Фини нишки паяжина може би ще решат проблема на фотониката: как да се изготвят кухи оптични влакна, достатъчно тесни, за да пренасят светлинни лъчи в най-бързите оптични схеми, пише сп. "Ню сайънтист".
За да изготвят влакната, Юшан Ян и екип инженери от Калифорнийския университет в Ривърсайд поставят паяжината в стъклен кожух и след това изтеглят нишката чрез изпичане. Те се надяват, че скоро ще могат да приготвят кухи влакна, чиято сърцевина ще е с диаметър само два нанометра или 50 000 пъти по-тънка от човешки косъм. Чрез традиционни методи най-тънките кухи сърцевини на оптични влакна, които могат да се произведат, са широки 25 нанометра.
Освен във фотониката оптичните влакна от паяжина могат да се използват за повишаване разделителната способност на оптичните микроскопи. Възможно е също те да се превърнат в епруветки с размери от порядъка на нанометри, участващи в нов тип сензори, които да всмукват отделни молекули от определен химикал.
С най-тънката известна паяжина (с диаметър само 10 нанометра) на вид паяк от Близкия изток и Южна Азия могат да се правят още по-фини влакна, с диаметър около 2 нанометра.
|
|