:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 162
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

10 млн. лв. на година ще струва чуждата охрана на небето ни

МО ще поема разходите за луксозен хотел, кетъринг и транспорт на гостуващите военни, твърди шефът на ВВС
Близо 10 млн. лв. на година ще струва чужди военни да охраняват небето ни, научи "Сега" от източници в Министерството на отбраната. Според тях вече тече подготовка Полша да охранява заедно с нас въздушното ни пространство. Когато се договаряше с Полша за ремонт на двигатели за МиГ-29, ръководството на МО твърдеше, че ще се спестят пари.

От септември 2015 г. ведомството е започнало разработването на концепция за съвместна охрана на въздушното пространство, която вече е готова и е била изпратена на българския представител в съюзното командване на НАТО. Документът е бил изпратен, без да бъде одобрен от началника на бойната авиация ген. Румен Радев.

"Аз два пъти писмено отказах да съгласувам тази концепция, но тя стана факт и е вече при нашия представител е съюзното командване на НАТО и доста държави имат интерес за това. И нормално, те си правят една чудесна тренировка при поети разходи", коментира ген. Радев в интервю за Канал 3. По думите му България кани чуждите военни "при едно сериозно заплащане от наша страна - транспорт, гориво, настаняване в луксозен хотел, кетъринг, пълно обслужване и т.н.".

Идеята за съвместна охрана на въздушното пространство беше лансирана за първи път от военния министър Николай Ненчев в интервю за "Сега". Тогава стана ясно, че България възнамерява и да се откаже от договора с РСК "МИГ" за поддръжка на МиГ-29. Засега е известно, че са водени разговори за съвместна охрана със САЩ, Белгия, Холандия, Италия и Полша. Това стана възможно, след като в средата на януари парламентът разреши България да охранява въздушното си пространство и съвместно с други страни - членки на НАТО. Мотивите за промяната бяха бедстващото състояние на бойната авиация, но до нея се стигна след отказа от договора за поддръжка на МиГ-29. Именно тогава се появи версията, че България възнамерява да сподели охраната на небето с друга натовска държава, но да съсредоточи ресурсите си към поддръжка на бойния флот.



ДВОЕН АРШИН

Командирът на ВВС заяви, че няма нищо лошо в подобна съвместна охрана на въздушното ни пространство и това ще даде много нови възможности за тренировка и повишаване на подготовката на нашите ВВС, но посочи смущаващи детайли: "Ако това се случи при тези финансови условия, то ще е голям удар по мотивацията на нашия личен състав. Хората от ВВС работят при крайно тежки условия, работят на предела на човешките възможности, носят риск ежедневно при лоши социално-битови условия. Но те правят това с ясното съзнание, че България има финансови проблеми, те са част от това общество и имат дълг към него. Когато един ден обаче дойдат твои партньори, които летят пет пъти повече от теб, които работят при прекрасни условия и когато на тях България плаща всичко, включително и луксозните хотели, как ще се почувстват нашите хора от ВВС? Това ще е абсолютен удар по тяхната мотивация!"















9
1847
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
25 Април 2016 19:36
Ха..Че то съвсем за без пари... Впрочем...не е ли по-изгодно да изпращаме нашите офицери да завършват военна академия в чужбина?? Хем ще понаучат език, хем ще се запознаят с бъдещите си колеги, хем ще се поотъркат около културата..Сега май нашата военна академия се е превърнала на ковачница на какви ли не кадри, само не на военни
25 Април 2016 19:58
И 5 милиона са им много. Така или иначе ще минават веднъж седмично покрай границата.
25 Април 2016 20:53
Неща, които сме считали за невъзможни и за пълен абсурд, се случват пред очите ни, вкл. и "Ако не храниш своята армия, ще храниш чужда!".

Впрочем, защо чак от Полша?

Я какви хубави Ф-16 имат комшийте. И няма нужда от хотели, само ще прелитат още 300 км на север и готово.

Съвсем в духа на пазарната икономика.


25 Април 2016 21:07
Близо 10 млн. лв. на година ще струва чужди военни да охраняват небето ни
И от какво ще ни охраняват небето? Да не е от чужди военни?
25 Април 2016 21:23
"Впрочем...не е ли по-изгодно да изпращаме нашите офицери ..."

да, впрочем, не е ли по-добре да прочетете "Третата вълнана". на която е построена военната доктрина ма САЩ...
25 Април 2016 21:42
Сигурно може да се уреди и чужда полиция и армия да ни охранява границите. На пазарен принцип. Няма да си говорим за патриотизми и други глезотии (нематериални неща които не може да се измерят в $). Плащаш и получаваш.
Опа...Грешка. Тогава няма да ни трябва министерство на отбраната и тулупите там. Като си помисля то и такова ненародно събрание не ни трябва.
И без друго представителите там плачат за "Народен съд".
Дано не го прочете това тиквата , че ще направи "big saving" като нищо.
25 Април 2016 22:29
Butch,

ако обявим, че ни е нужно, ще се намерят мераклии да осигурят и полиция, армия и каквото е нужно за държава! без да да говорят колко ще струва! т.е. дали има или няма пари за това, което е ДЪРЖАВНОСТТА! но е вероятно, това, което ще донесат, да не е България...

ПП на нашите, които съм сигурен, че никой не ги е бил по главата да управляват държавата България, все нещо не им стига. но съм сигурен, че това не са парите...
26 Април 2016 10:15
То е ясно че нещата вървят към закриване (погребване) на държавата. Просто едни управляващи кешират печалбите припогребението с план после да си ги харчат другаде
26 Април 2016 11:26
Поредната пълна тъпотия. Тези хора нямат нито морал, нито срам. То бива-бива, ама такива гьон-сурати чак да са...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД