Британски съд разреши 14-годишно тежко болно момиче да бъде криогенно замразено, докато се открие лечение за рядката форма на рак, от което страда. Дни след произнасянето на решението детето обаче почина.
Тийнейджърката подава съдебен иск в лондонски съд, пред който настоява да бъде разрешено на майка й да изпълни последната й воля - да бъде замразена. Разведените родители на 14-годишната британка се оказаха въвлечени в съдебен спор дали тленните останки на детето им да бъдат пренесени в специален институт в САЩ и да бъдат съхранени криогенно. Бащата първоначално е против тази възможност.
Момичето живеело в покрайнините на Лондон заедно с майка си. Детето страда от рядка форма на рак и иска британски съдия да разреши на майка й да бъде единственият човек, който да може да взима решения, свързани с нея. Съдията Питър Джаксън обяви решението си при закрити врати с оглед на изключително специфичния случай, десетина дни преди момичето да издъхне на 16 октомври. Той се произнесе в полза на ищцата и за това тленните й останки да бъдат превозени до САЩ и замразени там. Жената изпълни последната воля на детето си. В хода на делото съдията отказва информация, тъй като медийното внимание към момичето би могло да окаже негативен ефект върху нея. Съдията Джаксън изрично разпорежда да не бъдат споменавани имената на момичето и родителите й, каквото е и настояването на ищцата.
Заради тежкото си заболяване тийнейджърката не можеше да присъства лично на съдебните заседания. В писмо до съдията тя обяснява мотивите за решението си да се подложи на криозамразяване. "Бях помолена да обясня защо искам това необичайно нещо. Аз съм само на 14 години и не искам да умирам, но знам, че това ще се случи. Смятам, че
криогенното замразяване ми дава възможност да бъда излекувана
и събудена дори и след стотици години. Не искам да бъда погребана в пръстта. Искам да живея по-дълго и смятам, че в бъдеще може да се намери лечение за рака, от който страдам, и да се събудя. Искам да имам тази възможност. Това е желанието ми", пише тя в писмо до съдията Питър Джаксън.
Той споделя, че е развълнуван от "смелостта", с която момичето приема "безизходното положение, в което се намира". Според съдията
молбата на момичето е единствената по рода си
в съдилищата на територията на Англия и Уелс, а вероятно и в целия свят. Магистратът Питър Джаксън е на мнение, че случаят е пример за новите въпроси, пред които науката изправя адвокатите. Той споделя, че е гледал много спорове, в които двете страни са родителите, но нито едно не е било свързано с предимствата и недостатъците на криогенното замразяване.
По време на слушанията съдията стига до извода, че взаимоотношенията между родителите на момичето са "много лоши". Тийнейджърката живее с майка си през по-голяма част от живота си и не се е срещала "лице в лице" с баща си в продължение на осем години преди смъртта си. Джаксън разказва, че ищцата е отказвала да общува с него, не е искала той да знае подробности за заболяването й и дори не е искала да вижда тленните останки след смъртта й. Той казва, че дете няма законово право да пише завещание и неговата задача е да прецени какво в най-голяма степен отговаря на желанията на ищцата и е в неин интерес.
Бащата е склонен да одобри решението на дъщеря си, но има
притеснения относно последствията от криогенното замразяване,
както и от цената. "Дори и ако лечението се окаже успешно и тя бъде върната към живота отново, например след 200 години, тя може да няма живи роднини и да не си спомня нищо", споделя той опасенията си пред съдията Питър Джаксън. "Тя може да се окаже изправена пред изключително тежка ситуация - като се има предвид, че е само на 14 години - и ще бъде в САЩ". По време на съдебното дело обаче той променя мнението си и по-късно казва: "Уважавам решението, което е взела. Това е единственото и последното нещо, за което ме е помолила".
Съдията Джаксън смята, че колебанията на мъжа са разбираеми. "Никой друг родител не е поставян в такава ситуация - обяснява магистратът. - Не е изненадващо, че молбата на момичето е единствената подобна, внасяна в съд в тази страна, а вероятно и в целия свят". Според него казусът представлява "трагична комбинация" между тежко заболяване, поразило дете, и семеен конфликт. Съдията казва, че е решил да позволи на майката да взима решения в интерес на момичето, тъй като според него това би било най-правилно в този случай. Джаксън обаче отбелязва в становището си, че и в научните среди криониката предизвиква доста спорове. "Според научната теория криониката е спекулативна и спорна, водят се дебати за етичната й страна - подчертава съдията Джаксън в решението си. - От друга страна обаче криозамразяването - запазването на клетките и тъканите - сега е добре известен процес в определени сектори в медицината - например съхраняването на сперма и ембриони като част от лечението на безплодие". Той подчертава също, че разходите са "високи или много високи" в зависимост от случая и необходимите изследвания.
Съдията Питър Джаксън казва, че момичето е избрало най-базовата процедура, която включва "замразяване на тялото за вечни времена". Цената й е около 37 000 британски лири. Семейството на момичето не е богато, но родителите на майката били събрали необходимата сума.
Цената й е около 37 000 британски лири. Семейството на момичето не е богато, но родителите на майката били събрали необходимата сума.
Цената на Cryonics Institute е 30000 долара, това е най ниската цена.
На Alcor цената е около 150000 долара.