Едва 9 престъпни групи и 44-ма трафиканти на хора са заловени през 2015 г., става ясно от писмен отговор на вътрешния министър Румяна Бъчварова на депутатски въпрос. В същото време МВР е "наблюдавало" 54 организирани престъпни групи с 242-ма участници. Жертвите са били 291.
В петък европейският координатор Мирия Василиаду обяви, че българи - жени и деца, често стават жертва на трафик в Европа. От 2013 г. до 2014 г. 2375 деца са регистрирани като жертви, но реалният им брой вероятно е по-голям. Повечето от тях са от България, Унгария, Холандия, Полша и Румъния. Това се случва, въпреки че граничната полиция не позволява български деца да напускат страната без нотариално заверени пълномощни от двамата родители. Операциите по вземане на органи се извършват най-често в България и Швеция.
На този фон Бъчварова отчита "лек спад". Въпреки това признава, че България продължава да води негативната класация.
От отговора става ясно още, че през м.г. са проведени 9 спецоперации, 3 от които с чужди партньорски служби (2 с Холандия и Европол). Образувани са 6 досъдебни производства. През първите четири месеца на тази година са проведени седем полицейски операции, в които са разкрити четири клуба с близо 50 жертви в тях. Наши сънародници, които са склонявали и набирали момичета от България, са открити още и при съвместни полицейски операции в Италия и Норвегия.
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов отчете, че през 2012 г. жертвите на трафик са били 684, през 2013 г. - 538, през 2014 г. - 495, а през 2015 г. - 409. Неговите данни се разминаха с тези на Бъчварова. Най-много са жертвите на сексуална и трудова експлоатация, уточни той.
|
|