Разнородното законодателство и ниските глоби в някои страни насърчават корупцията, вместо да я ограничават, установи Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Според неин доклад подкупите, които фирмите плащат на разни чиновници, имат толкова висока възвръщаемост, че компенсират напълно глобите, когато нарушителите на законите бъдат разобличени.
ОИСР е смаяна колко се различават наказанията за подкупи сред 41-те страни - членки по Конвенцията за борба с корупцията, която цели да хармонизира законодателството в развитите държави. В някои страни максималната глоба е 580 000 долара, докато в други тя достига 10 млн. долара. В осем пък изобщо няма ограничения каква може да е максималната глоба, заявява базираната в Париж организация в доклада си от 2016 Business and Finance Outlook. Използвайки симулации на паричните потоци, ОИСР изчислява, че максималните глоби в 23 страни не са достатъчно високи, за да изземат финансовата възвращаемост от инвестициите, с които са били обвързани подкупите.
"Понякога санкциите са толкова леки, че дори ако има 100% шанс хората да бъдат хванати, те все пак ще изберат да платят глобата и да извлекат ползите от плащането на подкупа", каза генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия по време на конференция. По-високите глоби сами по себе си обаче не са достатъчни, за да се спрат подкупите, тъй като регулациите често не се прилагат ефективно. Трите страни с най-високи наказателни глоби, които обаче не са конкретно посочени в доклада, не са преследвали успешно нито една компания заради подкуп.
Тазгодишният доклад, в която водеща тема е фрагментацията на икономиките, констатира, че общото икономическо положение в света не се е подобрило значително седем години от началото световната финансова криза. Промяната в паричната политика, реформата на финансовите регулатори, резолюциите на Г-20 за структурни промени не са достатъчни за съживяване на световната икономика. Вярно е, че банките спряха да фалират, но в глобалния корпоративен сектор липсва растеж на производителността, който да стимулира заплатите и платежоспособното търсене.
Къса метла
Данните за прилагането на конвенцията от страните членки показват, че 24 страни не са наложили санкции над нито едно физическо или юридическо лице заради подкуп, откакто конвенцията влезе в сила през 1999 г. В другия край на спектъра Германия и САЩ са най-активните, прилагащи санкции срещу подкупи от фирми както срещу изпълнителни мениджъри, така и срещу компании. България също е страна по конвенцията, но в доклада не са представени конкретни данни за отделните държави.
Американците може да наказват най-много за корупция.. но няма да се учудя ако са първи в корумпирането на чуждестранни граждани. Много удобно е това - ето американските тец-ове печелят ли печелят. И други такива. Демокрацията е много удобна за корпуция, щото управляващите са чиновници, не лидери, а чиновниците обичат благинките.. обичат допълнителни доходи.
Лидерите са тези които са трън в очите на корупционерите. Щото лидерите не се корумпират лесно. Но пък както казах - демокрацията не обича лидерите.. вместо тях, назначава чиновници на упраленски позиции - т.е. идеална среда за корумпиране и марионетни правителства и марионетни управляващи органи.