След като за 5 години прелетя 2.8 млрд. километра, сондата на НАСА "Джуно" успешно влезе в орбитата около Юпитер. Това стана на 5 юли в 3.53 ч. по Гринуич (6.53 ч по българско време). Час и половина по-рано, за да бъде "уловен" от гравитацията на планетата, автопилотът на сондата започна да включва двигателите - за да намали убийствената скорост от 265 хил. км в час, с която сондата летеше към най-голямата планета от Слънчевата система.
-------
* Откакто влезе в орбитата на Юпитер, сондата се появява в печата под името "Джуно". Тя се казва така - Juno. Juno е латинското име на Юнона. Когато сондата тръгна на поход към Юпитер, повечето от медиите я споменаваха с оригиналното й име - "Юнона", тъй като сондата всъщност е кръстена на римска богиня, еквивалент на гръцката Хера. Юнона е съпруга на Юпитер, главния бог в римския пантеон.
------
НАСА съобщи за събитието в "Туитър": "Успех. "Джуно" е в орбита около Юпитер и ще разкрие тайните на планетата". "Там сме. В орбита. Превзехме Юпитер", заяви пред репортери водещият мисията учен Скот Болтън, цитиран от Ройтерс. "Нека забавлението започне", допълни той.
Така най-бързо движещият се апарат, създаден от човек, прелетял най-голямо разстояние, приключи може би най-трудния етап от мисията си.
Апаратът, който струва 1.1 млрд. долара, ще обиколи Юпитер 37 пъти през идните 20 месеца. Той ше изследва планетата от елипсовидна орбита, в която най-близкото разстояние до планетата ще е 5000 километра от повърхността, а най-далечното - 1.9 млн.
Накратко - голямата цел на проекта е да изучи как се е формирал Юпитер, който вероятно е първата планета в Слънчевата система.
На борда на апарата има множество прибори, с които сондата ще измерва водата в атмосферата на планетата, ще състави карта на магнитните и гравитационните полета на Юпитер с цел събиране на данни за ядрото му. Ще направи измервания на състава, температурата и облаците на Юпитер. Сондата ще проучи и как магнитната сила въздейства върху атмосферата.
"Джуно" вече впечатли с данните си. Той успя да улови поредица от стържещи и ръмжащи звуци, докато преминаваше през магнитното поле на Юпитер на 24 юни. Според учените извънземните звуци представляват ударни вълни, причинени от навлизането на "Джуно" в магнитното поле на Юпитер, което предпазва планетата от т. нар. слънчев вятър - същата функция, каквато имат и магнитните полета на Земята.
Звукът се получава, когато свръхзвуковите ветрове, носещи се през Слънчевата система, внезапно забавят скоростта си и започват да се затоплят при контакта си с магнитосферата на планетата. Този процес се проявява под формата на ударни вълни - нещо като звуковия удар при самолетите, преминали скоростта на звука.
Ударните вълни, записани от "Джуно", са с продължителност от около 2 часа, което е впечатляващо, като се има предвид огромната скорост на апарата.
Земята приема телеметрични данни от "Джуно". Когато антената на сателита не е насочена към нас, учените използват друг метод, за да разберат къде се намира той - апаратът излъчва радиосигнали с определена честота, след завършване на всяка маневра и тези сигнали се приемат от големите наземни радиотелескопи. Апаратът се захранва посредством три соларни панела, които пълнят батериите му. При Юпитер те генерират не повече от 500 W мощност. Големият проблем за апарата е радиацията - затова цялото управление е защитено от титаниев контейнер.
Това не е първият човешки апарат, достигнал до Юпитер. Още през 1973 г. "Пионер 1" прелетя край планетата. Последната космическа мисия до Юпитер беше отпреди повече от 2 десетилетия. Тогава сондата "Галилей" бе първата, която влезе в орбита около Юпитер.
Мисията на "Джуно" ще завърши трагично през февруари 2018 г. Трагично, защото тогава сондата ще бъде засилена към атмосферата на Юпитер и там тя ще изгори напълно. "Джуно" ще завърши така живота си - за да не предаде микроби от Земята на луните на газовия гигант. Така завърши съдбата и на "Галилей" през 2003 г.
|
|