Главният държавен цензор на Израел Рахел Долев предупреди собствениците на уебсайтове в страната си да не публикуват "чувствителна информация" в Интернет по повод на войната в Ирак. В официално писмо до редакторите на по-популярните независими новинарски сайтове, известни с вкуса си към сензационна информация, като Rotter.net и Fresh.co.il, се казва, че всяко публикуване на "материали, застрашаващи сигурността на Израел и неговите граждани", се нуждае от предварително разрешение.
В писмото си Долев предупреждава сайтовете да не публикуват информация за местата, на които има попадения от ракети, за решенията на правителството или за военното сътрудничество на Израел с други държави. Преди да публикуват нещо в web, редакторите са длъжни да се свържат с официалните цензори в Тел Авив и Ерусалим.
За да пресяват още по-добре информацията, цензори ще работят в двата пресцентъра на Министерството на външните работи в Ерусалим и в компанията David Intercontinental в Тел Авив. Това са източниците, от които ще "тече" официална информация.
Rotter.net и Fresh.co.il са специално споменати, тъй като се ползват с широка популярност. Евреи от цял свят публикуват постинги във форумите им. Според цензорите в подобна неспокойна ситуация новините в web доста често изпреварват новините по официалните Интернет сайтове - на правителствените служби и на медиите. Това е първият случай, в който правителството на Израел разпространява подобно съобщение за цензура. Израел има доста нисък рейтинг в списъка на организацията "Репортери без граница" /www.rsf.org/ по въпроса за защита свободата на печата. Той е под Палестина, Замбия и Камбоджа. Миналата година местният Комитет за защита на журналистите /www.fas.org/ се противопостави на опитите на официалните власти да наложат забрани над отразяването на военната кампания в окупираните територии.
Каре
Първият световен индекс за свобода на пресата, публикуван от организацията "Репортери без граница", е изненада за всички западни демокрации. Съединените щати се нареждат след Коста Рика по индекса за защита свободата на словото и свободната преса. Петте страни с най-висока степен на медийна цензура са Северна Корея, Китай, Миянма (Бирма), Туркменистан и Бутан. Лидерството по свобода на словото е за Финландия, Ирландия, Норвегия и Холандия. От европейските страни със забележително лоши показатели е посочена Италия. България е на 38-о място - след Перу и преди Южна Корея, Чехия и Румъния.
Индексът се сформира на база спазване свободата на изразяване в средствата за масова информация и степен на налагане на правителствена цензура. Ситуацията е особено тревожна в Азия. Общият извод от този списък е, че западните демокрации губят монопола над политиката за защита на свободната преса. Икономическият растеж на дадена страна не е гаранция за опазването на демократичните свободи по отношение на средствата за масово осведомяване.
Индексите са съставени след допитване до журналисти, експерти и изследователи на медийния пазар в съответните страни. Запитаните са отговорили на общо 50 въпроса, на базата на които е била съставена цялостната картина. В списъка на организацията са включени общо 139 страни.
Текст снимка: Редакторите на Rotter.net ще трябва да искат разрешение за всяка дума в web по повод войната в Ирак и събитията в Израел.
|
|