Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обвини в участие в картел шест от големите компании в петролния бизнес у нас - "ЛУКойл България", "Еко България", "Шел България", ОМВ България, "НИС Петрол" и "Петрол". От първоначалния списък на заподозрените е изпаднала "Ромпетрол", която също бе сред проверяваните за съгласуване на цените. Засега няма решение по производството за установяване на господстващо положение срещу "ЛУКойл Нефтохим". То започна през февруари заедно с разследването за картел срещу седемте компании. Според КЗК "ЛУКойл Нефтохим" е продавала горива на свои клиенти зад граница на по-ниски цени, отколкото на нашия пазар. Бургаската рафинерия е с най-голям дял на българския пазар и повечето от големите вериги зареждат горивата си от нея.
Обвинението идва осем месеца след оповестяването на изводите от секторния анализ на КЗК, който показа ясно, че макар цените на петрола да падат на международните пазари, у нас бензинът и дизелът продължават да се търгуват по-скъпо. Нещо повече - комисията засече сходна ценова политика и заподозря тайни договорки между веригите в периода от началото на 2012 г. до юни миналата година - периода, за който се отнася проверката.
Вчера петролните фирми запазиха мълчание по обвинението. Те имат 30 дни за запознаване с документите, за обяснения и за изслушване от комисарите. Едва след това ще бъде определен размерът на глобите. Максималната санкция при установяване на картел и ако той бъде доказан пред съда, е до 10% от оборота на съответната компания за последната година. Така че реални наказания може да има едва след изборите. По данни на "Капитал" оборотът на шестте компании миналата година е бил около 6 млрд. лв.
Разследването започна при стария състав на комисията начело с Петко Николов, но бе довършено от новото ръководство с председател Юлия Ненкова. От КЗК изтъкват, че нарушението на фирмите се изразява в забранено споразумение или съгласувана практика за обмен на информация за цени. Това поведение ограничава и нарушава конкуренцията на пазара на търговия на дребно с горива, смятат от новия състав на комисията. Оттам подчертават, че са направили редица проверка на място в офисите на основните дистрибутори на горива. Какво са открили обаче не се съобщава. Въпреки това всяка една от ревизиите бе оповестявана фанфарно в хода на разследването. "Внезапна" проверка бе направена и в Асоциацията на петролната и газова асоциация, откъдето вчера не бяха открити за коментар.
Определението на КЗК не подлежи на обжалване. Петролните фирми могат единствено да се запознаят с материалите по преписката и в срок от 30 дни да възразят или да поискат изслушване. Санкциите ще бъдат определени от КЗК на по-късен етап, като по традиция размерът им вероятно ще бъде обжалван в съда. Магистратите обаче често пъти намаляват размера на глобите, като комисията не успява да събере и тези, които все пак е наложила. Справка, поискана от в. "Сега" неотдавна, показа, че от наложените 25 млн. лв. глоби през миналата година са събрани само 1 милион лева.
През 2013 г. и 2015 г. потребителите са били принудени да купуват скъпи горива, защото фирмите продължително са задържали цените на високи нива, отчетоха през февруари в секторния си анализ от КЗК. С колко отгоре са продавали литъра обаче не стана ясно, защото е търговска тайна. "Ако до даден момент лъвският пай от печалбата е отивал при производителите и при търговците на едро, тя в един момент отива при търговците на дребно", обясни ситуацията тогавашният говорител на КЗК Марио Гаврилов. "Ценовите пазарлъци между фирмите се доказват най-лесно, когато някой от замесените си признае. Тогава санкциите срещу него могат значително да бъдат смекчени и дори да отпаднат. Засега обаче у нас нямало такъв прецедент", обясни в началото на разследването Гаврилов.
ОПИТ
Това е поредното разследване за картел при горивата. Подобен анализ бе започнат през 2011 г. и трябваше да докаже защо при толкова играчи на пазара цените остават високи. Двама тогавашни министри - на транспорта и на икономиката, директно заявиха, че има картел между големите вериги. Първоначално КЗК също заяви, че има зависимост на "ЛУКойл", ОМВ, "Петрол" и "Ромпетрол". По-късно обаче, след анализ, от КЗК внезапно установиха, че картел и злоупотреби няма. А в дух на партньорство фирмите дори решиха да отправят серия препоръки към КЗК за подобряване на конкуренцията.