:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,024
Активни 384
Страници 14,954
За един ден 1,302,066

В Турция дори училищата се превърнаха в бойно поле

Образователната система в страната дълго време се основава на светските традиции. Юлският опит за преврат даде на президента Ердоган нова възможност да ислямизира турското общество и държава
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Турският президент Реджеп Ердоган благодари на привържениците си, които по призива му излязоха по улиците веднага след опита за преврат. 240 души загинаха при избухналите сблъсъци с превратаджиите.
Когато турските учители се завърнаха по класните стаи през септември, установиха, че редиците им рязко са оредели заради отстраняването от работа на много от колегите им; а повече от половината учебници са неизползваеми и 2500 образователни институции са запечатани от полицията. Училищата се превърнаха във важно бойно поле в Турция, след като неуспешният опит за преврат от 15 юли предизвика мащабни чистки на 125 000 служители в полицията, въоръжените сили, съдебната система и министерствата; други над 46 000 души бяха арестувани. Педагозите отнесоха последствията от смазването на опита за преврат - те са почти половината от арестуваните, отстранените или уволнените от работа. Сред учителите се създаде очевиден страх за бъдещето. За учениците това означава да се преборят с несигурността, да свикнат с нови учители и учебна програма, или да се присъединят към множеството, които си търсят нови училища, тъй като посещаваните от тях са били затворени.

Президентът Реджеп Тайп Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) рязко активизираха битка, която от години тихо се води, казват критиците. Целите им са да затворят устите на опозицията в името на борбата срещу "тероризма", отстранявайки от пътя си всеки, който може да застраши визията им за общество, обединено от общ път на развитие и под управлението на всемогъщ президент. Ердоган иска да отстрани всички, свързани с основния му довчерашен съюзник, превърнал се във враг - своенравния имам Фетуллах Гюлен, чийто последователи заемат влиятелни позиции в държавните институции.

Крайната цел е да се изкорени почти вековната светска традиция в образованието, да се ислямизират обществото и държавата, смятат анализаторите. Основно средство за това е образователната система на Турция, тъй като тя има голяма роля за внушаването на визията на Ердоган сред младото поколение. "Това е проект за трансформиране на обществото по начин, по който иска управляващата партия... страната да тръгне към едно точно определено разклонение на сунитския ислям", казва Тургут Йокуш, който е директор на истанбулската профсъюзна организация на светските учители "Егитим Сен". "Имаме много етнически групи в Турция, много култури, много езици, много вярвания", казва Йокуш, чиято организация е сред целите на властта. "Турция е мозайка, а ПСР иска една религия, един език, една маса - един тип хора. Те рушат това разнообразие".

Стотици педагози са на същото мнение и го изказаха публично наскоро по време на проведен митинг в Истанбул. "Изправени сме пред период, който е по-лош и от опита за преврат", казва Тахсин Йесилдере, който е начело на Асоциацията на университетските инструктори. "В нашата страна, която се превръща в авторитарен режим чрез извънредното положение, всички, противопоставящи се на тази тенденция, се превръщат в мишени". Ердоган се е прицелил в последователите на Гюлен - харизматичен турски имам, силно подкрепящ в миналото ПСР, която има ислямски корени, а сега е яростен противник на властта в Анкара. Турция го обвинява, че е дирижирал от САЩ опита за преврат, като е използвал свои лоялни хора, тайно поставяни в цялата бюрократична машина и във въоръжените сили в продължение на десетилетия.

"Чистката", както много чиновници я наричат, спира дъха със своята всеобхватност. Но и други действия будят съмнения. Учебниците по математика с уравнения, в които се използват буквите F и G - инициалите на Фетуллах Гюлен - са изтеглени от страх, че може да съдържат кодирани съобщения. Това се случи и с над 80% от висококачествените учебници, които бяха печатани в издателство, контролирано от Гюлен. Водят се дискусии за промяна на традиционната клавиатура от "ергономични" съображения, тъй като буквите F и G са разположени една до друга. А турските шофьори могат да поискат от документите им за правоуправление да бъде премахната абревиатурата FG.

"Това се превръща в параноя. Националните доходи се пилеят заради нея", възмущава се Четин Осман Будак, който е икономист и адвокат от основната опозиционна партия. Според него 13 000 тона учебници са отишли за вторични суровини, а от Министерството на образованието казват, че 58 от 300 издадени от държавата учебници трябва да бъдат пренаписани и да се премахне от тях "терористичната пропаганда".



Голямо влияние

От 2013 г. много хора приемаха скептично непрекъснатите твърдения за голямото влияние на Гюлен, а ПСР поставяше етикет "гюленист" на всеки от противниците си. Според държавните служители огромният брой на арестуваните показва колко дълбоко в образователната система са се внедрили гюленистите - факт, потвърден от учители и бивши членове на гюленисткото движение, известно с името "Хизмет". Според тях негови привърженици контролират основни постове и изпитни резултати от 90-те години насам.

Правителството въведе термина "Терористична организация на Фетуллах Гюлен" и доста преди опита за преврат обвиняваше опонентите си във връзки с нея. Гюлен отрича обвиненията, че е свързан с опита за преврат. Бивш гюленист твърди, че въпреки големия обхват на чистките много последователи на имама остават на постовете си и от дълго време насам доминират в образователната система. "Останалите хора с тайни политически пристрастия вероятно са 20% от тези, които са били на работа преди пет месеца", казва Саид Алпсой, който е бил гюленист в продължение на 17 години, до 2003 г. "В близко бъдеще тези хора няма да представляват заплаха поне докато държавата не разхлаби примката около тях", убеден е той. Според него усилията на правителството са "здравословен отговор", въпреки че "не е възможно да не се допускат грешки". "Не само гюленистите са обект на голям психологически удар. Сега те трябва да насочат цялото си време и енергия, за да се запазят... от радара на държавата".



Повратна точка

Опитът за преврат се оказа важна повратна точка. На Турция не са й непознати подобни преврати, извършвани от армията, която се смята за защитник на светската държава от основаването на републиката през 1923 г. С преврати са сменяни четири правителства от 60-те години насам, като два пъти целта е да се спре ислямизирането на властта. Ердоган обяви юлския опит за преврат като "дар от Бога", който ще покаже враговете му и ще му позволи да предприеме мерки срещу тях. Той си позволи да предотврати собственото си отстраняване от властта, като призова верните привърженици на ПСР да излязат по улиците. Около 240 турци загинаха в резултат на избухналото насилие.

Дори и преди юли класните стаи бяха станали места за водене на спорове. Неподчинение беляза церемониите за завършването тази година, а учениците от 400 училища се подписаха под петиция през юни в знак на протест срещу наречения от тях опит за въвеждане на ислямистка и проправителствена идеология.

Лидерите на учителския профсъюз тогава заявиха, че правителството "използва образованието като политически инструмент", за да "създава нови поколения, които се подчиняват". Сега този процес набира скорост, казаха учителите. "Те използват тази възможност, за да заглушат гласовете, критикуващи тази политика", казва Йокуш, лидер на истанбулския учителски профсъюз. "Те искат да дадат работа на тези, които мислят като тях и дори не трябва да имат необходимото образование".

При една от последните чистки на над 10 000 души над една трета от уволнените бяха педагози. Същия ден беше наредено да се анулира изборът на университетски ректори, които ще бъдат назначавани от президента. "Това е мярка, която се прилага, за да се ограничи влиянието на гюленистите в турските университети, което те са си спечелили чрез изнудване, заплахи и оказване на натиск върху преподавателите", казва служител в президентството, като уверява, че по този начин Ердоган не получава нови правомощия. Членове на ПСР твърдят, че въпреки чистките има достатъчно нови учители и класни стаи. Министерството на образованието наскоро обяви, че ще наеме 60 000 нови служители през 2017 г. Оттам също така подчертават, че бюджетът за образование се е увеличил 10 пъти, след като ПСР дойде на власт през 2002 г., и в момента представлява 20% от държавните разходи. Властта в Анкара подкрепя въвеждането на строга учебна програма. За да се превърне Турция в държава от ХХI век и да "победи бедността и невежеството, трябва безусловно да инвестираме в образование", заяви образователният министър Исмет Ялмаз на 3 ноември. Той също така направи и политическа препратка: "Трябва да насърчаваме учениците да възприемат духа на 15 юли, който завинаги ще ни държи живи на тази земя".

Учителите обаче казват, че дълбоките промени влияят и на провеждането на часовете. "Тези непрекъснати правителствени декрети се превръщат в лов на вещици", отбелязва уволнена учителка от южния град Антакия, която моли да не се споменава името й. Тя е член на профсъюза "Енитим Сен", за който се предполага, че има връзки с Гюлен, но въпреки това критикува тенденцията на ислямизиране, подкрепяна от Фетуллах Гюлен и от ПСР. Тя също говори и за възобновената война от страна на Турция срещу кюрдските бунтовници на югоизток. В началото на септември турският премиер Бинали Ялдъръм заяви, че очаква 14 000 от близо 240 000 души да бъдат освободени "заради връзки с ПКК" - забранената Кюрдска работническа партия. "Репутацията на училищата след принудителното отстраняване на учители сега е доста по-лоша - споделя учителката от Антакия. - Когато срещаме ученици... те идват при нас; някои плачат и ни се хвърлят на врата. Искат да се върнем, защото сме успели да установим връзка с тях, както емоционална, така и интелектуална. Точно тази връзка е това, което определя ... успеха в училище ... но сега тя е прекъсната".



Споделена мечта

Гюлен и ПСР дълго време взаимно се използваха за реализирането на общата им мечта за широко разпространение на исляма. ПСР използваше влиянието на Гюлен сред полицията и прокурорите, за да се омаловажава ролята на военните в защитата на секуларизма. Гюлен пък използваше победите в изборите на ПСР и контрола над правителството, за да създаде империя, в чиято основа са съвременните училища. Част от нея в момента са учебни заведения в около 160 държави, в които се акцентира върху математиката и естествените науки. 150 училища има в САЩ и в Турция и те обикновено имат по-силно влияние от държавните школа.

Фетуллах Гюлен признава две неща, казва Алпсой, който е бивш приближен на Гюлен и е написал две книги за неговото движение. "Първо, от времето на Османската империя всички социални трансформации са осъществявани чрез държавата или политическия елит. Второ, от първите дни на съществуването на турската република "всички турци знаят, че образованието е жизнено важно", допълва Алпсой. Той вижда как това се превръща в стратегия и начин за набиране на кадри. Алпсой разказва, че често пътувал до крайбрежния град Измир, за да показва модерните училища за обучение на кадри, като те се финансират от свързани с Гюлен бизнесмени. "Тези чиновници... са изключително впечатлени и готови да се отдадат на движението", казва той и подчертава, че това означава по-високи образователни стандарти. "Целта беше да се докоснат идеалистките им възгледи". В същото време новите последователи на Гюлен усещат, че стават част от елита. "Чувстват, че към тях се проявява уважение и това ще се повиши социалното им положение".

Преподаватели споделят как гюленистите са утвърждавали влиянието си, налагайки контрол върху изпитните комисии и предварително предоставяли отговорите на тестовете на своите последователи. Проправителственият в. "Сабах" съобщи, че над 8500 преподаватели са били назначени в университетите по този начин - схема, за която се твърди, че е била разкрита чрез проверка на изпитни резултати, постигнати в рамките на две десетилетия. "През август бяха проверявани всички университети, факултет по факултет, буквално преподавател по преподавател, ... направени бяха проверки във "Фейсбук", в електронни пощи, за да се опитат да разобличат гюленистите", казва западен преподавател, който има многогодишен опит в образователната система, но настоява да не бъде споменавано името му. "В някои факултети като тези по политология и международни отношения беше направо кървава баня".

Малко преди опита за преврат се случва нещо показателно, когато тя забелязва части от накъсана на парченца банкнота от 1 американски долар. По-късно обаче става ясно, че човекът е "показал доказателство", че той или тя е гюленист, казва преподавателят, който не знаел, че гюленистите използват банкноти от по 1 американски долар с определени букви в серийните номера, за да разпознават помежду си. "Всички се страхуват".

Сред тях е и Бетюл - студентски съветник, който е отстранен от работа, тъй като през декември 2015 г. е участвала в антивоенен протест, организиран от учителския профсъюз "Енитим Сен". Отправени са й обвинения, свързани с тероризъм. "Не можах да си платя наема този месец", казва жената, която е командирована в Истанбул заради наложени ограничения в размирния югоизточен град Диарбекир. "Притеснявам се дали ще бъда уволнена и ако това се случи, дали ще ме арестуват? Знам, че не съм направила нищо незаконно - само участвах в профсъюзни дейности, като се възползвах от демократичните си права", казва тя. "Нямахме никаква представа по какъв начин правителството ще изтълкува тези демократични права... Държавата използва опита за преврат като извинение, за да смаже всички нас".



Турската власт обяви имама Фетуллах Гюлен, който живее в изгнание в САЩ, за свой враг номер 1 и се заеха да отстранят от държавните институции всички "гюленисти".

 Турската власт обяви имама Фетуллах Гюлен, който живее в изгнание в САЩ, за свой враг номер 1 и се заеха да отстранят от държавните институции всички "гюленисти".


Снимка: ЕПА/БГНЕС
Неуспешният опит за преврат от 15 юли предизвика мащабни чистки на 125 000 служители в полицията, въоръжените сили, съдебната система и министерствата; други над 46 000 души бяха арестувани.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Турски учители протестираха срещу опитите за ислямизиране на образователната система преди 15 юли. След това обаче несъгласните с държавната политика са отстранявани от работа.
2303
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД