:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,104
Активни 719
Страници 25,034
За един ден 1,302,066

SOS за държавата и опозицията

Каквито и скандали да тресат правителството, каквато и корупция да извира отвсякъде, нищо не може да разбуни политиците. Явно предсрочни избори не се задават
Карикатура: Христо Комарницки
------
Тези дни се случва нещо притеснително. В Министерството на транспорта се разразява чудовищен корупционен скандал, еманация на административно-бюрократичната далавера. Единственият призив за оставка на транспортния министър дойде от ДСБ, които... са с единия крак в управлението. И които вървят към съюз с Татяна Дончева, бивш адвокат на "Мултигруп" и настоящ на Гриша Ганчев. Тежко й на "почтеността", щом си е намерила единствен защитник в лицето на ДСБ.

Мълчи БСП. Партията се готви за конгрес, т.е. самовзривява се от скандали по вертикала и хоризонтала. Мълчи ДПС, която също си има организационни неразбории.



Дума не обелва и "Атака",



която напоследък се е отдала на нищоправене. Семейните грижи на Сидеров ли са причината, съдебните ли - не е ясно точно, но "Атака" заглъхна дори по запазените й теми (бежанци, цени ... ето, скачат автобусните билети в София и Бургас). В парламента има и още една "опозиционна" формация, за която, сигурен съм, дори всичкологът Михаил Константинов не знае ("Български демократичен център"). В задачката основателно се пита - къде точно е опозицията, с какво се занимава?

Този въпрос може да бъде зададен още по ред поводи, все актуални. ДАНС влезе във фонд "Земеделие", шеф на дирекция бе отстранен поради подозрения в далавери. С оставка в джоба се разхожда самият шеф на фонда. Все по-усилено се говори, че България е заплашена от 250 млн. евро глоба заради източване на европейски пари, трусовете във фонда подсилват съмненията - къде е опозицията?! 8 млн. лв. бяха "отворени" от социалното министерство за цели два дни, а още за цели пет парите бяха разпределени след "обстойно" преглеждане на документите на 3721 фирми - ехо, опозицията?! Погледнете и границата - оградата строена-недостроена, армията - пратена-непратена, полицията къде пази, къде не.... Някакви хора влизат, други ги връзват със "свински опашки". Премиерът хвали вторите, вицепремиерът ги кори... Държава имаме само тогава, когато следва да се събират данъци и усвояват пари (вижте ДАИ - и ред е имало, и йерархия, и счетоводство на подкупите). Обаче в това държавно безподобие зее и тоталната липса на опозиция - не е новина, но е трагично да гледаш какви безобразия се случват без политическа реакция насреща.

Може би мнозина ще попитат какво точно може да направи една опозиция, какво е по силите й? Не е много, но е достатъчно - може да огласява случаи на злоупотреби и корупция, да праща сигнали на прокуратурата; да формулира политически позиции; да критикува слабите места на властта, да застава зад справедливи каузи; митинг да свика дори (последният такъв на БСП и ДПС бе в качеството им на управляващи, с "целувката на века" между Лютви Местан и Сергей Станишев)... Вижте какво се получава в момента:



крадат ли се европейски пари - крадат се,



обаче най-изявеният говорител по темата от БСП е Илияна Йотова, която настоява да падне европейският мониторинг, който единствен може да поограничи кражбите; шета ли у нас Турция чрез Местан, ДИАНЕТ и други подръчни инструменти - да, но опозицията мълчи, говори вицепрезидентката Маргарита Попова; умни и справедливи ли бяха решенията на парламента по повод къмпингуването - не, не бяха, но срещу Николина Ангелкова и Найден Зеленогорски не седна опозицията, седнаха неправителствени организации. И що за абсурд се получава в крайна сметка - ако някой бута стола под Бъчварова, това е съпартиецът й Цветан Цветанов; ако някой ще критикува президента Росен Плевнелиев, това е вицето му Маргарита Попова; ако някой ще ръчка министрите да внимават с обществените поръчки, това е премиерът -



управляващите са опозиция на самите себе си



Извинявайте, но Яне Янев, макар и пародиен, бе далеч по-полезен в опозиционната си битност.

Не мисля, че пасивността в момента се дължи само на вътрешните скандали, на организационната слабост. Да, БСП и ДПС си имат тежки проблеми, но стана традиция българската опозиция, независимо коя е тя, да превръща времето между изборите в безвремие. През този период опозиционните депутати си стоят тихо в Народното събрание, мъчейки се да се сетят кога точно им свършва мандатът... И захлебват с някой и друг залък, подаден им от властта, за да не се радикализират. Те наистина не се радикализират, най-много да измислят хилав вот на недоверие... Всъщност, това е оптимистичното обяснение за пасивността. Песимистичното е, че управляващи и опозиция имат общ господар, а той



няма интерес да ги скарва в момента



Някакво скарване със сигурност ще има около следващите парламентарни избори. Голямата новина всъщност от цялата работа е, че предсрочни не се задават. Още по-голямата е, че за предсрочни избори спря да се говори в момента, в който стана ясно, че ДПС не са готови за тях.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
БСП е толкова заета с предстоящия си конгрес, че няма време да е опозиция.
8
3810
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
12 Април 2016 21:36
Хората разбраха.. че демокрацията има хиляди глави и реално чиновновниците управляват. Проблемът е, че срещу чиновниците никой не може да се изправи - те винаги са ни чули ни видяли.

Демокрацията е чудовище. Ще го разберете .. ама ще е късно.
12 Април 2016 21:40
Трябват ни лидери - не политици. Политиците са просто посредници. Демокрацията обаче - унищожава лидерите.
13 Април 2016 07:51
Демокрацията - удобна форма на управление.
13 Април 2016 07:56
Избори не вършат работа. Все тая ще е. Трябва нещо друго, някакъв трус, "черен лебед" що ли... Но не знам какво.
13 Април 2016 09:46
Може би мнозина ще попитат какво точно може да направи една опозиция, какво е по силите й? Не е много, но е достатъчно - може да огласява случаи на злоупотреби и корупция, да праща сигнали на прокуратурата; да формулира политически позиции; да критикува слабите места на властта, да застава зад справедливи каузи; митинг да свика дори

всичко изброено(даже митингът) предполага участието на СМИ в качеството им на...СМИ. Щото може да се окаже, че опозицията редовно ги прави тези неща, ама ако няма кой да ги огласи и ние, а и представителят на СМИ г-н Божидаров оставаме ф неведение.

Както гласи оня дзен коан: "Ако едно дърво падне ф гората и няма свидетел на това събитие, дали дървото издава някакъф звук?"
13 Април 2016 11:20
S.O.S. за демокрацията

Демокрацията не може без роби, още от древната гръцка робовладелска демокрация, възхвалявана пламенно от Платон и Аристотел.

Това е основния проблем, който трябва да разреши една млада демократична държава - откъде да осигури роби за съществуването си, след като е приета в почетния и цивилизован клуб на робовладелците.

И тъй като старите демокрации са се обзавели с огромни количества роби, благоденстват върху техния труд и си ги пазят със зъби, нокти, ядрени оръжия, самолетоносачи, самолети, ракети и финансови заеми, а нови незавладени роби се намират трудно, какво й остава на една млада и неукрепнала демокрация като българската?

Правилно - да потърси роби в рамките на собственото си население, земя и природни ресурси.

И тъй като членската вноска в клуба на робовладелците е доста висока - почти безплатен износ на квалифицирана работна ръка, българско злато, мед, цинк, дървесина, зърно и евтино обслужване на техни малоимотни граждани по курортите ни, какво му остава на новия местен робовладелски елит, освен да смъква по 3 кожи от останалите нещастници, които си мислят че думата "демокрация" идвала от "демос-кратос"?

Само че местния демократичен елит не знае, че са го приели в цивилизования клуб на робовладелците не за да споделят приходите от експлоатацията на местните ресурси с него, а само временно, докато вземе толкова кредити, че не може да ги обслужва, след което ще му вземат и малкото останали местни роби, на чиято дива експлоатация се радва все още.

Така че, дами и господа, спасението е в това спешно да се намерят нови роби извън България, за да спасим българската демокрация!

Предлагайте какви да са - македонци, румънци, турци, сърби, гърци...

Защото ако спешно не намерим роби, които да експлоатираме, ни очаква участта на робите в древна Гърция - да отдадат живота и силите си за благоденствието на демокрациите на другите.

Въпросът е "или-или": или ще оцелеем като демокрация, или ще станем роби на другите демокрации - това е положението!

13 Април 2016 11:43
ДИЯНчо - това псевдоним на Янка Янева ли е, защот се оказа, че само тя е цялата в бяло в българския поли(ов)тически живот!?
Едва сега разбрах, защо примавера я прибра под крилото си - като единственото НЕЩО, което застрашава властта Му и вероятно презумцията, че само той е и може да бъде истински в оХпозиция
Колкото до факта, че дупетатите са само средство за попълване на партийната касичка и понякога го "отнасят" или ги пускат дрънкат глупости за забавление на "льошия мат'риал", това никой не го оспорва!
13 Април 2016 13:32
Трябва нещо друго, някакъв трус, "черен лебед" що ли... Но не знам какво.


А, и Кралят на драконите може да свърши работа

Някакво скарване със сигурност ще има около следващите парламентарни избори. Голямата новина всъщност от цялата работа е, че предсрочни не се задават. Още по-голямата е, че за предсрочни избори спря да се говори в момента, в който стана ясно, че ДПС не са готови за тях.


Дали ДПС са готови или не за избори, ще разберем на предстоящите ... избори. Президентските. Това, което е сигурно, с точност до лебеди и дракони, е че ГЕРБ няма да съвместят предсрочни с президентски. И като така, за предсрочни ще се говори само след като минат президентските.

Интересно е за какво ще бъдат използвани президентските.

В момента са поставени две геостратегически задачи: контрол над мигрантския поток към Европейски съюз и сдържане на Русия. Първата задача е домашно от Брюксел. Втората - от Вашингтон.

Решението на първата задача предполага коалиция ГЕРБ-БСП-+ДПС (в сянка), която е структурен инвариант на парламентарния съюз на ЕНП с ПЕС, подкрепен и от либерали, за противодействие на надигащия се национализъм, а и на европейската левица.

Решението на втората задача предполага коалиция ГЕРБ-РБшизо-ДОСТ (в сянка), която е структурен инвариант на споделения интерес на САЩ и Турция от сдържане на Русия на Балканите и по Черно море (вкл. Украйна, вкл. Кавказ) и осигурява на френетичната русофобия необходимия и ресурс .

Решението на първата задача се сблъсква с трудности, произтичащи от русофилската линия, доминираща все още в БСП и второ, от левия и курс, който прави колаборацията с ГЕРБ невъзможна (без лебеди и дракони, поне). Преодоляването им добавя бифуркационен драматизъм към предстоящия конгрес.

Решението на втората задача се сблъсква с трудности, произтичащи от несподеляната от ГЕРБ склонност на РБ към социална конфронтация. Преодоляването и преминава през трансформация на РБ.

Решаването и на първата и на втората задача, обаче, се сблъскват и с една обща трудност - нежеланието на ГЕРБ и особено на Борисов да се определи и да направи избор. Борисов обича заранта да се кланя на запад, по пладне да полегне, а по икиндия да прави метани на изток. Така слънцето все му грее гръбчето и не му свети в очите. Нощем си движи ... бизнеса.

Ясно е, че на президентските избори ще си дадат сражение двете геостратегически алтернативи. ГЕРБ е в състояние да реши тази битка. Ако въобще участва в нея в този контекст. Има и вариант да извади кандидатура "ни в тия, ни в ония", с която да опита да отсрочи радикалния избор.

За пълнота следва да отбележим и националистическия фактор. Самостоятелно той (още) няма шансове. Колаборацията му с едната или другата тенденция, макар и в различна степен заради различните причини, е затруднена. По начало съюзът от формат ЕНП-ПЕС е насочен срещу националистите, за възпирането им в ЕС. От другата страна, участието на националисти в схеми, обслужващи или дори разчитащи на засилващото се с цел сдържане на Русия влияние на Турция, е още по-трудно.

Макар и свръх опростено, европейската задача да спрем мигрантите, но ако може - без Турция, е трудна без Русия, а американската - да спрем Русия, със или без ЕС на своя страна - е трудна без Турция. Оттук и естеството на геополитическите задачки. Когато Русия и Турция се заобичаха преди време, това хвърли в тежък потрес мнозина от заинтересованите тук. След разрива те си поплюха в пазвите и взеха да планират как да използват двете (регионални) свръхсили в свой интерес.

Това е контекстът, в който и българската държава, и българските управляващи, и българската опозиция ще оперират в средносрочен план. Железните външни условия. А пък местните флуктуации и бифуркации зависят от техните параметри.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД