:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,115
Активни 703
Страници 25,045
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

"Булгартабак" не е "Форд" и Лукарски не е Меркел

Депутати и министър разиграват спасителна операция за софийската цигарена фабрика
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Докато икономическата комисия заседава, работниците от "София БТ" протестират срещу решението на собствениците и директорите на "Булгартабак" да затворят цигарената фабрика в София. Те скандират "Искаме работа", "Искаме контрол", "Мафия" и настояват депутатите да се намесят.
"Колеги, откривам заседанието. От Министерството на културата присъства Божидар Лукарски - министър на икономиката." Следва бурен смях. "Министърът на икономиката, казах", повторя Петър Кънев (БСП), очевидно не разбрал лапсуса.

Кънев е председател на комисията по икономика в Народното събрание. Заседанието, което открива, е посветено на болната тема за затварянето на цигарената фабрика "София БТ". Депутатите очакват да чуят от Агенцията за приватизация (АП) и от министъра на икономиката дали има нарушение на договора за приватизация на холдинга "Булгартабак" и дъщерните му фирми, след като машините за цигари в София спряха и 400 остават без работа. А работниците от "София БТ", представени на заседанието от синдикални лидери, очакват държавните институции да измислят как да спасят предприятието.

Дотук всичко се разви с шеметна бързина. Преди седмици от холдинга се оплакаха, че групата БТ е жертва на медийни публикации, обявиха, че спират износа за основния си пазар - Близкия изток, за да не ги набеждават повече за участие в контрабандни канали, и накрая затвориха "София БТ" поради липса на поръчки. Синдикатите вдигнаха протести и въпросът "Как и защо се стигна дотук?" влезе в парламента.

На заседанието шефът на Агенцията за приватизация (АП) Емил Караниколов убеждава депутатите, че няма нарушения на приватизационния договор и че затварянето на софийската фабрика не е проблем, ако продължи "само" 12 месеца. Докато той хвали "Булгартабак", че дори си преизпълнява плана да изкупува бг тютюн, отвън ехти "Оставка" - стотици от "София БТ" протестират заради масовите уволнения и с надежда да стане чудо и фабриката да продължи да работи.

Ами поискайте договора, защо не го поискате, суфлира в гръб на депутатите Руси Статков от Надзорния съвет на АП, който е седнал при журналистите на задните, "зрителските" места в заседателната зала. "Още като се подготвяше сделката за "Бултартабак", обяснявах, че в договора трябва да се запише 10-годишен срок за запазване на работните места", обяснява Статков разпалено на дамата до себе си. Тя обаче го слуша разсеяно в очакване депутатите да измислят нещо за спасяването на "София БТ".

На заседанието на парламентарната комисия има депутати и министри, има и синдикалисти. Присъства и адвокат, представляващ иракската Ronahiya Shavi Company, която искала, но не успяла да сключи сделка за част от продукцията на холдинга. От холдинга "Булгартабак" не присъства никой. Което е странно, при положение че загиващата "София БТ" му е дъщеря.

Адвокат Даниел Пенков обяснява, че през лятото на 2015 г. "Ронахия" е изпратила няколко писма до "Булгартабак" с предложение да сключи търговска сделка за покупка на тяхна продукция на стойност 100 млн. долара годишно, която да разпространява легално в Ирак и Иран. Иракската компания имала само едно условие - "Булгартабак" да се откаже от бизнеса си със Салам Фарадж. Фарадж е "този, който от три години купува стока от "Булгартабак" и я изнася контрабандно за иракския пазар", твърди Пенков пред парламентарната комисия и показва заглавие от турския вестник "Хюриет" от 14 май 2015 г., според което властите в Турция са заловили 100 контейнера български нелегални цигари. "Турските служби спряха тази порочна практика с контрабандата в Арабския свят и затова още през август 2015 г. аз предупредих за социалния срив, който ще последва - че ще се затвори фабриката, че хора ще останат без работа", обяснява адвокатът на иракската компания.

"Няма как да вземем отношение по този въпрос. Моля ви, всичко писмено", прекъсва го председателстващият заседанието Петър Кънев. Така де, темата "контрабанда" не е икономическа, а криминална, значи не е за тази комисия.

Впоследствие Пенков обяснява пред журналисти, че "Булгартабак" не е отговорил на писмата му, а на неофициални срещи предложил износът да минава не през "Булгартабак", а през "БТ Инвест" - Виена. Това е офшорната компания, която приватизира "Булгартабак" през 2011 г. за 100.1 млн. евро. Голямата загадка и до днес е кой е реалният собственик на "БТ Инвест". Пенков казва още, че е писал и до Бойко Борисов. От името на премиера обяснили, че писмото му е препратено до икономическото министерство и до Агенция "Митници". И тук кореспонденцията свършва.

"Как да вземем отношение по търговска сделка, това е нонсенс", намесва се председателят Петър Кънев. Минава час, атмосферата е тягостна. Работниците под прозорците на парламента напомнят за себе си - този път не викат, защото са пуснали Милена, която пее "Немам нерви". На запис.

Междувременно в залата депутатите научават, че две от производствените линии в "София БТ" са изнесени. Май били прехвърлени към благоевградската фабрика за цигари. "Това не е нарушение на договора за приватизация", подчертава шефът на АП. А ако в бъдеще се установи промяна на дейността на холдинга или друго нарушение, собственикът "БТ Инвест" ще трябва да плати 100.1 млн. евро - колкото е стойността на приватизационния договор, обяснява Караниколов.

А кой е собственикът, защо този човек или фирма не се разкрие, възмущават се от КНСБ и от КТ "Подкрепа". "И защо от Министерството на икономиката не се поинтересуват кой е. Крайно време е да се измисли процедура той да бъде разкрит", коментира изнервен вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров.

Министърът на икономиката веднага взима думата: "Дайте идеи. Ситуацията с офшорките, както виждате, и в световен мащаб не е розова". Този път Божидар Лукарски е по-внимателен в изказа. Преди дни той отговори доста троснато на подобен въпрос: "Аз откъде да знам кой е реалният собственик, работа на медиите е да разследват."

Дебатите продължават, но сякаш им липсва "гориво". Народни избраници, които в кулоарите с охота разсъждават за "малко странната" приватизация и като ги питат за загадъчния истински собственик на "БТ Инвест", отговарят игриво: "Че всеки знае, че той е Кой", а на заседанието са сдържани, дори мълчаливи. Всички са съгласни, че е важно да се знае кой всъщност дърпа конците на групата "Булгартабак". Но никой не иска да си "цапа ръцете" с ровенето на информация по въпроса. Страх, безхаберие, интерес или неразбиране на казуса и последствията? Не е ясно.

Всъщност в България има поне една институция, която знае кой стои в края на веригата. Това е Комисията за защита на конкуренцията, която разреши покупката на "Булгартабак" от "БТ Инвест", като обясни, че зад нея в дъното стои физическо лице без бизнеси и затова няма нужда името му да се разкрива. ДАНС също би трябвало да знае кой е истинският собственик на БТ холдинга, дали той е заплаха за националните интереси, има ли нещо общо с контрабандните канали, има ли икономическо или друго престъпление в затварянето на "София БТ". Вместо да разиграват сценки на съпричастност за пред синдикалисти и журналисти, депутатите можеха просто да попитат КЗК и ДАНС. И "нищенето" на приватизационния договор в парламентарна комисия е "за парлама". Депутатите трябваше просто да поискат доклад от Агенцията по въпроса, вместо да се занимават с "изслушване" и безплодно чесане на езици.

"Държавата, комисията и Народното събрание като цяло не може да се меси в частни договори", натъртва и Йордан Цонев от ДПС. "Щом сме решили да приватизираме, значи влизаме в хипотезата частната фирма да определя политиката си", разяснява той. И принципно е прав.

От БСП не са съвсем съгласни обаче, защото не щат да носят чужда вина. "Отново НС ще понесе негативите, защото синдикатите ще кажат "Тия тук нищо не правят". Да им препоръчаме директно къде да отидат. Кой продаде БТ? Борисов и МС. Това е вашият адресат", дава насоки на представителите на профсъюзите соцдепутатката Корнелия Нинова.

"Не сме съд, нито борса, можем само да сме съпричастни", обобщава философски Йордан Цонев.

В отчаян опит да "предизвика" политиците и висшите чиновници Валентин Никифоров от КНСБ се провиква: "А как тогава насред кризата Меркел извика частната "Форд", за да решат заедно какво да направят, за да не се закриват производства?"

"Абсурд", промърморва безнадеждно някой от залата. "Булгартабак" не е "Форд", а като гледам, и Лукарски не прилича на Меркел!"

А отвън все така се носи "Немам нерви" на Милена.



Този път БСП, ДПС и СДС са на едно мнение - шефът на комисията по икономика в НС Петър Кънев (БСП) и Йордан Цонев от ДПС, също като ресорния министър Божидар Лукарски (РБ/СДС), смятат, че държавата не може да се бърка в работата на частната група "Булгартабак".

 Този път БСП, ДПС и СДС са на едно мнение - шефът на комисията по икономика в НС Петър Кънев (БСП) и Йордан Цонев от ДПС, също като ресорния министър Божидар Лукарски (РБ/СДС), смятат, че държавата не може да се бърка в работата на частната група "Булгартабак".








Синдикатите и адвокат Даниел Пенков (най-вдясно) на "масата за преговори" в НС.

 Синдикатите и адвокат Даниел Пенков (най-вдясно) на "масата за преговори" в НС.


Шефът на Агенцията за приватизация Емил Караниколов (вляво) е спокоен. Кой е собственикът на "Булгарбак", няма значение, важното е, че нарушения на договора за раздържавяване няма.

 Шефът на Агенцията за приватизация Емил Караниколов (вляво) е спокоен. Кой е собственикът на "Булгарбак", няма значение, важното е, че нарушения на договора за раздържавяване няма.




1
3129
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
13 Април 2016 12:08
Смех!

Хубав репортаж, пускайте повече от този жанр, СЕГА!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД