Германия се готви да създаде национален регистър, в който ще бъде задължително собствениците на офшорни компании да се вписват, съобщи в. "Зюддойче цайтунг". Това е част от мерките, които Берлин предприема в борбата с данъчните измами чрез офшорки покрай скандала "Панамалийкс". Подобен регистър няма да се отрази върху подобни компании в Панама или Карибите, но ще изпрати сигнал до ЕС и международни организации да се присъединят към усилията за прекратяване на незаконните практики, обяви правителството. Германският кабинет ще внесе поправки в законодателството за пране на пари, за да се сложи край на анонимността на собствениците на офшорни компании. "Тайнствеността трябва да бъде премахната", заяви министърът на правосъдието Хайко Маас. Главният редактор на в. "Зюддойче цайтунг" Волфганг Крах заяви, че имената на над 1000 германци присъстват в изтеклите списъци от юридическата кантора "Мосак Фонсека" като собственици на офшорни сметки. Най-малко 28 банки, сред които "Дойче банк", "Комерцбанк", са използвали услугите на панамската фирма. Срещу тях започнаха разследвания.
Франция ще върне Панама в списъка със страни, които не съдействат при установяването на данъчни измами заради разкритията, съобщи френският финансов министър Мишел Сапен, цитиран от агенциите. "Франция реши да върне Панама в списъка с несъдействащи страни, с всички последствия, които това ще има върху извършващите транзакции" в централноамериканската държава, заяви Сапен пред френските депутати. През миналия декември министерството на Сапен алармира, че ведомството среща проблем при получаването на отговори на свои запитвания за информация към Панама.
В скандала "Панамалийкс" изскочиха имената и на високопоставени политици и бизнесмени от балканските страни, съобщи "Болкан инсайт". В Сърбия с офшорни сметки се оказват кметът на Белград Синиша Мали, бизнесмените Сърджан Сапер, Зоран Дракулич, Миодраг Костич и други. Покойният югодиктатор Слободан Милошевич изплатил около 1 млрд. германски марки в офшорни фирми в Кипър, става ясно от документите. Пари в офшорки укривали две албански фирми и 22 акционери. В документите фигурират имената на 13 хърватски компании. В румънските медии пък се появиха имената на румънско-австралийския бизнесмен Франк Тимиш и на бившия премиер на Молдова Йон Стурца, които се възползвали от предимствата на офшорните компании. В документите има имена на румънски футболисти и медийни магнати.
РЕАКЦИИ
Директорът на чилийския клон на организацията "Трансперънси интернешънъл" Гонсало Делаво подаде оставка, след като името му се появи в документите, изтекли от панамската кантора "Мосак Фонсека", предадоха агенциите. Оказа се, че той е свързан поне с 5 офшорни фирми. Президентът на Аржентина Маурисио Макри пък категорично отхвърли твърденията, че участва в незаконни офшорни схеми. Държавната фискална служба на Украйна обяви, че ще разгледа документите за офшорната компания на държавния глава Петро Порошенко. Британският премиер Дейвид Камерън е подложен на натиск да каже дали семейството му продължава да се възползва от офшорни зони, след като стана ясно, че баща му е участвал в незаконни схеми. Главната прокуратура на Руската федерация ще провери медийните данни за руснаци, които имали компании и сметки в офшорки, заяви неин говорител, цитиран от ТАСС.
САЩ затягат мерките в борбата с данъчните измами
Властите в САЩ допълнително затягат мерките в борбата с данъчните измами чрез офшорни компании, съобщават местните медии. Това става в разгара на скандала "Панамалийкс", въпреки че досега от документите не са излезли имена на американци. Новите мерки, обявени от министерството на финансите на САЩ и данъчните власти, са насочени срещу т.нар. корпоративни и данъчни инверсии, в които се използват и офшорни зони. При тази схема американска компания купува по-малка чуждестранна фирма и се пререгистрира в нейната страна и прехвърля данъчната си регистрация, въпреки че основната част от мениджмънта остава в САЩ. Целта на новите мерки е подобни схеми да станат по-малко изгодни за компаниите от икономическа гледна точка, обясни финансовият министър Джейкъб Лю. Според него така значително ще се намалят т.нар. бизнес инверсии. Лю обаче подчерта, че е необходимо Конгресът да приеме ново законодателство по въпроса. Президентът Барак Обама приветства решението на министерството на финансите и призовава законодателния орган бързо да приеми новите разпоредби.