България е най-зависимата икономически от Русия страна в Централна и Източна Европа, твърди проучването "Кремълският наръчник" на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) в партньорство с Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), представено вчера в София. То обхваща пет държави от региона - нашата, Сърбия, Латвия, Унгария и Словения, които исторически са силно свързани с Русия.
В момента руският "икономически отпечатък" засяга около 22% от икономиката ни, докато за Унгария и Словения той е около 11%, твърдят авторите на "Кремълския наръчник", издаден през октомври във Вашингтон.
След развихрянето на глобалната финансова криза през 2012 г. руското икономическо присъствие у нас е достигнало рекордните 27%, но заради поевтиняването на петрола и търговските санкции, които си наложиха взаимно Брюксел и Москва, е последвал спад. Русия доминира в българската енергетика, тъй като "Газпром" е единствен доставчик на природен газ, "Росатом" с дъщерните си компании има водеща позиция в ядрения сектор, а "ЛУКойл" държи единствената петролна рафинерия в България и над 50% от пазара на горива, посочва анализът на ЦИД.
Проучването отчита четири групи индикатори - енергийното присъствие и енергийния внос от Русия, който е огромен във всички страни освен в Латвия; износа на стоки към Русия; преките руски инвестиции; влиянието чрез корпоративни мрежи. За 10 години руските вложения в България са нараснали четирикратно - от 0.8% от БВП през 2005 г. до 4.4% през 2014 г. Те са концентрирани в стратегически сектори като енергетика, финанси, телекомуникации, недвижими имоти, медии, изтъква докладът.
ИНТЕРЕС
Офертите за Втора атомна се роят. Според изпълнителния секретар на "Булатом" Станислав Георгиев към АЕЦ "Белене" интерес проявява американски финансов консорциум, а другият кандидат е френската EDF. За мен лично новината за EDF е по-приемлива просто защото това е EDF - еквивалентът на НЕК във Франция, който оперира 54 ядрени блока. Това е инвеститор с дългосрочни възможности за инвестиране, коментира Георгиев пред БНР. Активизацията на темата за строителството на АЕЦ "Белене" е поредната пропагандна стъпка, коментира междувременно Тодор Галев от Центъра за изследване на демокрацията. Той подчерта, че в момента няма атомна електроцентрала в света, която да се изгражда без държавни инвестиции и без държавни гаранции.
Ах, руският "икономически отпечатъъък"! Като гледам Центъра, дето е в началата на туй проучване, просто няма начин Иван Кръстев да не седи в началата на таз терминология.
А ко стана със свободното движение на стоки и капитали, с пазарСката ръчица и свободната конкуренция, дето си разсипахме индустрията, икономиката и си сдадохме пазарите заради тях.? Или те са валидни само за Дънди прешъс, Софийска вода, ЧЕЗ, ЕВН?