Министърът на културата Вежди Рашидов се застъпи за паметника на Бузлуджа. Това стана по време на блиц контрол в парламентарната комисия по културата и медиите, предаде БГНЕС.
На обвиненията от страна на Иван Иванов от Реформаторския блок, че става дума за идеологически паметник, Рашидов посочи, че той няма да финансира идеология, а и самият паметник е създаден от творци и архитекти, а не от идеолози или политици. Рашидов навлезе и по-дълбоко в темата, като заяви, че ако има някой, който да е потърпевш сред присъстващите от комунизма, това е той, заради възродителния процес.
Рашидов обаче коментира и че не се съобразяват паметниците с градската среда и се разполагат паметници навсякъде, което е проява на кич. Според него е необходимо да се слагат паметници, но много внимателно и съобразно градската среда. Рашидов допълни и че е необходимо да не се допуска разруха, а да се съхранява и да се поддържа създаденото. Според него 18 гениални архитекти са работили на Бузлуджа и не трябва да се правят промени безотговорно. Рашидов посочи също, че ще работи заедно със Съюза на архитектите и Съюза на художниците, за да се възстанови паметникът. Освен това според него, не може при жив архитект да се променя паметникът.
Министър Рашидов заяви и че е взето решение летището в Божурище да бъде върнато на държавата като паметник на културата.
Министърът направи и още един анонс, като посочи, че Драматичният театър в Пловдив, който пострада при пожар преди години, вече е ремонтиран и са отпуснати дори средства и за първата постановка, която ще се играе там.
В отговор на питане от страна на бившия министър на културата Стефан Данаилов за нов конкурс за директор на Националния филмов център, Рашидов заяви, че такъв конкурс ще има. "Ако директорът ще прави филми, горко на индустрията", коментира той. Рашидов посочи, че се опитва да създаде контакти и български филми да участват в известни международни конкурси. Според министъра един български филм и режисьор да пробият на световен кинофестивал, ще е достатъчно, за да се обърне внимание на цялата ни киноиндустрия. Така, както е станало с режисьора Емир Кустурица, заради който сръбското кино е известно по цял свят.
|
|