На фона на огромния проект "Панамалийкс", който прескочи много граници и ангажира стотици журналисти в продължение на повече от година, наградите за журналистика все още отиват при класическите форми на разследване и репортаж. Това показаха и наградите "Пулицър", и еквивалентът им в ЕС - Европейските прес награди. Призовете от двете страни на Атлантика бяха обявени през няколко дни в средата на април.
460 публикации от 42 различни държави се състезаваха за европейските награди. Председателят на журито сър Харълд Евънс можеше да избере разследването на Международния консорциум на разследващите журналисти за швейцарското подразделение на HSBC, което предизвика проверка срещу банката за пране на пари. Или пък земетръсната работа на "Сънди таймс", които изобличиха 150 водещи британски спортисти в употреба на допинг. Вместо това наградите отидоха при смели мъже и жени, които "копаят" сами, отбелязва "Гардиън".
Наградата за разследване отиде при Марион Кийар от "Монд дипломатик", която пътува до Букаву, Конго, да търси "световната столица на изнасилванията". Тръгва по следите на дарените милиони и купищата НПО-та, които търсят своя ниша на "пазара". За да установи една до болка позната африканска история - милионите не стигат до пострадалите. По същия начин Юстина Копинска проследява поредица от издевателства в дом за деца с психически увреждания за "Газета Виборча".
Специалната награда беше дадена за три материала по бежанската криза, един от които проследява историите на два неопренови костюма, принадлежали на бежанци, загинали при опит да преплуват Ламанша. Единият от тези костюми е изхвърлен на брега в Норвегия, а другият - във Франция. В категорията за новаторство темата беше "Ислямска държава", а отличеният - португалският "Експресо" с интерактивен материал за петима радикализирани млади мъже, които отиват да се бият в Сирия. Сред материалите на вестника са и телефонни интервюта с двама от "джихадистите". Европейските прес награди се дават от 2012 г. и се подкрепят от седем фондации, свързани с медийни организации, включително "Гардиън" и "Томсън Ройтерс".
Класическата журналистика беше отличена и в американските награди "Пулицър", раздавани от Колумбийския университет. Най-престижната награда за служба на обществото беше присъдена на "Асошиейтед прес" за серия репортажи на тема - новите роби в риболовния бизнес в Югоизточна Азия. Разкритията на агенцията доведоха до освобождаването на 2000 души, живели на изолирани острови в нечовешки условия.
|
|