:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 202
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Юнона* се завърна при Юпитер

Сондата ще събира 2 години данни за огромната планета. След 2 години "Джуно" ще изгори в атмосферата
Това е Джуно. Заедно с трите му соларни панела
След като за 5 години прелетя 2.8 млрд. километра, сондата на НАСА "Джуно" успешно влезе в орбитата около Юпитер. Това стана на 5 юли в 3.53 ч. по Гринуич (6.53 ч по българско време). Час и половина по-рано, за да бъде "уловен" от гравитацията на планетата, автопилотът на сондата започна да включва двигателите - за да намали убийствената скорост от 265 хил. км в час, с която сондата летеше към най-голямата планета от Слънчевата система.

-------

* Откакто влезе в орбитата на Юпитер, сондата се появява в печата под името "Джуно". Тя се казва така - Juno. Juno е латинското име на Юнона. Когато сондата тръгна на поход към Юпитер, повечето от медиите я споменаваха с оригиналното й име - "Юнона", тъй като сондата всъщност е кръстена на римска богиня, еквивалент на гръцката Хера. Юнона е съпруга на Юпитер, главния бог в римския пантеон.

------

НАСА съобщи за събитието в "Туитър": "Успех. "Джуно" е в орбита около Юпитер и ще разкрие тайните на планетата". "Там сме. В орбита. Превзехме Юпитер", заяви пред репортери водещият мисията учен Скот Болтън, цитиран от Ройтерс. "Нека забавлението започне", допълни той.

Така най-бързо движещият се апарат, създаден от човек, прелетял най-голямо разстояние, приключи може би най-трудния етап от мисията си.

Апаратът, който струва 1.1 млрд. долара, ще обиколи Юпитер 37 пъти през идните 20 месеца. Той ше изследва планетата от елипсовидна орбита, в която най-близкото разстояние до планетата ще е 5000 километра от повърхността, а най-далечното - 1.9 млн.

Накратко - голямата цел на проекта е да изучи как се е формирал Юпитер, който вероятно е първата планета в Слънчевата система.

На борда на апарата има множество прибори, с които сондата ще измерва водата в атмосферата на планетата, ще състави карта на магнитните и гравитационните полета на Юпитер с цел събиране на данни за ядрото му. Ще направи измервания на състава, температурата и облаците на Юпитер. Сондата ще проучи и как магнитната сила въздейства върху атмосферата.

"Джуно" вече впечатли с данните си. Той успя да улови поредица от стържещи и ръмжащи звуци, докато преминаваше през магнитното поле на Юпитер на 24 юни. Според учените извънземните звуци представляват ударни вълни, причинени от навлизането на "Джуно" в магнитното поле на Юпитер, което предпазва планетата от т. нар. слънчев вятър - същата функция, каквато имат и магнитните полета на Земята.

Звукът се получава, когато свръхзвуковите ветрове, носещи се през Слънчевата система, внезапно забавят скоростта си и започват да се затоплят при контакта си с магнитосферата на планетата. Този процес се проявява под формата на ударни вълни - нещо като звуковия удар при самолетите, преминали скоростта на звука.

Ударните вълни, записани от "Джуно", са с продължителност от около 2 часа, което е впечатляващо, като се има предвид огромната скорост на апарата.

Земята приема телеметрични данни от "Джуно". Когато антената на сателита не е насочена към нас, учените използват друг метод, за да разберат къде се намира той - апаратът излъчва радиосигнали с определена честота, след завършване на всяка маневра и тези сигнали се приемат от големите наземни радиотелескопи. Апаратът се захранва посредством три соларни панела, които пълнят батериите му. При Юпитер те генерират не повече от 500 W мощност. Големият проблем за апарата е радиацията - затова цялото управление е защитено от титаниев контейнер.

Това не е първият човешки апарат, достигнал до Юпитер. Още през 1973 г. "Пионер 1" прелетя край планетата. Последната космическа мисия до Юпитер беше отпреди повече от 2 десетилетия. Тогава сондата "Галилей" бе първата, която влезе в орбита около Юпитер.

Мисията на "Джуно" ще завърши трагично през февруари 2018 г. Трагично, защото тогава сондата ще бъде засилена към атмосферата на Юпитер и там тя ще изгори напълно. "Джуно" ще завърши така живота си - за да не предаде микроби от Земята на луните на газовия гигант. Така завърши съдбата и на "Галилей" през 2003 г.

 Така започна мисията на Джуно
 Знакът на мисията
 Пътят до Юпитер
1218
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД