Огромното мнозинство от българите са скептични към възможностите на родното правораздаване да наказва за корупция. 77% смятат, че е малко вероятно някой да бъде осъден за взимане на подкупи, а едва 10 на сто вярват в обратното. Това показват данни от национално представително проучване на социолозите от "Екзакта рисърч груп".
Най-големите оптимисти, че подобни престъпления могат да бъдат наказани, се оказват хората под 30 и над 60 години, нискообразованите и жителите на малките населени места, както и избирателите на Реформаторския блок и на ГЕРБ. Скептиците пък преобладават сред високообразованите и заможните прослойки от населението, както и сред поддръжниците на националистическите формации.
Здравеопазването се оказва най-корумпираната сфера - 10% от хората признават, че през последната година са дали рушвет за решаване на здравни проблеми. Следват тези, които са платили, за да избегнат полицейски санкции (5%), и за някаква административна услуга (3%). Иначе българите демонстрират изключително нисък праг на толерантност към корупцията. Едва 2% заявяват, че са склонни да оправдаят хора, които искат подкупи, а 6% прощават на онези, които дават такива.
Изследването демонстрира изненадващо висока подкрепа за изготвения от правителството антикорупционен закон. 43 процента от интервюираните вярват, че подобно спецзаконодателство може да ограничи корупцията, 25 на сто очакват слаб ефект, а 16% не смятат, че проблемът може да бъде решен чрез закон.
|
|