:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,486
Активни 380
Страници 15,416
За един ден 1,302,066

"Не подкрепям никого" се провали като протестен вот

Квадратчето обаче събра повече от Дончева и Калфин накуп, почти колкото Трайков
СНИМКА: БГНЕС
<Неозаглавен>
Ще започна с шега. Изборите минаха-заминаха, а един много интересен извод не бе направен. Не е вярно, че претендентът на Реформаторския блок Трайчо Трайков се е провалил - победи квадратчето "Не подкрепям никого". Човекът взе 224 000 срещу 214 000 гласа за въпросното квадратче, цели 30 стотни разлика. Има доста общо между двамата "кандидати" - вихреха се скандали край тях, хора декларираха в социалните мрежи, че ще ги подкрепят, изборът им се смяташе за някак престижен (поза, фасон), а в крайна сметка никак не повлияха на състезанието - с 5-6% актив само прилежните статистици ще ги помнят.

А сега сериозно. Българите за първи път на избори имаха възможност да гласуват с опция "Не подкрепям никого", това е вид протестен вот.



Летяха шегички, че може да се окаже



най-предпочитаното квадратче, казваше се съвсем сериозно, че при задължително гласуване ще събере висок резултат. Затова е интересно да се проследи как се представи, до какво доведе. Общо взето, до нищо.

Ето ги цифрите. На първи тур опцията "Не подкрепям никого" избраха 214 000 души, още 119 00 са недействителните гласове. Недействителните са ни нужни за сравнение, тъй като преди 5 години протестен или друг подобен вот се изразяваше с драсканици върху бюлетината, което правеше гласовете недействителни. Недействителните тогава бяха 230 000 при 6% по-ниска активност. Както и да го смятаме, в процентно отношение "Не подкрепям никого" плюс недействителните сега са приблизително толкова, колкото недействителните тогава. Еднакви са и тенденциите за втори тур. Мислите, че след като "окапят" кандидатите, все повече хора гласуват протестно, разсеяно, без предпочитание?... Нищо подобно. Винаги на втори тур този тип бюлетини намаляват - 155 000 "Не подкрепям никого" и 66 000 недействителни сега, 105 000 общо преди 5 години - отнесено към избирателната активност, нещата са същите. Сходни са и спрямо 2006 г., когато активността бе 42%. "Не подкрепям никого" увеличава в рамките на статистическата грешка този тип бюлетини.

Първи извод - визираната опция по никакъв начин не донесе количествена и качествена промяна; по-важна е качествената - никакъв специфичен вот не акумулира. Втори извод - предвид резултатите протестният вот бе обран от Румен Радев, не от празното квадратче. Трети - при 57.5% активност и едва 5.6% за "Не подкрепям никого" българите не са проявили аполитичност, напротив - силна политичност, изразена в подкрепа на лица и партии. Четвърти - никакъв антисистемен вот не събира някакво си квадратче, за такъв са нужни имена. Пети -



настроенията в електронните мрежи са точно толкова относими



към реалността, колкото и брътвежите на Митьо Пищова. Там преди втори тур се изляха тонове дълбокомъдри интелектуални възклицания в подкрепа на протестния вот, а той, както стана ясно по-горе, дори намаля на балотажа. Истинската България не е във "Фейсбук" (абсурдно е да го установяваме, нали), а надникне ли там, много мрази някой да й дава акъл. Особено ако скоро е сменил цървулите с трандафори.

Трябва ли "Не подкрепям никого" да остане? Да, хората следва да имат такъв вариант. Този вот може нищо да не променя, но е добре да го има, защото предоставя алтернатива на гласоподаватели, които наистина не харесват стоката на сергията. Един път може да е малък, друг път голям - няма значение. Винаги ще изразява позиция и онагледява тенденции.

Бъдещето му обаче е крайно неясно в баталиите покрай изборното законодателство. В парламента се чуха заявки за къде-къде по-кардинални намерения, депутатите може да го забравят. Трябва да го има, но не в сегашния вариант, при който се брои за избирателна активност на президентски и кметски избори, а на парламентарни. Това бе пожарно решение, взето през октомври, когато се установи, че Изборният кодекс мистериозно е извадил тези гласове при пресмятането на резултата. Няма как една и съща бюлетина да се третира по различен начин на видовете вотове. Затова "Не подкрепям никого" трябва да го има винаги, независимо от избирателната система. При пропорционална надпревара не е в интерес на малките формации (реалният праг за влизане в Народното събрание се вдига), затова протестираха през октомври.



Имат вариант - да работят по-активно, да убеждават повече,



да са умни, честни и принципни - така ще се увеличат гласовете и никакви процедури няма да им пречат.

И още нещо интересно - колкото и малък вот да събра, "Не подкрепям никого" взе повече от Ивайло Калфин и Татяна Дончева накуп и - както стана ясно - почти колкото Трайков. Няма как те да имат място под слънцето, а той - не.
13
2923
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
28 Ноември 2016 20:54
Нещо не мога да разбера. Защо човек, който не подкрепя никого, ще иде да гласува?
28 Ноември 2016 20:54
Нещо не мога да разбера. Защо човек, който не подкрепя никого, ще иде да гласува?

28 Ноември 2016 21:01
Ами щото е задължително. За легитимност!?
28 Ноември 2016 21:20
Истинската България не е във "Фейсбук" (абсурдно е да го установяваме, нали)

Напротив, там си е. Само дето Фейсбук показва на всеки тази част от цялото, която на него му харесва.

Първо, "приятелите" за всеки, които му задават обхвата, колкото и безразборно да са събрани първоначално, всъщност с течение на времето са пресяти, според съмислие и чрез блокиране на разномислещите.

Второ, самият "Фейсбук" показва на всеки, само тези и позиции, които са му харесали и съвпадат с неговите. Особено пък, ако винаги не превключва "новини" от "най-интересни" към "най-нови".

От там и потопени в своя гьол, на някои им се струва, или че светът съвпада с представите им, или че реалността проявена обективно, като при избори, се разминава с Фейсбук.
28 Ноември 2016 21:32
Дияне, всуе си абил перото. Така и не хванах морала от писанието...
28 Ноември 2016 21:48
Най-много хора гласуваха в квадратчето "Не подкрепям Бойко".
28 Ноември 2016 22:44
Ами щото е задължително. За легитимност!?


Значи, по законите на математиката, ако на балотажа единият кандидат има 49%, другият 48 и 3% за никого, нямаме избран президент. За легитимност трябва трилотаж, четрилотаж и т.н., може докато изтече мандатът и легитимно има възможност да се сменят кандидатите.
28 Ноември 2016 22:47
"Теория на вероятностите" е Велика математическа дисциплина!
29 Ноември 2016 09:53
Защото всички се усетиха, че гласът "не подкрепям никого" отива на боклука и така хем няма смисъл да гласуват, хем има шанс най- противния кандидат да спечели.
29 Ноември 2016 10:48
"Не подкрепям никого" показва потенциал за нова партия/политика/проект. Естествено, че има смисъл да се гласува с не подкрепям никого. Ами ако вместо 5% бяха 20%? Това е колкото подкрепата за ГЕРБ и то без никакво име или политическа платформа.
29 Ноември 2016 12:58
"Не подкрепям никого" се провали като протестен вот


Вече и на децата им стана ясно, че изборите са фалшифицирани. Само на автора на темата не му е още ясно. Ще разбере последен
29 Ноември 2016 17:56
"Не подкрепям никого е само за изключително съвестни сънародници.
Вместо да се разхождам и да вися по опашките, за да задраскам квадратчето "не подкрепям никого" аз просто не отидох да гласувам.
Това квадратче е безсмислица (при положение, че въпреки, че гласуването е обявено за задължително, няма глоба за негласуване).
Разбирам, ако повече от 50% от хората ако задраскат това квадратче, да не се избере президент, щеше да има смисъл.
.
Освен това за президент на България никога не е бил избиран истински Българин - общо взето се редуват руско мекере (Петър Младенов, Първанов, Радев) сполитически коректен Соросоид (Жельо Желев, Петър Стоянов, Плевнелиев).
.
По добре без президент, като не може Българин.
30 Ноември 2016 01:03
Да не подкрепиш никого на първия тур при тъй шарена сергия не може да се обясни директно със задължителността на гласуването..
Групата на гласувалите с квадратчето е съответно близка до профила "аполитични" с всичките му вътрешни нехомогенности.

На втория тур бройката с квадратчетата сме по-особен случай.
За втория тур нямаше задължителност (зачита ни се първия).
Повечето несъгласни с класиралите се кандидати просто си спестиха втория тур.
Но не и ние Не ни домързя да протестираме по най-несъпротивителния начин.
Или пък не? Трябва да си дочета спомените на Ганди.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД