Турция заедно с Русия цели създаването на нов енерготранспортен коридор за Европа, заяви вчера президентът Реджеп Ердоган на Световния енергиен форум в Истанбул, в който участва и руският президент Владимир Путин, предадоха агенциите. Путин пристигна в Турция на първо посещение след размразяването на връзките между двете страни. Те бяха в студен конфликт след свалянето на руски боен самолет от турската авиация миналия ноември.
"Ние сме транзитна страна, но влагаме също и в развитието на техническата база. Така че целим заедно с Русия, Алжир и Норвегия да създадем четвърти енергиен коридор за доставки на гориво за Европа", изтъкна турският президент. "Газопроводът ТАНАП е първата решителна стъпка към създаването на турско-гръцки газов интерконектор за Европа. И ние сме убедени, че това е много важно за Европа", каза турският президент и допълни, че Турция проучва възможността за строителство на още една АЕЦ освен в Акую. "Ние имаме подписано междуправителствено споразумение с Русия за строителството на "Акую" и с Япония имаме споразумение за строителството на АЕЦ в Синоп на брега на Черно море. Има и трети проект за строителство на АЕЦ, засега вървят изследвания в тази област", разкри още Реджеп Ердоган.
Владимир Путин заяви по време на своята реч в Истанбул, че е обсъдил проекта "Турски поток" с Ердоган. Руският президент отбеляза, че двете страни смятат да го реализират, без да даде повече подробности. Путин поздрави турския си колега и целия турски народ за това, че са успели да стабилизират ситуацията в страната след неуспешния военен преврат.
Междуправителственото споразумение по проекта за газопровода "Турски поток" между Русия и Турция е практически готово за подписване, съобщи пред журналисти руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ТАСС. "Практически документът е готов, останаха някои детайли. Ние разчитаме, че в рамките на Световния енергиен конгрес то ще бъде подписано", каза Новак. Москва и Анкара продължават преговорите си за цената на руския газ, заяви енергийният министър Александър Новак в интервю за в. "Хюриет". През октомври 2015 г. спорът между турския преносител "Боташ" и руската компания "Газпром" накара турската фирма да започне международна арбитражна процедура, като първото изслушване по казуса ще бъде през 2017 г.
Русия има готовност да се присъедини към мерките на ОПЕК за ограничаване на добива на петрол и призовава и други страни - производителки на петрол, да подкрепят инициативата, заяви руският президент Владимир Путин в Истанбул. "Разчитаме, че на заседанието на ОПЕК през ноември тази инициатива ще се превърне в конкретна договореност", подчерта Путин.