Най-малко 500 000 лв. ще струват терминалите за машинно гласуване на президентския вот. Такъв извод може да се направи от отговор на министъра на икономиката Божидар Лукарски до депутата от Реформаторския блок Петър Славов. С последните поправки в Изборния кодекс депутатите решиха машинно гласуване и броене да има в поне 500 секции. Анализът на икономическото министерство сочи, че най-евтино досега такава машина е била наемана на средна цена 1135 лв. Тя обаче е била при 390 бройки. Цената пада при по-голямо количество, а не се знае колко точно машини ще наеме ЦИК (обикновено се осигуряват и резервни). Единичната стойност обаче едва ли ще е под 1000 лв.
Наемът на една машина на евроизборите през 2014 г. е бил 1728 лв. с ДДС. Цената е включвала софтуер и обучение на кадри. Тогава са осигурени 100 машини. На търга са се явили три компании, като критерият за избор е бил най-ниска цена. На парламентарния вот пък средната цена е била 1476 лв. с ДДС за 300 устройства, която пада до 1135 лв. с резервните 90. И при двете поръчки - за европейските и парламентарните избори, реалната стойност е била по-висока от прогнозната. На местния вот миналата година за гласуване в 50 секции са наети машини, които струват средно по 1669 лв. без ДДС.
От отговора на Лукарски става ясно още, че министерството на икономиката е правило проучване какви са цените по света. Събраната информация говори за доста високи стойности - в Албания за 1500 устройства и съпровождащите услуги тарифата е 4000 щатски долара на устройство, във Филипините - по 2500 евро за 90 000 терминала. В Белгия, където се ползват същите устройства като у нас, средната стойност е 2000 евро при 17 000 терминала за срок от 10 години. Скъпо е и в САЩ - терминалите струват между 2500 и 3000 долара в различните щати, без в стойността да влизат скенери, свързващите устройства към тях и транспортните разходи.
|
|