От 2 до 6 пъти се увеличават глобите за предлагане на опасни храни. Това предвижда новият Закон за храните, представен вчера от министъра на земеделието Десислава Танева. До 6 хил. лв. ще е санкцията за фирми, които пускат на пазара храни с ГМО или със забранени оцветители и ароматизатори. Досега максималната глоба беше 1000 лв. При повторно нарушение в следващите 3 години глобата ще в троен размер, а при системни злоупотреби санкцията става петкратна.
До 6 хил. лв. ще бъдат глобявани и дистрибуторите, които пускат за първи път в България храни за кърмачета и малки деца, за медицински цели и заместители на храни за отслабване, без да уведомят здравното министерство. С новия закон се регламентира и търговията с хранителни добавки. Всяка нова добавка (например за мускули) няма да може да стъпи на българския пазар, без Агенцията по храните да я е одобрила. Това се прави, тъй като имало случаи, в които хранителни добавки са представяни като лек за онкологични заболявания, каза изпълнителният директор на Българската агенция за безопасност на храните д-р Дамян Илиев.
С новия закон се въвеждат и изисквания към предлагането на охладено, замразено и размразявано месо. В магазина то трябва да се поставя на отделен щанд от прясното месо с изрично посочване, че е "охладено". Трябва да се отбележат страната на произход, датата на добив и срокът на годност.
Превозните средства, които транспортират храни, ще бъдат регистрирани и маркирани със специални стикери. Те не могат да се използват за превоз на други стоки, ако има опасност храната да се замърси. Когато се превозват няколко различни хранителни продукта, те трябва да бъдат разделени. "Така ще избегнем парадоксите да се превозва хляб заедно с прах за пране и химически вещества, с които се наторяват нивите или се ползват за отпушване на канали", коментира пред "Фокус" председателят на браншовия съюз на хлебарите Марияна Кукушева. Сайтовете за продажба на храни също ще бъдат регистрирани от Агенцията по храните.
С приемането на закона ще заработи и национален съвет по храните към министъра на земеделието. В него ще влязат министрите на земеделието, здравеопазването, икономиката, околната среда, труда и социалната политика, образованието, шефът на Агенцията по храните и председателите на всички браншови организации. Предвидено е и създаването на помирителна комисия, която да решава спорове между търговци и производители. Тази комисия бе регламентирана и с промени в стария закон за храните през юли миналата година, но така и не заработи.
КОНТРОЛ
Продължава серията проверки на данъчните на големите борси за плодове и зеленчуци в страната. Вчера на борсата в старозагорското село Плодовитово данъчните са написали 18 акта, а на 16 превозни средства са поставени пломби. Задържана е стоката на шестима търговци заради несъответствия между количествата, описани в документите, и наличните в камионите. Най-честите нарушения са липса на касов апарат, неотчитане на продажби и липса на документи за произход на стоката, съобщиха от НАП. Броят на обезпеченията, наложени от инспекторите за последните две акции в Първенец и Плодовитово, е 14 за над 17 000 лева.