:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,614,313
Активни 60
Страници 2,370
За един ден 1,302,066

ЕЦБ: България още не е готова за еврото

Европейската централна банка (ЕЦБ) за пореден път попари надеждите, че България може да получи скоро покана за членство в еврозоната. Макар че формално покриваме всички числови критерии - за инфлация, държавен дълг, бюджетен дефицит и т.н., ЕЦБ има сериозни опасения, че страната ни е прекалено бедна, не особено стабилна в развитието си и с дефекти в управлението, става ясно от новия доклад на евробанкерите за седемте членки на ЕС, които все още не са част от зоната на еврото. В групата ни влизат още Румъния, Чехия, Полша, Унгария, Хърватия и Швеция.

По инфлация например България в момента е напълно в нормата, но като бедна и развиваща се икономика, която още дълго ще догонва развитите, доходите и цените ще растат с по-бързо темпо. Затова ЕЦБ се опасява, че инфлацията може да се ускори, и подчертава, че "за да се избегне възникването на прекомерен ценови натиск и на макроикономически дисбаланси, процесът на догонване трябва да бъде подкрепен с подходяща политика".

По държавен дълг и дефицит страната ни също на пръв поглед отговаря на критериите. Но ЕЦБ напомня, че населението застарява и бюджетните разходи за лечение и здравни грижи ще растат, което изисква реформи. В доклада "реформи" е ключова и често срещана дума. Посочва се, че България би имала полза от широкообхватни структурни реформи за подобряване на институционалната и бизнес среда. Цитира се и оценката на ЕК, че "икономиката продължава "да се характеризира със слабости във финансовия сектор и значителна корпоративна задлъжнялост, които трябва да се преодолеят с цялостни и решителни реформи".





4
820
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
07 Юни 2016 20:39
Но ЕЦБ напомня, че населението застарява и бюджетните разходи за лечение и здравни грижи ще растат, което изисква реформи.

Да се тълкува - пенсиониране на 75 години.
07 Юни 2016 22:37
Намаляващото и застаряващото население ще създаде сериозни предизвикателства пред българската икономика и нейните публични финанси в следващите няколко десетилетия. Това посочва в свой доклад агенция S&P Global Ratings.
Компанията се позовава на анализи на Европейската комисия и прогнозира, че между 2015 г. и 2050 г. българското население ще се свие с 19%. Спадът ще дойде след понижението от 15% през последните две десетилетия, което се дължи и на емиграцията. Възрастното население ще съставя 30% от общото през 2050 г. от 19% сега.Според S&P застаряващото население ще доведе до над двоен ръст на дефицита в бюджета до 4,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2050 г. от текущите 2,1% от БВП. Според този сценарий делът нетният държавен дълг ще се повиши три пъти до 67% от БВП през 2050 г. от 19,5% през 2015 г.
„Заради влиянието си върху потенциалния растеж и държавните финанси застаряващото и свиващо се население с времето най-вероятно ще доведе до влошаване на кредитния рейтинг на България“, коментира анализаторът в S&P Global Ratings Аарти Сакуя.

Тоест еврото ще го гледаме през крив макарон!
Изтървахме питомното - когато влизаше прибалтика в еврозоната.
Тогава се направихме на велики, че еврозоната не е достойна за нас и не поискахме да влезем.
Сега ще гоним дивото.
Ама познайте дали ще го хванем!?!

07 Юни 2016 22:45
за чий *** ви е тва евро?
07 Юни 2016 23:33
за чий *** ви е тва евро?

Aми другият вариант е да премахнем валутния борд.
Защото сега получаваме всички негативи и недостатъци на еврото, но не получаваме нищо от предимствата.
Ако ще оставаме на валутен борд во веки веков по добре да се закачим за долара.
Американската парична политика е доста по адекватна от тази на ЕС.
Поне от това да извлечем полза.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД