:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,900
Активни 269
Страници 11,830
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Работник или служител има право на няколко вида почивки

На колко и какви почивки имам право като работник? Кои са задължителни за работодателя ми?

В.В., София



В Кодекса на труда (КТ) има специален раздел, озаглавен именно "Почивки". Те са регламентирани извън материята за отпуските и не се включват в тях.

Първата регламентирана в КТ почивка е тази в самия единичен работен ден. Според чл.151 от КТ "работното време на работника или служителя се прекъсва с една или няколко почивки". Изрично е посочено, че работодателят е длъжен да осигурява на работника или служителя почивка за хранене, която не може да бъде по-малко от 30 минути.

Необходимо е да се натърти, че почивките не се включват в работното време. Само в производства с непрекъсваем процес на работа и в предприятия, в които се работи непрекъснато, работодателят осигурява на работника или служителя време за хранене през работното време.

КТ регламентира и междудневна почивка. Работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа. Именно това правило позволява например някой да работи не 8, а 12 часа. Например в магазин или като охранител. Но правилото е задължително да има 12 часа почивка на ден. Останалото трябва да се счита за нарушение.

В кодекса е регламентирана и седмична почивка. Според чл.153 при петдневна работна седмица работникът или служителят има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият е поначало в неделя. В тези случаи на работника или служителя се осигурява най-малко 48 часа непрекъсната седмична почивка.

При сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа. Има и едно почти математическо правило. При него при промяна на смените при сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка може да бъде в по-малък размер от почивката по ал. 2 т.е. 36 часа, но не по-малък от 24 часа в случаите, когато действителната и техническата организация на работата в предприятието налагат това.

За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа, пише още в КТ.

В този раздел "Почивки" на КТ са регламентирани и празничните дни, които през годините са променяни няколко пъти. Така официални празници към момента са:

1 януари - Нова година;

3 март - Ден на Освобождението на България от османско иго - национален празник;

1 май - Ден на труда и на международната работническа солидарност;

6 май - Гергьовден, Ден на храбростта и Българската армия;

24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост;

6 септември - Ден на Съединението;

22 септември - Ден на Независимостта на България;

1 ноември - Ден на народните будители - неприсъствен за всички учебни заведения;

24 декември - Бъдни вечер, 25 и 26 декември - Рождество Христово;

Велики петък, Велика събота и Великден - неделя и понеделник, които в съответната година са определени за празнуването му.

КТ дава право на Министерския съвет да може да обявява и други дни еднократно за национални официални празници, както и дни за честване на определени професии, дни за оказване на признателност, и да размества почивните дни през годината. В тези случаи продължителността на работната седмица не може да бъде по-голяма от 48 часа, а продължителността на седмичната почивка - по-малка от 24 часа.

2
2449
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
28 Юли 2016 07:02
Те да вземат да почнат да работят и да служат, че засега и работата и службата има е повечето почивка, заради което сме на това дередже с БВП.
Където погледнеш, вместо работещи се виждат пушещи кибици.
28 Юли 2016 10:51
Където погледнеш, вместо работещи се виждат пушещи кибици

докато ми плащат колко да не умрем, че бачкам колко да не заспим, а?
говеда
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД