:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 298
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Реформаторите пак предлагат процедура за импийчмънт на главния прокурор

Да се разгледа отново възможността за въвеждане на процедура за импийчмънт на главния прокурор, настояват депутатите от ДСБ и гражданската квота на Реформаторския блок. Десните направиха подобно предложение и при ремонта на конституцията м.г., но не получиха подкрепа от останалите парламентарни сили. Негативна реакция имаше и от прокуратурата.

Миналия петък десните внесоха предложения за промени между първо и второ четене на поправките в Закона за съдебната власт, които парламентът разглежда в момента. Сред тях е и старата им идея да се отстранява от длъжност ръководителят на държавното обвинение, ако е извършил тежко нарушение, системно не изпълнява служебните си задължения или е извършил действия, които накърняват престижа на съдебната власт. Предложението за крайната мярка се прави от Народното събрание до пленума на Висшия съдебен съвет, ако е получило подкрепата на повече от половината депутати.

Десните предлагат също главният прокурор да представя пред парламента по инициатива на депутатите или по своя собствена доклади за дейността на поверената му институция по прилагането на закона, противодействието на престъпността и на корупцията по върховете на властта, както и за реализирането на наказателната политика. Внесените доклади ще дават повод за изслушване на шефа на държавното обвинение в Народното събрание, предвиждат реформаторите. На изслушването депутатите ще поставят не само свои въпроси, но и питания, постъпили от граждани, институции и НПО-та. Тази идея също е заимствана от първоначалния проект за изменение на конституцията и също претърпя провал тогава.

В проекта се предвижда още главният прокурор да бъде задължен да отиде на изслушване в прокурорската колегия на ВСС по годишния му доклад за дейността на обвинението. И тук се дава възможност на граждани и НПО-та да пращат писмени въпроси по доклада, след като бъде публикуван на сайта на ВСС. Отчет за работата си ще трябва да предоставя и всеки ръководител на прокуратура, при това след публично обсъждане.
1102
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД