Македонски протестиращи, които са част от т.нар. Цветна революция, пробиха полицейски кордон по време на продължаващите демонстрации срещу политическата система в Скопие. |
Преди повече от седмица Иванов анулира амнистията на 22-ма политици. За останалите 34-ма той призова всеки един от тях да подаде молба за анулиране на амнистията, както бе според указа му, но те не го сториха.
Еврокомисарят по разширяването на ЕС Йоханес Хан поздрави решението на македонския президент Георге Иванов изцяло да анулира амнистията, която той обяви на 12 април. В профила си в "Туитър" Хан написа: "Решението на президента Иванов за цялостно анулиране на амнистията е добра новина. Тази крачка ще позволи правдата да възтържествува и Специалната прокуратура да продължи да изпълнява своята работа. През последната година бе загубено много време. Политическите лидери трябва да се върнат на масата за преговори и да гарантират изпълнението на Договора от Пържино, включително и необходимите реформи". Отмяната на амнистията ще позволи на правосъдните органи да продължат нормалната си работа, заяви вчера в Брюксел и говорителката на ЕК Мая Коциянич. Тя обаче определи изминалите два месеца за загубено време.
Германският специален пратеник за Република Македония Йоханес Хайндъл пристигна вчера в Скопие за разговори с четиримата политически лидери, които подписаха Договора от Пържино, с премиера Емил Димитриев, с президента Георге Иванов и с Катица Янева от Специалната прокуратура.
Политическата криза в западната ни съседка продължава вече повече от година. Тя беше предизвикана от разкрити от Зоран Заев и СДСМ записи на телефонни разговори, уличаващи ключови фигури от управляващата ВМРО-ДПМНЕ в корупция и злоупотреба със служебно положение. След месеци на протести се стигна до Договора от Пържино, сключен под егидата на ЕС, между 4-те основни политически сили. Те се съгласиха на провеждане на предварителни парламентарни избори тази година. СДСМ обаче оттегли съгласието си за вота, тъй като според партията в страната няма условия за честни избори. С тази оценка в последствие се съгласиха Брюксел и Вашингтон, което доведе до отмяна на вота и ново свикване на стария парламент. Според повечето предварителни проучвания ВМРО щеше отново да си осигури управляващо мнозинство, писа БГНЕС.
ПОЗИЦИЯ
Македония се намира в критичен исторически момент и отговорността е на лидерите и на политиците. Това каза президентът Росен Плевнелиев в интервю за Радио "Фокус". Според държавния глава политиците в Македония трябва да седнат на масата на преговорите, да се откажат от насилие, трябва да приключат с безпринципното и абсолютно неразбираемо противопоставяне на всяка цена и по всеки възможен начин и трябва да отидат на избори, защото изборите са решението на всяка криза. По отношение на Македония ние сме брат, ние сме незаменим приятел, винаги сме помагали, ще продължаваме да помагаме, заяви президентът.