Обновената Централна гара на София беше открита вчера след няколкомесечно закъснение и след оскъпяване с над 4 млн. лв. Ремонтът на сградата трябваше да приключи до края на миналата година, но за пореден път имаше закъснение в изпълнението на европейски проект.
Финансирането от 57 млн. лв. по програма "Транспорт 2007-2013 г." се оказа недостатъчно, затова беше пусната поръчка за допълнителни 4.3 млн. лв. от бюджета. "Нямаше възможност да осигурим достатъчно големи промеждутъци от време за работа на строителите. За да работят те, трябваше да се спре движението на влаковете. Затова се наложи да се увеличи времето за тяхната работа. А оттам нарастнаха и разходите им за работници, техника и допълнителните дейности", обясни в отговор на въпрос на в. "Сега" шефът на Националната компания "Железопътна инфраструктура" инж. Милчо Ламбрев. Изпълнители на проекта са "Главболгарстрой" и "Водстрой 98" в консорциум.
Чакалнята на жп гарата е обновена напълно, макар да е запазила облика си от 1974 г.Сега в нея освен каси за продажба на билети, заведения и търговски обекти вече има спортна зала и детски кът. Голяма част от търговските обекти все още не са отдадени, тъй като железопътната компания не била наясно с какви площи ще разполага.
На откриването на гарата се събра почти цялата власт - от премиера Бойко Борисов през транспортния министър Ивайло Московски и столичния кмет Йорданка Фандъкова до шефа на "Метрополитен" инж. Стоян Братоев. "Постарахме се да почистим и да приведем в приличен вид и подлеза, но подготвяме нов проект, за да се реконструира изцяло предгаровият площад", обеща кметът. На свой ред премиерът Бойко Борисов я окуражи след скандала със спирките на София, уволнението на зам.-кмета по транспорта Любомир Христов и шефовете на Центъра за градска мобилност. Той заръча на кметицата да се усмихне и да не обръща внимание на "злосторниците", защото "мъката им е голяма и е хубаво и те да се смирят". "Казах й, представи си, Данче, ако сме на тяхно място. 20 години - нищо не сложил. Тухла върху тухла - само разбивано, и изведнъж гледат - едно върху друго толкова хубави неща. То е голяма мъка", каза премиерът.
Премиерът първо благодари на свещениците, които осветиха обновената гара. "Както е писано в Книгата, без Господа нищо не може да се направи", каза Борисов и продължи: "Много им е тежко. Затова ги оставете, не им обръщайте внимание, смирете се. Оставете хората да ползват това, което сме направили. В дните на смирение само мога да поздравя екипите, които работиха тук, благодаря на синдикатите, радвам се за децата и всички, които искат да спортуват в сферата на железниците в прекрасна зала. Радвам се, че мога да пожелая на всички пътници да се чувстват уютно и комфортно".
"Виждате - на 2-3 дни даваме на българите това, което са мечтали да видят. Хубаво е да има една снимка как изглеждаше гарата преди и как изглежда в момента. Как изглеждаше Лъвов мост - как изглежда в момента. Как беше бул. "Мария Луиза" - как е в момента. За метрото да не говорим и нататък до "Надежда" - коментира Бойко Борисов.
Ивайло Московски продължи с обещанията. Въпреки че при всички други жп проекти също има огромни закъснения, той увери, че най-много след 4 г. цялото железопътно трасе на Южна България ще бъде модернизирано за скорост до 200 км/ч. "На 16 май с министър-председателя Бойко Борисов ще тръгнем от ГКПП "Капитан Андреево" с влак", довери Московски. "По цялото трасе до Септември в повечето участъци е издаден Акт 16. На практика до септември от пристанище Бургас и от пункта на "Капитан Андреево" през Пловдив трасето е готово за скорост до 200 км/ч", обясни министърът. В момента текат процедурите за бъдещото строителство на отсечките Септември-Елин Пелин и София-Драгоман, за да може да се направи връзка между сръбската и турската граница и бургаското пристанище.
МЕЧТИ
Очакваните сериозни приходи от концесията на летището ще се насочат към оздравяването на железниците, каза още Ивайло Московски. Предвижда се и да се купят нови влакове. "Какъв е смисълът да имаме изцяло подновен релсов път, ако няма композиции, които да се движат по него с адекватна скорост", попита риторично той. Министърът се надява, ако се изпълни всичко планирано до края на годината, интересът към железниците да се увеличи. С нов релсов път и нови влакове пътуването от София до Бургас щяло да отнема 3.5-4 часа.