Великобритания трябва да задвижи процедурата за излизането си от ЕС още във вторник, призова председателят на ЕП Мартин Шулц в интервю за в. "Билд ам зонтаг". Според него Европейския съвет, на който ще се съберат евролидерите в Брюксел във вторник и сряда, е идеален момент за това. "Колебливото поведение заради тактическите съображения на британските консерватори вреди на всички ни. Разчитаме на британското правителство да превърне думите в дела", каза Шулц. Той е категоричен, че забавянето ще доведе до повече несигурност и ще застраши пазара на работната ръка.
Не е необходимо Великобритания да изпраща официално писмо до ЕС, за да започне двугодишния период за напускане на ЕС, предадоха агенциите, като цитираха високопоставени представители от Брюксел. "Процесът може да бъде стартиран чрез писмо до председателя на Европейския съвет или чрез официално заявление на Европейския съвет, вписано в официалните записи на срещата", обясниха от институцията. Британският премиер Дейвид Камерън ще се присъедини към колегите си във вторник, а за сряда е планирана среща на лидерите на 27-те, чиято основна тема ще е Брекзит. В петък, когато станаха ясни резултатите от референдума, той обяви, че ще подаде оставка през октомври и ще остави на приемника си да стартира процедурата за излизане от ЕС.
Британският външен министър Филип Хамънд се оплака, че Брюксел оказва натиск на Лондон за бързо активиране на член 50 от Лисабонския договор, регламентиращ излизането на държава - членка на ЕС. "Графикът по прилагане на този член зависи изключително от Великобритания. Партньорите от ЕС искат да направим това бързо и ни оказват натиск", заяви той в интервю за тв канала Ай Ти Ви.
В събота външните министри на шестте държави, основателки на ЕС - Германия, Франция, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург - настоява за бърз развод с Великобритания. Те се събраха в Берлин. Днес в германската столица канцлерът Ангела Меркел събира на кризисна среща френския държавен глава Франсоа Оланд, италианския премиер Матео Ренци и председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Тя припомни, че от Лондон зависи кога ще задейства член 50 от Лисабонския договор, но не трябва да се бави прекалено. "Нямаме причина да се държим неприятно в тези преговори. Трябва да играем по правилата", категорична бе Меркел.
Американският държавен секретар Джон Кери отпътува вчера от Вашингтон за Рим, Лондон и Брюксел заради Брекзит. Вчера той имаше планирани среща с израелския премиер Бенямин Нетаняху в италианската столица, както и местни правителствени представители. Днес Кери ще бъде Брюксел, където има среща с върховния представител на ЕС по външната политика Федерика Могерини, а след това отпътува и за Лондон, където ще се види с външния министър Хамънд. Кери призова другите страни от ЕС да не следват примера на Великобритания.
Ако за всяко нещо бързаха така, ЕС нямаше да е в това си състояние!
Естествено е да мине решението през парламента и след това да се представи в Брюксел на зелките.