Във фирмата се готвят да уволняват наред, но никой нищо не казва. Няма ли някакви правила да се казва и да се предупреждават работниците, за да са наясно какво се случва и ще се случва и да могат да си преценяват какво да правят те самите?
Е.Н., София
Подобни проблеми възникват и ще възникват все повече и все по-често. Сравнително скоро - през 2001 г., законодателят написа специална норма в Кодекса на труда (КТ) (като се има предвид, че самият сега действащ КТ е от 1987 г.) и я озаглави право на информация и консултации в случаи на масово уволнение. Тя дойде на място и във време, в което иначе неизвестното в миналото явление започна да се случва все по-често.
Така в чл. 130а на КТ е записано, че когато работодателят има намерение да предприеме масови уволнения, той е длъжен да започне консултации с представителите на синдикалните организации и на представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от кодекса своевременно, но не по-късно от 45 дни преди извършването им". Тези представители на работниците и служителите се избират по специални правила. Така КТ разпорежда, че в предприятия, включително в предприятия, които осигуряват временна работа, с 50 и повече работници и служители, както и в организационно и икономически обособени поделения на предприятия с 20 и повече работници и служители общото събрание избира от своя състав представители на работниците и служителите за осъществяване на информиране и консултиране. Именно те са единият субект в информирането и при масови уволнения.
Но да се върнем на правилата за работодателя в тези случаи. Така той е длъжен и "да положи усилия за постигане на споразумение с тях, за да се избегнат или ограничат масовите уволнения и да се смекчат последиците от тях". Редът и начинът за провеждане на консултациите се определят от работодателя, представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите. Изрично е посочено, че независимо от обстоятелството дали работодателят или друг правен субект е взел решението, довело до масови уволнения, работодателят е длъжен преди началото на консултациите да предостави писмена информация на синдикалните организации и на представителите на работниците и служителите. Тази информация трябва да съдържа:
- причините за предвижданите уволнения;
- броя на работниците и служителите, които ще бъдат уволнени, и основните икономически дейности, групи професии и длъжности, към които се отнасят;
- броя на заетите работници и служители от основните икономически дейности, групи професии и длъжности в предприятието;
- конкретните показатели за прилагане на критериите за подбор на работниците и служителите, които ще бъдат уволнени;
- периода, през който ще се извършат уволненията;
- дължимите обезщетения, свързани с уволненията.
След предоставянето на тази информацията в срок три работни дни работодателят е длъжен да изпрати копие от нея на съответното поделение на Агенцията по заетостта. При неизпълнение на задължението на работодателя представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите имат право да сигнализират Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" за неспазване на трудовото законодателство. За неизпълнение на задължението си да информира 45 дни по-рано работодателят не може да се позовава на обстоятелството, че друг орган е взел решението за масови уволнения. Предвидените масови уволнения пък се извършват не по-рано от 30 дни след уведомяване на Агенцията по заетостта независимо от сроковете на предизвестие.
В случай че работодателят не предостави информация в горепосочените срокове, представителите на работниците и служителите имат право да я поискат писмено от него, а при отказ да им я предостави - да сигнализират Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" за неспазване на трудовото законодателство. КТ разпорежда и че работодател, който наруши разпоредбите на чл. 130а, ал. 1 и 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 5000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 250 до 1000 лв. за всяко отделно нарушение.
|
|