![]() |
Петър Славов от РБ (вляво) и Йордан Цонев от ДПС обсъждат данъчни въпроси. Запазването на десятъка е една от малкото теми, по които двете партии нямат разногласия. |
Само преди дни председателката на БСП Корнелия Нинова тържествено се зарече, че социалистите няма да пречат на приемането на бюджет 2017, както е предложен от кабинета "Борисов", и ще оттеглят всички свои идеи за пренаписване на приходи и разходи. Оказа се обаче, че червените депутати не са спазили лидерската повеля и не са оттеглили всички предложения за корекции на данъчните закони, от които зависят постъпленията в бюджета. Сред "оцелелите" предложения е и най-спорното - за отпадане на плоския 10-процентен данък и замяната му с прогресивно нарастваща скала за облагане на доходите. Нещо повече, вчера представителите на БСП отново се опитаха да пробутат "данъчната си революция" с познатия мотив - богатите трябва да плащат повече. Преди седмица министърът на финансите обяви, че идеята на БСП би довела до срив на данъчните приходи с над 1.3 млрд. лв.
Плоският данък оцеля, макар и след странно гласуване, в което участваха по-малко от половината от 240-те депутати, и най-силен бе вотът "въздържал се". 19 бяха за въвеждане на прогресивен данък, 40 гласуваха за запазване на "десятъка", а 57 се въздържаха. Въпреки че далеч не са единствените демагози в парламента, червените на практика се оказаха в тотална изолация по въпроса за съдбата на плоския данък.
След поражението Румен Гечев от БСП обяви, че рано или късно десятъкът ще отпадне. Участниците в дебатите от другите партии призоваха социалистите да спазват обещанията си и да не подриват бюджета и данъчните приходи с неразумни предложения. "Да махнеш измервателните уреди на петролни компании, а сега да искаш вдигане на данъците на хората, е непоследователна политика", обясни Мартин Димитров от Реформаторския блок. Той призова червените да се явят на следващите парламентарни избори с посланието, че планират да повишат данъците за средната класа.
"С нашите предложения лицата с доходи до 1400 лв. ще имат по-голям разполагаем доход. За каква средна класа говорите, като 40% от българските граждани живеят в риск от бедност и имат няколко изхода: единият е да мигрират към страни с прогресивно облагане, в които ще им остава повече разполагаем доход от труда", опита се да защити предложението Михаил Миков от БСП.
Евгени Стоев от ГЕРБ изтъкна, че БСП не е отменила плоския данък, когато е била на власт, а го атакува сега, когато има едва 38 депутати. Защо да отменяме данък, който е едно от малкото предимства на България и е с висока събираемост, беше лайтмотивът на повечето изказващи се.
"Като искате справедливо данъчно облагане, защо не се насочите към петролни компании в България, които в последните години имат 55 - 56 млрд. лв. приходи, а отчитат нулева печалба и съответно нулев данък", парира Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт. И съпартиецът му Искрен Веселинов подчерта, че предложението на БСП не струва, защото удря средните доходи.
Петър Славов от РБ припомни, че известният френски актьор Жерар Депардийо е решил да стане руски гражданин заради високите данъци в родината си. "В Русия също са въвели плосък данък и смятат, че работи добре", посочи той.
ДУМАТА НА БИЗНЕСА
"Плоският данък е постижение, което не трябва да се пипа. Той също е социален, защото по-богатите плащат повече", коментира шефът на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев по Нова тв. Велев посочи, че и в някои щати на САЩ въвеждат плосък данък и че предлаганата от БСП скала би накарала например програмисти да напуснат България, защото налогът им ще им скочи три пъти.