:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 282
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

МОН изостава фатално с образователните стандарти

Досега са приети едва 4, а за един месец трябва да бъдат подписани още 15
СНИМКА: БГНЕС
Меглена Кунева
Просветното министерство изостава фатално с подготовката на държавните образователни стандарти, които следва да "обезпечат" влизането в сила на новия училищен закон на 1 август. До момента са приети едва 4 стандарта, а в рамките на един месец трябва да се подпишат още 15 стандарта - нещо, което изглежда почти невъзможно, при положение че проектите за повечето от тях още дори не са представени публично.

Както "Сега" многократно е писал, училищният закон съдържа твърде общи разпоредби, а детайлите бяха оставени за държавните образователни стандарти. За да влезе реално в сила новият училищен закон от 1 август, МОН трябва да приеме 19 нови стандарта, които да уредят всички въпроси за училищното образование - от заплащането на учителите до средата за преподаване. Първите три стандарта - за учебния план, за общообразователната подготовка и за учебниците, бяха приети от предишния екип на министерството начело с проф. Тодор Танев, за да може на тяхна основа да се изготвят новите учебни програми за първолаци и петокласници - първите два класа, които наесен ще учат по нови правила. Новият екип на министър Меглена Кунева от встъпването й в длъжност през февруари т.г. до сега успя да приеме един-единствен стандарт - за предучилищното образование, уреждащ новостите при детските градини. Отделно от това ведомството представи за обсъждане други два стандарта - за институциите, където са правилата за иновативните школа, и за документите в системата. За останалите стандарти от МОН твърдят, че са в доста напреднала фаза, но черно на бяло още никой не ги е виждал.

Става дума за изключително важни области, без които новият закон няма как да се задейства, като например - за нормирането и заплащането на труда, за финансирането на институциите, за инспектирането, за управлението на качеството, за статута и професионалното развитие на учителите и директорите и др. Сред "висящите" все още стандарти са тези за усвояването на българския книжовен език, за профилираната подготовка, за приобщаващото образование, за оценяването на резултатите от обучението, за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование, за физическата среда и т.н. Последно в петък по време на парламентарен контрол Кунева обеща да публикува на сайта на ведомството стандарта за оценяване в рамките на настоящата седмица.

Повече от ясно е, че за един месец, колкото остава до 1 август, няма как да се представят проектите на тези стандарти, учителите да си кажат мнението, МОН да отчете препоръките им, след което те да бъдат подписани. Единственият вариант пред ведомството е да обяви всички 15 стандарта накуп в началото на юли, но това почти сигурно означава общественото обсъждане да се направи проформа.

До този момент от МОН не са поискали удължаване на законовите срокове за изготвяне на стандартите. Позицията на министър Кунева е, че законът е чакан от години и не бива да се отлага. Опасността обаче от фалстарт става все по-голяма.

УЧЕБНИЦИТЕ

Пак заради забавяне учебниците за първи и за пети клас ще останат за другата година, въпреки че децата започват да учат наесен по новите програми. Изключение ще бъде направено само за историята в 5-и клас, където има най-много новости в сравнение със старата учебна програма, като тук очакванията са учебниците по този предмет да са готови към края на първия срок.
1
1910
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
04 Юли 2016 06:12
МОН изостава фатално с образователните стандарти

Обаче пък напредва с бясна скорост летално към окончателното заТриване на българското масово, достъпно, качествено, държавно образование.
Което - преди учениците и студентите да станат клиенти, следвани от парите, превърна България в дори, но не само, в космическа държава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД