САЩ са лидер с най-големи военни разходи през миналата година. Те са в размер на 596 млрд. долара, но са с 2.4% по-малко спрямо 2014 г. На второ място по най-много средства, заделени за въоръжения, се нарежда Китай с 215 млрд. долара, следван от Саудитска Арабия - 87.2 млрд. долара, и Русия - с 66.4 млрд. долара. Военните разходи в Западна Европа са намалели с 1.3%. Това е най-бавният спад на годишна база от началото на съкращаването на разходите, започнало през 2010 г. Великобритания, Франция и Германия обаче се готвят да повишат военните си бюджети заради опасенията, свързани с Русия, и заплахата от "Ислямска държава".
"Военните разходи през 2015 г. отразяват контрастни тенденции. От една страна, показват ескалиращ конфликт и напрежение в много части на света, а от друга страна, се наблюдава обрат след времето на растежа на военните разходи, подхранвано от петрола през изминалото десетилетие", отбелязва Сам Перло-Фриймън от СИПРИ.
СТРАХ
Военните разходи в страните от Централна Европа са се повишили с 13% през м.г., отчита СИПРИ. Сериозно повишение на разходите се наблюдава в страните, граничещи с Русия и Украйна - Естония, Литва, Латвия, Полша, Румъния и Словакия, които са притеснени от украинската криза.