една такава забрана може да повлияе на такива процеси у нас?
Иван Гайтанджиев: Темата за бурките е толкова нелепа, толкова негативна и толкова тежка, че за да разведря вашата аудитория, ще разкажа една случка по време на моя посланически мандат в Кайро. Тази случка наистина е трагикомична и си струва да бъде разказана. Действието се развива в резиденцията на един от най-известните кардиохирурзи на Египет. Резиденцията е и негова клиника по кардиохирургия, и много често от няколко седмици съпругата на професора идва в тази резиденция с една своя приятелка, цялата в черно, в бурка и казва на мъжа си: "Това е моя приятелка и много се обичаме, и обича да бъде с бурка". Професорът приема това нещо и след една поредна визита на тази жена в черно от покоите на съпругата се чува трясък, професорът разтревожен се втурва в покоите на жена си и вижда на пода срутено брачното ложе и на пода жена му в обятията на другата жена в бурката. А тази друга жена, тази дългогодишна приятелка на съпругата, се оказва един космат, мустакат, брадат, дебел мъж. Не се нуждае от коментар наистина, но под бурката може да има всичко - и прелюбодеец, и престъпник, и крадец, и опасен терорист. Колкото до началото на въпросите към мен и изложението на темата, веднага ще кажа, че позицията на прокурора Цацаров е правилна, позицията на зам.-премиера и министър на образованието е правилна и очевидно има нагласа в нашето общество и вътрешна потребност по отношение на един символ, безспорен символ на радикален ислям, каквато е бурката, да има законодателни действия и законодателни мерки. Това е повече от очевидно и ясно.
...Искам само да припомня, че явлението "бурка" се появи преди около 20 - 25 години, и повтарям, че това е един откровен символ, една негативна опасна фасада на радикалния ислям. Не случайно в много държави в Европа - и Германия, и Франция, и Белгия, дори в части от Турция има забрана за носене на бурки. Искам да кажа веднага, че в Египет също е подготвен закон за забрана на бурките... Оценката, че това е всъщност политически ислям, може да се приеме, защото чрез такива символи се промиват мозъци на хората. Това влияе изключително силно и човек изпада в едно състояние на автосугестия, когато непрекъснато му се говори, че това ще го закара в рая, че това е правилният път и така трябва да бъде. Просто едно силно, мощно средство за манипулация особено на хора, които априори са податливи на манипулация, поради липса на култура, на традиции, на образование. Ако развием темата малко по-широко, мястото за реализация на един такъв радикален ислям, именно генезисът, "люпилнята" - това са гетата. Това е нещо страшно опасно, много негативно. Ако се върнем на наша земя, в Пазарджик, какво е това? Това е откровено гето, в което по един безпрепятствен начин се разпространяват идеи на един радикален ислям, и то от проповедници, които не са българи. Да припомним ли, че това гето в Пазарджик, те всички тези роми дълго време бяха протестанти, сега стават привърженици на нещо друго. Очевидно там се влияе и с пари, и с интервенция, дори понякога може би и с насилие.
|
|