Българите не познават конституционните си права и задължения - така отговарят 60% от запитаните, показва проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) от май. То бе представено на дискусия по повод 25-ата годишнина от приемането на конституцията. По-парадоксалното е, че едва 24% на сто са се запознали с основния закон (според социолозите процентът може да е и по-нисък заради неискрени отговори), но 30 процента искат той да бъде променен.
Досега конституцията е поправяна пет пъти, като четири от тях са свързани със съдебната власт. Една пета от прочелите я искат изцяло нова конституция, а само 9% считат, че в нея не трябва да се правят никакви промени. "Ние трябва да се тревожим не от това, че конституцията ни е лоша, а повече от това, че за нея няма достатъчно обществена подкрепа - коментира философът Христо Тодоров. - Това е знак, че т.нар. републиканизъм, който е символ на стремежа към свобода, не е достатъчно ценен у нас".
Според Теодора Ангелова от НЦИОМ само 29 процента от запозналите се пък знаят кога е създаден основният закон. Най-вече младите мислят, че тази конституция функционира още от годините на социализма. Хората, направили си труда да я прочетат, са основно между 30- и 50-годишни, образовани, жители на големите градове. Сондажът сочи, че съотношението между чели и нечели е сравнително константно. През 1999 г. първите са били 19%, а през 2002 г.- 22 на сто, поясни Ангелова.
--------ПРЕДЛОЖЕНИЕ
По повод 25-годишнината на конституцията и 70 г. от обявяването на България за република бившият конституционен съдия Снежана Начева предложи да се организира национална кампания "България чете конституцията". "Само юридически грамотният човек може да бъде активен гражданин, всичко друго може да донесе повече вреди, отколкото ползи на обществото", коментира тя.