Ако някой някъде по света е търсел кутия, подобна на кутията на Пандора, в която са събрани всички наши страхове, трябва веднага да спре да я издирва. Защото в ГЕРБ вече са я намерили, отворили са я и изсипаха върху нас цялото й съдържание. Напук на всички клетви за отговорност пред нацията, всички действия около изборите и преди първия, и преди втория тур, и в дните след унизителната загуба сочат за само едно отмъстително действие - "след нас и потоп". В тази посока, впрочем, ентусиазирано работят и останалите политически сили. Какво ще се случи в идните месеци в България, става все по-неясно и е на път да съсипе и без това несигурната икономическа среда у нас.
Може и да е парадокс, но по детски намусеното намерение да бъде наказан "неблагодарният електорат" идва на фона на добри данни за бюджета и за икономическия растеж. На фона на досегашни анализи на международни финансови институции, че българската икономика има възможност да продължи да расте и в идните години, при това с прилични темпове - е, не чак като нужните, за да се измъкнем от определението за "най-бедната страна в ЕС", но достатъчни, за да има поне нотка на оптимизъм.
Българските, така наречени "политически сили", са на път
да зачертаят с лека ръка всичко, постигнато от бизнеса
напук на съпротивата на политиците през всички години на онова нещо, което все още, по традиция, наричаме преход.
Но историята си е история, днес отговорността е основно на Бойко Борисов и на неговия екип от ГЕРБ. В края на миналата седмица финансовият министър Владислав Горанов си позволи да заяви, че при загуба на Цецка Цачева на втория тур на президентските избори, освен обявената вече оставка на кабинета, ще бъде изтеглен и бюджетът за 2017 г. Той си позволи повече - че ще бъдат изтеглени и всички законопроекти, внесени от правителството. Аргументът бе, че това е отговорна политика към евентуални бъдещи управляващи.
Всъщност, това изказване е по-близо до друго разбиране - за пълен саботаж и за пълна блокада на държавата. Предполагам някой, дори в тази толкова податлива на популизъм и на ефектни масовки и рязане на ленти политическа формация, е осъзнал, че отива твърде далеч, и все пак даде заден ход.
Но усещането, че в ГЕРБ нямат връзка с действителността, остана. Рано сутринта в понеделник, часове след като станаха ясни унищожителните резултати от вота, в интервю за "Инвестор" шефката на бюджетната комисия в парламента (ГЕРБ) Менда Стоянова пак обяви, че бюджетът ще бъде изтеглен. Броени часове по-късно се отметна, а в специална декларация финансовото министерство коригира предишна позиция на финансовия министър - бюджетът все пак ще се гледа и ще бъде защитаван. Нищо че може да се спори по неговите приоритети. Нищо че след година, в които хазната е на път от много време насам да приключи без дефицит, за идната година отново се залага хазната да е на минус. Според някои информации интервюто на Менда Стоянова е дадено дни преди втория тур. Което само подсилва усещането, че управляващите заложиха единствено на страха. Част от този залог бяха заплашванията, че ако нарочената от ГЕРБ кандидатка не победи и правителството си отиде, ще спре санирането. Ще спрат еврофондовете. Други хора, жадни за власт и икономическо влияние, отново ще превземат държавата.
Е, как никому не хрумна, че наказателният вот дойде именно заради арогантното погазване на всички принципи на демокрацията. Заради съсредоточаването на властта едва ли не по правилата на царствата от отминали епохи. Заради рекета към бизнеса и към обикновените граждани, че нямат алтернатива.
Страхът не сработи на изборите,
но страховете за бъдещето на страната остават. В парламентарните комисии върви обсъждането на бюджета, внесен от сегашния Министерски съвет. Повече от ясно е, че той няма да мине в сегашния си вид - всяка от парламентарно представените политически сили вече заявява и ще държи на промени и отстъпки в една или друга посока. Общото в тях може да е единствено раздуване на разходите и допълнително вдигане на дефицита. Дори и да бъде приет, като компромис, все едно в какъв вид, този бюджет вероятно ще бъде актуализиран веднага щом се сформира ново правителство догодина, стана ясно още вчера.
Към чисто политическата баталия около бюджета, която едва започва, трябва да добавим и напълно несигурната политическа среда. Тя и досега бе един от основните фактори, които продължаваха да задържат по-доброто развитие на икономиката. Нови избори ще има, но правилата, по които ще се правят, са неясни и ще отнемат почти изцяло енергията на парламента. Някъде далеч от обсъжданията от последните дни останаха важни закони, които трябва да синхронизират нашето законодателство с европейското, както и данъчните закони. Не си струва дори да се споменават проклятията на държавата ни - липсата на правосъдна реформа, корупцията, потискането на частната инициатива заради тромавата и подкупна администрация.
Колкото и клетви за отговорност на политиците да чуем, ясно е едно - за пореден път, и то за много месеци напред, се създава отровна среда за бизнес в България. Икономистите вече предупреждават, че е възможно да се влоши и кредитният рейтинг на страната.
Предстои да видим допълнително намаляване на инвестициите
- и чуждестранни, и вътрешни. Чуждестранните вложения у нас и без това удрят историческо дъно. А се появяват и първите признаци, че фирми, вече отворили бизнес у нас, са склонни да се изтеглят - заради липсата на кадри и заради несигурната "околна" среда. В последните анкети на националната статистика родният бизнес прогнозира също значително свиване на инвестициите - до 15%. В световните класации за правене на бизнес и за качество на живот България година след година отстъпва все по-назад. И причините за всичко това отново са несигурност, чести промени на законодателството, корупция, прекомерна административна тежест.
Тези проблеми ще се задълбочат в идните месеци. Лидерите на ГЕРБ и на водената от тях коалиция вероятно насаждаха страхове, без да вярват, че може да загубят. Да, част от принадлежащите към тази коалиция вече панически бягат настрани. Но всички тези страхове стават все по-реални. И отговорни за тях не са хората, които на изборите поискаха промяна.