:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,506
Активни 676
Страници 1,409
За един ден 1,302,066

Фирми напускат България заради липса на кадри

Ако не се вземат спешни мерки на пазара на труда и в образованието, до 5 г. може да настъпи катастрофа, казва експертът от БСК Томчо Томов
СНИМКА: БСК
Томчо Томов
Томчо Томов е ръководител на Националния център за оценка на компетенциите. Завършил е психология в СУ "Св. Климент Охридски" и "Икономика и управление на нематериалната сфера" в УНСС.

-----------------

- Г-н Томов, как се измерва дисбалансът между търсенето и предлагането на работна сила и какви са последиците за пазара на труда?

- Дисбалансът се измерва по сектори. В момента най-търсените специалисти са със средна квалификация и професионално образование. Скачат заплатите на стругари например - над 2000-2200 лв. се предлагат в провинцията и фирмите си крадат кадрите. В същото време никой не иска да става стругар - младите хора бягат от производството. За около 3-4 г. в професионалното образование учениците намаляват с над 30%. Този парадокс се обяснява с митове и съзнанието на родителите, че по-лесно се учи нещо хуманитарно, че после е по-лека и добре платена работата. Няма такова нещо - после има безработица. Около 60% от висшистите у нас работят на позиции, за които се иска средно образование, нямащи нищо общо с квалификацията им. И те я губят тая квалификация след няколко години. Друг проблем е неправилната мрежа от професионални гимназии - тя не е съобразена с регионалната икономика. За дисбаланса помага и висшето образование. Колкото и да се говори за свързването му с потребностите на реалния сектор, повече от половината от студентите следват икономика, публична администрация, право, хуманитарни науки. Трябва да се намали план-приемът в тези специалности и да се проучат потребността на фирмите. Трябва да се питат работодателите, а не умозрително да се анализира в кабинетите. А и самите работодатели трябва да променят мисленето си - да направят прогнози как ще се развиват, каква е конкуренцията, какви нови технологии и умения са им необходими. Хората трябва да знаят, че дипломата за висше образование не е последна, а е част от учене през целия живот. В трудовия си път на човек му се налага 3-4 пъти да смени квалификацията си, за да оцелява на пазара на труда. И да я надгражда непрекъснато. Безработните сега искат да работят по тяхната си професия. Ами като няма такава възможност - като не се търси, трябва да я смениш и да добиеш нова квалификация.

- Проблемът е, че над половината безработни нямат никаква квалификация.

- Те са и неграмотни. Занапред ще се отваря ножицата - все по-остър ще става разнобоят между ниско- и висококвалифициран труд. Все по-голяма ще е разликата в заплащането им. Това е повод за ново социално напрежение в обществото. Ако вземем образованието - то не е подготвено и не познава новите поколения, начина, по който те учат. Те имат съвсем друг стил на учене - образен, двигателен, не могат да задържат вниманието си повече от 8 секунди върху учебния процес, искат те да го водят, а не да бъдат поучавани. Всички тези проблеми се пренасят от средното във висшето образование. Съответно излизат кадри без съответните умения, които не отговарят на потребностите на работодателите. Образованието в момента е затворено, а трябва да се отвори към ученето през целия живот. То се ръководи единствено от принципа "парите следват ученика", няма нужното финансиране то да се отвори към гъвкави форми на учене, към допълнителни квалификации... Училището се откъсва от технологиите.

Работодателите също трябва да осъзнаят, че не могат да намерят готови хора на пазара на труда. Имат няколко подхода - да инвестират в нов модел за взаимодействие с образованието, като търсят достъп до ученици и студенти, сключват договори с тях, създават условия за практическо обучение и след това да ги наемат. Да не спират да обучават хората си, да инвестират в тях. Това се прави от 30% от фирмите, но все още е недостатъчно.

- Ние сме на последно място по този показател в ЕС.

- Така е. Ако преди имаше битка за наемане на способни хора, сега битката е да ги задържиш. Все повече добрите специалисти ще диктуват условията. Трябва да се прилагат политики за задържане на хората и това не означава само заплащане. Проучването на "Менпауър" показва, че заплатата е чак на 4-5-о място като предпоставка за оставане на работното място. Преди това са възможността за развитие, смисълът на работата, средата.

- Появяват се и други данни обаче - млади хора, които не искат да работят за под 1000-1500 лв.

- Много млади хора искат да придобият опит и са наясно, че образованието не им го е дало. Преобладаващата част от тях учат, за да вземат диплома, а не да придобият умения. Колко педагогически кадри излизат от университетите, а пък има недостиг на учители? Те просто искат да вземат диплома, а после да търсят друга работа.

- Какво мислите за 700 лв. минимална заплата за висшисти, както искат от КНСБ?

- Такова регулиране няма да помогне. Трябва да действа договорният принцип. Там, където има дефицит, младият специалист много бързо може да достигне до някакво заплащане, което го удовлетворява. Нещата не се решават с минимални прагове. Недобросъвестни работодатели пък, които смятат да наемат хора да им работят без пари, няма да оцелеят много дълго. За привличане на шофьори, кранисти, водопроводчици, оксиженисти, специалисти в туризма се води истинска битка и фирмите си крадат кадрите - чрез заплатите, разбира се.

- Колко са дефицитните професии?

- Около 190 са - инженери, лекари, мениджъри... Трудно е да се изброят. Търсят се кадри за химическата промишленост, търсят се оператори на машини, ИТ персонал ... Има и внос от чужбина. Но ИТ уменията стават вече ключови за огромна част от професиите - и за хуманитарни, технически... Без език не може, че и без два.

- Какво да се прави за по-възрастните работници?

- Тук също работодателите трябва да сменят парадигмата. Примерно металургията се крепи на 50-55-годишните. Химията на - 45-50 г. След 10 г. какво ще се прави? Неизбежно ще се търсят начини за задържане и за привличане на възрастни работници, включително и на такива, преминали възрастта за пенсиониране. Но за да ги задържиш, трябва да им предложиш по-гъвкави условия и такива, които няма да им влошат здравето. Не може да се избяга от това. Нормативната уредба е другата пречка пред работодателите. Ако у нас около 8-9% са на временна заетост, на намалено работно време, в Европа са около 30%, в САЩ са около 40-50%. Все повече се върви към намалено работно време, към възможността един човек да работи на две-три места. Но с нашата уредба как да стане? Не може. Не може и работодателите да имат една и съща политика към различните поколения на работното място. Ако искат да правят ефективно екипи, трябва да се научат не да налагат ценностите на едно поколение върху друго, а да използват силата на различните поколения.

- Каква е реалистичната прогноза за пазара на труда след 5 г.?

- Би могло да се отиде към катастрофа. Ще са необходими поне до 50 хил. специалисти. Ето в туризма - идват клиенти, развива се секторът, но не може да се отговори на търсенето. Да не говорим за автомобилостроенето. Поради разминаване между търсене и предлагане на умения бизнесът ще се принуди да изнесе инвестициите си навън, в други страни, където има по-добри условия откъм човешки ресурси. На България остро й трябват чужди инвестиции, трябват й големи предприятия. Проблемите с инвестиционния климат от гледна точка на липсата на работна сила води до изнасяне на бизнес от България. В Северна България фирми вече се изнасят в Румъния.

- А там безработицата остава доста висока - около 20%.

- Да, но това е другият проблем - мисленето на хората да получават помощи и да не търсят работа. Компании за производство на компоненти за автомобили са умували върху възможността да открият над 2000 работни места, но първия ден се явили някакви хора, на втория ден 10-15, на третия - 0. Имаме безработни, но не искат да работят. Да не говорим за тия над 100 хил. млади хора, които нито учат, нито работят, а живеят с парите на родителите си от чужбина. Ако не се вземат спешни, незабавни мерки, ще навлезем в сериозна криза и тя ще има много по-остри последици, отколкото има икономическата криза, защото тя ще се отрази на живота на хората директно. Ще има и безработни, въпреки че тенденцията е те да намаляват чрез някои половинчати мерки, свързани със стажове, временна работа и т.н. Ако инвеститорите започнат да се отдръпват, ще нарасне и безработицата и ще се получи един затворен кръг. Не зная как се правят прогнозите, но вече има региони - в Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, където не е възможно да разкриеш предприятие и да намериш работници. Особено Пловдив е много типичен в това отношение - там производителите на автомобилни компоненти искат да развият около 60-70 хил. работни места, и в Димитровград, и в Ямбол, но къде са хората, тези които искат да работят, колко от тях са квалифицирани?
53
5924
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
13 Ноември 2016 21:53
Нещо за инвестициите на бизнеса в средното и висшето образование в последните години няма ли казано?
Стига са ривали тоя "бизнес", писна ми. Да си заемат ролята в професионалното образование, вместо по социалистически да чакат на държавата - същото като "предприемачите" по време на имотния балон "дигнайме набръже едни къщи, сега чакаме държавата за улици и канализация, че да ги продаваме по-скъпо"
Също ми е интересно кой "бизнес" планира с 5 години напред? Всичко е един мандат гепане на еврофондове и пълнене на партийни каси.
13 Ноември 2016 21:58
ми да напускат, щом заплатата е въпрос на договаряне, да се изнасят из западна европа и да се договарят там със заплатите и да си ги намират, кво реват тук като вдовица за. ..
13 Ноември 2016 22:34
Физически няма хора...физически...заплати по 2000лв...няма кой да ги вземе.
13 Ноември 2016 23:02
физически като няма хора - значи заплатите са по-малки, отколкото ви се струва. като не кълват на 2000, пробвай на 2500, 2750, 3000... докато намериш желаещи.

то и аз на 2000лв нема да се навия, както не се навих и преди 2-3 години.
13 Ноември 2016 23:16
Явно не си разбрал....като се обяви 2000 идват всякаква сган...на 3000 още.повече...на 5000 пък направо няма къде да ги настаним да чакат....ама няма ХОРА такива дето да стават за работа...
А иначе браво за заплатката...горе долу ще връзваш двата края
14 Ноември 2016 00:26
Особено Пловдив е много типичен в това отношение - там производителите на автомобилни компоненти искат да развият около 60-70 хил. работни места, и в Димитровград, и в Ямбол, но къде са хората, тези които искат да работят, колко от тях са квалифицирани?


Когато победи демокрацията седерасите пееха мантри, че на България промишленост не и трябва, стигал туризма и селското стопанство. Професионалните училища вместо заварчици, стругари, монтьори почнаха да бълват мениджъри, консултанти, кулинарни специалисти, икономисти...
14 Ноември 2016 00:35
Липсата на кадри е мит, с който си изкарват заплатите някои хора. Веднага давам пример с една от електроразпределителните компании. До момента на приватизацията, обява за работа в това ЕРП нямаше как да видиш, назначенията ставаха бързо, и без много шум. В момента джобс-а е пълен с техни обяви за работа. А кадри нямааа. Всъщност, пари не им се дават на работодателите.
14 Ноември 2016 01:20
Engels
14 Ноември 2016 02:13
Забравил си и още едно нещо, когато говорим за високо обучени кадри (лекари, инженери, IT специалисти, стругари от висок разряд и т.н.): български работодател никога не може да им предложи по-висока заплата отколкото биха им предложили в белите страни. Просто кадърните момчета и момичета си вземат дипломата и си завиват края към белите страни. Отделно че освен голяма заплата, там могат да им предложат нормални условия на живот и развитие, на тях и на децата им.
Не се мъчете, положението в България е катастрофално, не можете да го оправите. Така ще си бъде България, докато я има.
14 Ноември 2016 01:33
fbr65
14 Ное 2016 00:35


Неграмотни роми заминават за Чехия.
Хората са им осигурили хотел. и дори дневната биричка. Чиста лека работа да редят кабели за автомобили.
Тук в немска фирма жените пътуват, стоят цял ден на крак и нашите се чудят какъв кусур да им намерят че да им орежат минималната заплата.

Заплата била на 5 -то място.
Де ги ди.

За какви стругари говориш бе байно.
Хората отдавна струговат с роботи.
14 Ноември 2016 02:04
Фирми напускат България заради липса на кадри

Има още някакви кадри но тъпаците преобладават!
14 Ноември 2016 02:06
За какви стругари говориш бе байно.
Хората отдавна струговат с роботи.

А и цените на роботите заварчици са паднали почти наполовина за последните 5-6 години.
14 Ноември 2016 02:13
физически като няма хора - значи заплатите са по-малки, отколкото ви се струва. като не кълват на 2000, пробвай на 2500, 2750, 3000... докато намериш желаещи.

Номерът не става най малко по две причини:
Първо над определена заплата производството става нерентабилно.
Второ над определена заплата роботизацията става по изгодна.
Като с всяка изминала година ценовият праг за роботизация става все по нисък.
Правете си изводи!

14 Ноември 2016 02:26

Когато победи демокрацията седерасите пееха мантри, че на България промишленост не и трябва, стигал туризма и селското стопанство. Професионалните училища вместо заварчици, стругари, монтьори почнаха да бълват мениджъри, консултанти, кулинарни специалисти, икономисти...

Пълни глупости. Проблемът е много по-сериозен и изобщо не се влияе от това кой какви мантри бил пял. Основната причина в България да няма достатъчно квалифицирани работници е че повече от десет години след 1989 г. у нас не се търсеха такива работници. Поради това те или започнаха да се занимават с други дейности, или заминаха за чужбина, или просто останаха без работа и се деквалифицираха. През цялото това време никой не искаше да отваря производство в България, въпреки наличието на работници и ниските заплати. Това не заради нечии мантри, а защото чужди и наши предприемачи буквално бяха гонени от България, ако не дирекнто от правителството, то от техните мутри.
Именно заради този период днес у нас няма квалифицирани работници. Кой нормален човек при това положение ще се занимава да става заварчик, стругар и монтьор? Професионалните училища бълвали консултанти?
Нещата започнаха да се нормализират в края на 90те, но минаха години докато това се отрази на трудовия пазар. Българската икономика се постепено се интегрира в ЕС и логично днес нараства нуждата от квалифицирани работници, които ще получават прилични заплати. Такива обаче просто няма как да се появят от днес за утре.
14 Ноември 2016 02:37
За какви стругари говориш бе байно.
Хората отдавна струговат с роботи.

А и цените на роботите заварчици са паднали почти наполовина за последните 5-6 години.

Номерът не става най малко по две причини:
Първо над определена заплата производството става нерентабилно.
Второ над определена заплата роботизацията става по изгодна.
Като с всяка изминала година ценовият праг за роботизация става все по нисък.
Правете си изводи!


Отчасти вярно.
Роботизацията още дълго време няма да е панацея. Тя има смисъл основно при производство на еднотипни детайли в големи серии. Има много видове производства и съпъстващи дейности които не отговарят изцяло или частично на този критерий. Отделно от това дори роботизираните стругове имат нужда от стругари, те просто имат различни функции от класическите оператори на електромеханични стругове.
14 Ноември 2016 02:39
Правете си изводи!

Още 82-ра година на един панаир в Пловдив видях поточна линия , залагаш желязото и ти излиза детайла и закален и резбован .
Тоя ми говори за стругари.
Колко пари им се наляха.Държавата имплащаше една година за наемане на работници,тия плащаха още една годинаи ги освобождаваха, сега искат училищетодаим гиобучава безплатно.
Тия ще фалират .
Да фащат гората.
Чака ни фалит на държавата.
Програмисти тук се изгърбваха от работа и напрежение . Заминаха за Германия и там работят спокойно с 1 зает с работа в семейството си .
Тоя като го слушам работодатели с основно образование търсят инженери с по 2 езика да им робуват. .
Айде къш в Китай. , ама с нашите парици нали.
Те тия искат "промяната" и си избраха Радев. Е получихте си го.
. .
14 Ноември 2016 02:40
Оракле, "Такива обаче просто няма как да се появят от днес за утре."
Ама те и утре няма да се появят. А ако случайно някой се появи утре, ще тръгне директно за Терминал 2.
А след 5 години няма да имате вече и свестни преподаватели в университетите. Та няма къде да се научат свестните инженери.
Въобще, както е казал Данте: "Надежда всяка тука оставете". Закривай.
14 Ноември 2016 02:47
Програмисти тук се изгърбваха от работа и напрежение . Заминаха за Германия и там работят спокойно с 1 зает с работа в семейството си .

От известно време не е така. Половината ми приятели в България са програмисти - някои работодатели, други наемници, а знам и такива които са и двете едновременно.
Повечето са на мнение че заплащането отговаря или надвишава квалификацията им и положения труд. Малко от тях вече отварят приказка че искат да се местят в чужбина. Работодателите сред тях пищят че са принудени да не връщат хора дори с нулеви умения (такива имало доста), а да се мъчат да ги научат на нещо.
14 Ноември 2016 02:53
Отделно от това дори роботизираните стругове имат нужда от стругари, те просто имат различни функции от класическите оператори на електромеханични стругове.


Тия се казват оператори. Могат да си програмират машината за различни детайли.
Такива машини имаше в цяла България. Като купиха предприятията за по 1 лев ги продадоха в Македония и Сърбия на безценица за по 10 000 лева.
За какво си мислиш че най близкия им бизнес е с тях и се крият там.

Настанало е време за технологично обновление а тия некадърници гледат да препродадат нещо а не да мислят .
Мислят че Радев ще им продава боклуците в Росия. .
14 Ноември 2016 02:56
Оракле, "Такива обаче просто няма как да се появят от днес за утре."
Ама те и утре няма да се появят. А ако случайно някой се появи утре, ще тръгне директно за Терминал 2.
А след 5 години няма да имате вече и свестни преподаватели в университетите. Та няма къде да се научат свестните инженери.
Въобще, както е казал Данте: "Надежда всяка тука оставете". Закривай.

Аз не съм чак такъв песимист. Българинът може да не е най-добрият работник на света, но определено може да работи. Преподаватели, инженери - да това е проблем, но той не е от вчера. У нас никога не е е имало достатъчно качествени преподаватели и инженери. Пък и темата е преди всичко за квалифицирани работници, не за инженери.
За Терминал 2, виж поста ми по-горе. Да, все още има много причини да искаш да хванеш самолета, но заплащането става все по-несъществен фактор.
14 Ноември 2016 03:21
квалифицирани работници, не за инженери.

Не знам какво е обучението сега , но при соца в технологичен отдел с 20 инженери имаше само един който можеше да свърши работа . Останалите бяха размножители на документация.
Тия сега не щат да плащат на инженер . Крайно време е инженерите да си направят технологични и конструктивни частни отдели и да ги кастрат яко.
И накрая да си купят роботите и да ги изхвърлят тия некадърници.
14 Ноември 2016 09:41
Пълни глупости. Проблемът е много по-сериозен и изобщо не се влияе от това кой какви мантри бил пял. Основната причина в България да няма достатъчно квалифицирани работници е че повече от десет години след 1989 г. у нас не се търсеха такива работници
Оракле, ами човекът много хубаво ти го е казал. Не се търсеха, защото беше съсипана тежката промишленост. Когато аз кандидатствах имаше повик за тежката химия, за машиностроенето, електрониката, ядрената физика и т.н. И кандидатите се насочваха там. След 1990г. всичкото кандидат се юрна по психология, право, икономика и т.н. Хем по-лесно, хем вярваха, че там ще е авантата. Тук навремето беше регулиращата роляна държавата. Пазарът се издъни като регулатор.
Индустрията си има своя структура - тежка промошленост е гръбнакът, след това идват средните и малки предприятия, защото пазарът им е точно тежката промишленост (не говоря за разни адвокатски, ПР и търговски фирми). Тежката промишленост докарана до скрап от браво Ваньо браво Костов. В събота "Телеграф" пусна едно книжле за делата на този титан на икономическата мисъл - там са навързани Цветан Васелев, Прокопиев, протестерите (платените мекерета от Козяк), Рада дълбоката и др. Селското ни стопанство ни беше разбито и феодализирано от Филип Кенеди и Желю Желев.
Всички южноевропейски държави, които разчитаха основно на туризма затънаха - Испания с 45% младежка безработица, Италия с около 40%, Гърция и т.н. Мои познати бяха преди няколко дни в Италия и казаха, че италианци спят на улицата в кашони, а мигрантите в хотели. В САЩ доста американци също спят в палатки на улицата. Този новолиберален модел, който създаде такова огромно неравенство се пука по шевовете си.
За страна, като нашата най-успешен се оказва Китайският и Виетнамският модели. В Китай считат за проовал ако имат 7% нарастване на вътрешния продукт, а ние се радваме ако сме стигнали 3%. Чух страхотни неща за развитието на Виетнам и гледах един документален филм за тази страна. Все едн, че гледаш Сингапур, или Хон Конг (не казвам САЩ, защото вече и американците се оплакват, че тяхната инфраструктура е остаряла, само като видиш, че ниското напрежение им е на стълбове). Страхотни магистрали, небостъргачи. Оказва се, че те произвеждат повечето световни коли и даже единствени те след Германия произвеждат флагмана на Мерцедес. Но при тях бяха върнати предприятия на старите им собственици, обаче държавата държи златната акция, 51% от акциите, така, че тя чрез Комунистическата партия регулира икономическия живот в страната.
Такива са историите по география. Де е сега Тодор Колев да запее "Как ще ги стигнем китайците и виетнамците".
14 Ноември 2016 10:07
Ако не се вземат спешни мерки на пазара на труда и в образованието, до 5 г. може да настъпи катастрофа...

Какво прозрение!
Когато смачкаха стачката на учителите, така и не проумяха, че всъщност мачкат не учителите, а способностите на учениците им.

14 Ноември 2016 10:18
Rorik,душко в Германия и у нас се търсят и стругари(виж ако искаш в някой джобс сайт).
В Русия,Британия и другаде може и да не се търсят,не знам..
14 Ноември 2016 10:44
1. Никой не отчете, че за качествено възпроизвеждане на работната сила е необходимо определено ниво на доходи.
2. Бизнесът продължава да заявява какво му трябва днес, но не иска да се ангажира с прогнози за след 1-2-3-4години, камо ли с разходи.
Има и друго: Имам колежка, която казва, че да живееш даже и с голям доход в подобна неуредена държава е като да си построиш луксозна резиденция в циганската махала: ще имаш камари боклуци край оградата, ще мирише, и мухите- лайнарки все едно ще преминават.
14 Ноември 2016 11:11
Явно само пролетариат, който "няма какво да губи, освен веригите си", се изказва под темата. Някой опитал ли е да бъде работодател? Тя и думата такава - не е заплатодател!
14 Ноември 2016 11:18
Добре е да се прочете долната статия:
http://www.investor.bg/obuchenie/119/a/ima-li-recepta-za-privlichane-i-zadyrjane-na-talanti-v-kompaniiata-226176/
Живеем в отворена Европа и Свят.
Ако нашите 'работодатели' не осъзнаят това, то това си е за тяхна сметка.
14 Ноември 2016 11:32

Rorik,душко в Германия и у нас се търсят и стругари(виж ако искаш в някой джобс са

Не се заблуждавай че все още ги наричат "Стругари", на практика това са CNC оператори.
Класически стругове за индустрията никой вече не произвежда, изчезнаха подобно на телевизорите с кинескопи и фотоапаратите с ленти.
Има само малки партиди за домашни хоби работилници.
Но дори и там вече ги заменят със CNC машини.


14 Ноември 2016 12:27
Engels 14 Ное 2016 11:32
Rorik,душко в Германия и у нас се търсят и стругари
Не се заблуждавай че все още ги наричат "Стругари", на практика това са CNC оператори.
Има и за CNC има и работа за конвенционални стругари.
Ей обяви : Натисни тук Натисни тук
Но, пак да повторим това е Германия!
Явно в някакви други държави не търсят стругари ..
14 Ноември 2016 12:41
Класически стругове за индустрията никой вече не произвежда


За голяма моя изненада произвеждат се и нови стругове. Сега незнам кьде се ползват - за масово производство сьс сигурност не стават. Но за единични детаили май няма смисьл да препрограмираш. Жалко че едновремешните бьлгарските такива се продават на килограм като гледам обявите из нета. Все пак вьв уикито пише че се произвеждат и програмируеми стругове и в Бьлгария....
14 Ноември 2016 12:45
Явно не си разбрал....като се обяви 2000 идват всякаква сган...на 3000 още.повече...на 5000 пък направо няма къде да ги настаним да чакат....ама няма ХОРА такива дето да стават за работа...

Ми очевидно ви е слаб ейчара, драги, първо сменете него и новият ще намери начин да отсее сганта. Примерно с предварителни компютърни тестове, без които не може да се подаде сиви.
Сганта ви виновна на нефелните мозъци.
14 Ноември 2016 12:52
Има и за CNC има и работа за конвенционални стругари.
Ей обяви : Натисни тук Натисни тук
Но, пак да повторим това е Германия!

Това ще са някакви мижави семейни фирми с техника от миналия век, които не могат да плащат нормална германска заплата и търсят будали от Източна Европа.

14 Ноември 2016 12:54
***
14 Ноември 2016 12:54
За голяма моя изненада произвеждат се и нови стругове. Сега незнам кьде се ползват - за масово производство сьс сигурност не стават.

Е, то в Индия и телевизори с кинескопи все още се произвеждат.
14 Ноември 2016 13:02
Явно само пролетариат, който "няма какво да губи, освен веригите си", се изказва под темата. Някой опитал ли е да бъде работодател? Тя и думата такава - не е заплатодател!

Ми стани пролетариат де, немаш квалификация за такъв ли?
14 Ноември 2016 13:16
За голяма моя изненада произвеждат се и нови стругове. Сега незнам кьде се ползват - за масово производство сьс сигурност не стават. Но за единични детаили май няма смисьл да препрограмираш.

Дори Русия, дори за любителите, вече произвежда CNC машини и 3D принтери.
3-х осевой фрезерный станок с ЧПУ
https://masterkit.ru/shop/3d/cnc/1923390
3D принтер-конструктор MC7 «Prime mini»
http://3d.masterkit.ru/shop/3d-printers/2090862

14 Ноември 2016 13:18
25-ти кадър е статУята...
14 Ноември 2016 13:19

Ми стани пролетариат де, немаш квалификация за такъв ли?

Аз съм баровец!
14 Ноември 2016 13:29
Изход - намаляване влиянието на човешкият фактор (ЧФ) чрез автоматизация!
Тогава ще му се такова таковата на ЧФ.
14 Ноември 2016 13:38
Тогава ще му се такова таковата на ЧФ.

И ако не искат революция, ще се наложи въвеждането на ББД.
14 Ноември 2016 13:42
Фирми напускат България заради липса на кадри

които да имат желание да работят без пари...
14 Ноември 2016 14:43
Дори Русия, дори за любителите, вече произвежда CNC машини и 3D принтери.


Па простите германци и италянци произвеждат универсални стругове. Ама специалисти по всичко както у нас никой не може да произведе. Едно тьрсене в гоогле можеше да те отьрве от 10 na постинги от типа na "нема такова животно" ама "чукча писaтел не читател"
14 Ноември 2016 15:02
Па простите германци и италянци произвеждат универсални стругове.

И къде ги ползват тези стругове?
Дали можеш на такъв струг да извадиш 4-5000 евро поне за работника?

Дай препратка да видим как изглеждат тези стругове без електроника за класически стругари?
14 Ноември 2016 16:34
http://www.holzmannbg.com/metal-lathes
Ми както си изглеждаха едно време - малко боята е по маркетингова
14 Ноември 2016 16:50
http://www.holzmannbg.com/metal-lathes
Ми както си изглеждаха едно време - малко боята е по маркетингова

Само дето са с цифрово-програмно управление.
Тоест Computer Numeric Control (CNC) машини.
Дори и най простите модели са с електроника и автоматика.
Универсален малък струг с честотен инвертор на оборотите на шпиндела. Машината е снабдена с цифров дисплей за следене на скоростта на вретеното. Струга е с автоматично надлъжно подаване. Конструкцията e от чугун за минимални вибрации по време на работа. Този модел универсален струг е подходящ както за индивидуално използване така и за професионални работилници.
Шпиндела е динамично балансиран и монтиран върху прецизни лагери гарантиращи точност на работа до 0,009 мм

Цена 2 695 лв.
Maлка и удобна за хоби, само 65 килограма е.
Разстояние между центрите: 400мм



14 Ноември 2016 17:00
Както забелязваш дори малките машини са с автоматика, но са предназначени за малки работилници и като домашни хоби машини.
Двата водещи модела:
ED 1000PROFIDIG и 1000GNDIG са класически CNC машини.
Тоест в индустрията всички работят със CNC машини.
14 Ноември 2016 18:28
Eй обява за стругари:

Spitzendreher/ Dreher konventionell (m/w)


Das sind Ihre Aufgaben:

Sie stellen Werkstücke (Einzel- und Serienteile nach Zeichnung) her und bearbeiten diese anschließend.
Sie bedienen fach- und sachgerecht konventionelle Drehmaschinen.
Sie richten Werkzeugmaschinen ein.
Die Prüfung und Sicherung der Qualität der Werkstücke gehört ebenfalls zu Ihren Aufgaben.

Das wünschen wir uns von Ihnen:

Sie verfügen über eine technische Aus- oder Weiterbildung im Metallbereich.
Idealerweise bringen Sie Berufserfahrung als konventioneller Dreher (m/w) mit:
Sie haben Kenntnisse in den verwandten Techniken wie Bohren, Fräsen und Schleifen (von Vorteil).
Motivation, Teamfähigkeit, ein ausgeprägtes handwerkliches Geschick sowie ein vorhandenes technisches Verständnis zeichnen Sie aus.

Такива обяви за стругари - само в този сайт - са за 1115 човека.
А в Русия вече може и да няма конвенционални стругове .. не съм ходил никога, в тамошно машиностроително предприятие.
14 Ноември 2016 18:47
Такива обяви за стругари - само в този сайт - са за 1115 човека.

Aми нормално, но както казах това са стругари само на думи.
В действителност са оператори на CNC машини.
Както вече уточнихме, освен за индивидуално ползване или за малка работилница, никой не произвежда конвенционални стругове за индустрията.
На практика всички съвременни стругове са CNC машини.
Тоест програмират се.
Изключения са само както казах малки семейни фирми които работят с конвенциални машини.
Те и затова не могат да си намерят работници, защото с тези стари нископроизводителни машини не могат да си позволят да дават нормални западни заплати.

14 Ноември 2016 18:52
Пич незнам какво да ти кажа. Ако си мислиш че цифров дисплей за следене на скороста и CNC са едно и тоже ....... Няма смисьл да занимаваме хората с неща който са извьн темата на статията.
14 Ноември 2016 19:06
Пич незнам какво да ти кажа. Ако си мислиш че цифров дисплей за следене на скороста и CNC са едно и тоже

Не бъркай моделите!
Тези с цифров дисплей са детски играчки с тегло 65 килограма.
И мощност на двигателя 500 вата, колкото на един кухненски робот.
И струват 2600 лева.
А тези с CNC управление са 10 пъти по скъпи.
Доста по тежки и с мощност на двигателя 2.4 киловата.
А в случая говорим за професионални машини които се ползват в индустрията.
А не такива за любители и малки работилници.

Ясно е написано:
СТРУГ ЗА МЕТАЛ С ЦИФРОВО УПРАВЛЕНИЕ ED 1000PROFIDIG
Тоест Computer Numeric Control (CNC) машина.

14 Ноември 2016 20:33
Държавата трябва да плаща за инженери, а не за разни хуманитаристи работещи с устата си.
Но министърката Кунева, с такива въпроси не се занимава. Тя дава пари на Сорос, на циганите ... ей с такива безсмислици се занимават ...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД