"Правим това по улиците през лятото и уикендите, за да насърчим хората да слязат от колите си, да вземат велосипедите или да се разхождат с децата си, да играят, да се забавляват", казва Алекс Замфир, съосновател на кампанията Via Sport, която се развива през летните уикенди за последните 7 години по иначе натоварените от пътно движение улици в центъра на Букурещ. По време на Via Sport 750-метрова отсечка по булевард "Киселеф" е забранена за автомобили от 22 ч. в петък до 14 часа в неделя, за да се отвори свободно и безопасно пространство за спорт и развлечения.
В събота сутринта в края на юли седим с него на пейка в центъра, но вместо деца и възрастни, които играят или спортуват, пред очите ни се ниже поток автомобили, повече от 20 минават на минута. Няколко дни по-рано организаторите на кампанията получили писмо от властите, с което ги уведомяват, че заради ремонт на пътя през следващите 4 месеца Via Sport няма да може да се състои. И всичко това на фона на коментарите на новоизбраната кметица на Букурещ Габриела Фиря, които и без друго мнозина приеха като заплаха за културните и спортни събития, организирани по улиците на румънската столица.
"Точно този уикенд трафикът в столицата бе блокиран и не защото имаше много коли, а защото
прекалено много улични събития
бяха получили разрешение за центъра на Букурещ - културни, спортни, развлекателни, това не се случва в никоя друга европейска столица", каза Фиря неотдавна в интервю за местна новинарска станция. Макар да заявява подкрепа за уличните събития в Букурещ, избраната на 5 юни кметица добавя, че те не трябва да се състоят в центъра на града.
Фиря посочва Via Sport като едно от събитията, които засягат трафика и затова мнозина поставят под въпрос истинската мотивация за забрана на кампанията тази година. Другите, посочени от нея събития, са концертите на площада пред парламента в центъра на столицата. Десетки хиляди плащат за билети за концертите и спектаклите на площада, който е едно от най-популярните места в Букурещ.
През последните години Букурещ е арена на истинска
експлозия от улични фестивали и събития
"Това е град, изпълнен с енергия, работещ. Активен град, който вече не е дълбоко заспал. Културата е част от всичко това", казва Ралуца Сиута, мениджър на кампанията на Букурещ за Европейска столица на културата през 2021 г. и директор на културната програма на ARCUB - център, който организира стотици събития в града.
Но във време, когато много градове по света се опитват да увеличат възможностите за пешеходци и културните събития, градският съвет на Букурещ сякаш се е загледал в обратната посока.
След успеха на първия ден без коли в Париж миналия септември, кметицата Ан Идалго реши от май "Шан-з-елизе" да бъде забранена за автомобили всяка първа неделя от месеца. Тогава пешеходците превземат булеварда. Други градове - от Мумбай до Сао Пауло, също освобождават улици и булеварди за пешеходците през почивните дни, за да насърчат хората да излязат пеша, да се разхождат и да се забавляват. Някои градове предприемат драстични действия за ограничаване на автомобилите в централните градски райони.
"Ако стане постоянно, според мен това ще е
стъпка назад за Букурещ",
казва Киприан Салчеану, програмист, който участва във Via Sport поне веднъж месечно, за да играе тенис на маса и баскетбол с приятели.
В защита на решението си да отмени Via Sport заради пътния ремонт, Фиря заяви в интервю на 26 юли, че няма да приема съвети от фирма, която "с инат държи 5 души" на булеварда и "блокира стотици хиляди хора" с техните автомобили. Замфир признава, че в някои часове на денонощието, когато е много горещо, на улицата няма много хора, но като цяло за уикенда в кампанията участват между 5000 и 8000 души. "Може би в два часа следобед не е много оживено, но сутрин идват семействата, а в горещите дни хората продължават спортните игри до 3-4 часа сутринта."
Няколко дни по-късно кметицата Фиря се опитва да изясни позициите си. Заяви, че големите улични събития трябва да се организират така, че да гарантират безопасността на участниците и че тя е говорела за събития, които не са много посещавани или за такива, които могат да бъдат преместени в други райони на града, далеч от основните пътни артерии. Организаторите на събития в Букурещ обаче не са съвсем убедени, част от тях готвят жалби в градския съвет.
"Вярвам, че ще се опитат да спрат и други улични събития. Не зная дали ще успеят, но
се готвим за битка",
казва Кристиян Неагое, който е загрижен за събитието, което той организира - Street Delivery, вдъхновено от лондонското движение "Да си върнем улиците". То се провежда вече десетилетие и блокира улица в центъра на Букурещ за няколко дни през лятото.
Цялата идея на Street Delivery е "да слезем от автомобилите в центъра на града и да погледнем към потребностите на пешеходците, насърчавайки използването на велосипеди и градски транспорт". "Не можем да се изместим в някой парк или извън града, защото така се губи цялата идея", казва организаторът.
Преди да ги уведомят, че събитието им тази година не може да се проведе заради ремонта на улиците, на организаторите на Via Sport били предложени други места за кампанията. "Предложиха ни булевард почти извън града, далеч от жилищни сгради и от станции на метрото", казва Замфир. Друга възможност била входът на парк, но организаторите преценяват, че мястото не е подходящо, защото целта на кампанията им е да предложат на хората алтернативни места за практикуване на спорт и да покажат различни форми на използване на градските улици.
Засега Via Sport е единствената кампания, която е засегната, и не е сигурно дали ще пострадат други улични фестивали. "Смятам, че разговорът е доста хаотичен", казва Йоана Паун, театрален директор. "Много е важно да има стратегия за културните събития. Кметът не трябва просто да одобрява или отхвърля инициативи, а да ни помогне да оформим обществения живот", добавя тя.
"Букурещ е втората най-силно замърсена столица в ЕС, защото центърът е задръстен от автомобили", казва Мирча Тома, председател на румънската неправителствена организация Active Watch. Според него решението на кметицата да закрие улично събитие е пример за автокрация. "Обявява, че не е съгласна с тях и после налага решението си с аргумента, че ще се ремонтира улица". Всъщност в социалните и местни медии се говори, че Фиря е вдигнала мерника на Via Sport и защото централата на партията й е наблизо до булеварда, където се организират събитията им и е засегната от реорганизацията на трафика през уикендите.
Спирането на Via Sport може да подобри трафика, но малцина са убедени, че за шофьорите това има голямо значение. "В най-лошия случай пътуването ви се удължава с 5-6 минути. Според нас не е много", казва Замфир. "Струва ми се, че от общината се опитват да кажат, че трафикът е по-важен от чистия въздух през уикенда."
|
|