Фредерик Денар твърди, че се поболял от скука на работното си място и затова иска обезщетение от 360 000 евро. |
44-годишният ищец Денар твърди, че не му било разрешено да изпълнява мениджърските функции, за които бил нает, а му възлагали скучни задачи, според него водещи до затъпяване. Това продължава цели четири години - от 2010 до 2014 г. Денар е назначен за "мениджър услуги", но по-висшестоящите от него го наричат "момчето" и му възлагат да изпълнява техни лични задачи, сред които да взема децата им от спортни тренировки. Той няма какво да прави във фирмата и често е изпращан от прекия си ръководител да се прибира вкъщи. Винаги обаче трябва да е готов да пристигне в офиса веднага след като го извикат. Телефонът никога не звънна, пише Фредерик Денар в исковата си молба.
От компанията Interparfums не приемат обвиненията, отправени от бившия служител. "Отхвърляме всички тези твърдения", заяви Сирил Леви-Пе от фирмата. Според него Денар никога не е наричан "момчето" или с други обидни имена на работното си място. "Той изобщо не беше мотивиран за работа, въпреки няколкото години, които изкара във фирмата, и опитите ни да му възлагаме сериозни задачи. Отсъства повече от 6 месеца... и затова беше уволнен през 2014 г.", допълва Леви-Пе.
В молбата си до съда парижанинът
описва скучната работа като "коварно пропадане в ада, кошмар",
докарали му сериозни здравословни проблеми. Фредерик Денар твърди, че получил "епилепсия, язва, проблеми със съня и тежка депресия". Той бил изолиран, след като компанията губи голям договор и се налага да бъде преструктурирана. "Изпаднах в депресия. Срамувах се да получавам заплата за това, че на практика не върша нищо", споделя Денар. Месечното му възнаграждение e 3500 евро. Според него най-лошото било, че никой не вярва на думите му и не се впечатлява от страданията му. Ищецът e уволнен през 2014 г., след като в продължение на няколко месеца му се наложило да ползва болнични. Тогава той завежда дело срещу Interparfums, като настоява, че компанията е виновна за здравословните му проблеми. Решението на магистратите обаче е в полза на компанията. Съдът нарежда на Денар да плати 1000 евро за оклеветяване на фирмата. Според магистратите ищецът е "вдъхновен от чувство на лична неприязън" срещу бившия си работодател, убеден, че фирмата е виновна за "съсипването на здравето", въпреки че няма доказателства за това.
Сега Фредерик Денар настоява бившият работодател да му плати обезщетение в размер на над 360 000 евро за нанесени щети и пропуснати бонуси, сред които заплащане за извънреден труд в почивните дни, както и за това, че е пропуснал потенциална възможност да бъде повишен. По време на първото заседание на парижкия съд за трудовоправни спорове адвокатът на ищеца Монтасе Шарни заяви, че целта на компанията Interparfums била
да отегчи клиента му до смърт, за да може да го уволни,
без да е необходимо да му изплаща обезщетение за това, че съкращава позицията му, или друг вид компенсация в зависимост от начина, по който реши да го отстрани от работното място.
Защитникът на парфюмерийната фирма Жан-Филип Бенисан отбелязва в съдебната зала, че съществуват големи несъответствия в твърденията на Денар, за които той "не може да представи доказателства". Според юриста бившият служител на Interparfums в миналото се е оплаквал, че е прекалено изтощен от многобройните задачи, които му се възлагат, и няма време за почивка. Бенисан смята, че ищецът този път е решил да смени тактиката си. "Той никога не е споделял, че се чувства отегчен от работата си през тези четири години. И ако действително не е правил нищо през този период, защо не го е споменал?", добавя юристът на компанията, ответник по делото.
Терминът "скука на работното място" не е включен във френското законодателство, обяснява специалистът по трудово право Силван Ниел. Върховният съд на Франция е разглеждал 244 случая на работници, които са били
"съзнателно лишени от задълженията, които са били наети да изпълняват"
Върховните магистрати са на мнение, че това е равносилно на "морален тормоз". Според френско проучване около 30% от служителите в страната страдат от скука на работното си място, съобщава радио "Франс инфо". Жан-Клод Делжен, чиято компания е специализирана в оценка на риска за служителите, обяснява, че до подобна ситуация се стига, когато работник се чувства объркан, но не поема риска да смени работното си място при настоящите тежки условия на френския трудов пазар.
Казусът "Фредерик Денар" не е първият, когато скуката в резултат на липсата на работа заема челните страници на печатните издание във Франция. Миналата година стана ясно, че компанията оператор на железниците SNCF е плащала на свой служител месечно по 5000 евро в продължение на 12 години заедно със специални бонуси за извънреден труд, въпреки че той не се е явил на работа нито един ден през този период. Служителят дори поискал да получи компенсация от 500 000 евро за пропусната възможност за повишение.