Хората, които са силно стресирани, са по-застрашени от инсулт с фатален изход, съобщи Би Би Си, позовавайки се на датско изследване. Учените от Института по здравна профилактика в Копенхаген са установили, че напрегнатото всекидневие увеличава с 89% опасността да не преживееш сполетелия те мозъчен удар. При инсултите без фатален край не е била наблюдавана зависимост със стреса.
Според учените връзката между смъртността и стреса може да се дължи и на другите рискови фактори, типични за това състояние, като тютюнопушене, обездвижване, злоупотреба с алкохол, високо кръвно налягане. Стресът бил определян от изследваните пациенти като чувство за напрегнатост, безпричинно безпокойство, нервност, нетърпение, често придружено от безсъние.
Изследователите са наблюдавали 5600 мъже и 6970 жени, обхванати от предишен проект, изучаващ сърдечно-съдовите заболявания. От 1981 г. до 1983 г. пациентите били редовно анкетирани колко често се чувстват стресирани и до каква степен. Участниците били проследени в продължение на 13 години.
През този период 929 души получили удар за първи път, а 22% от случаите завършили със смърт до 1 месец. От 716-те, които посочили, че имат силен стрес, 59 пострадали от инсулт, като 18 от случаите били с фатален край.
В научната литература стресът се споменава, но няма точна дефиниция какво представлява и как се измерва. Ето защо, въпреки че неспециалисти посочват стреса като основен фактор за инсулта, лекарите се интересуват повече от признаците, като високо кръвно налягане и вредните навици, като пушенето. Учените съветват хората, които изпитват стрес, да обърнат внимание на начина си на живот.
|
|