:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,652
Активни 397
Страници 15,582
За един ден 1,302,066

Как да улучиш тотото със свястна детска градина

Хората свикнаха със скандалите за тормозени малчугани, пренаселени групи, корупция и нездравословна храна
Снимка: Архив "Сега"
Да запишеш детето си в детска градина е трудно. Да случиш на добре общинска детска градина - цяло чудо.
Детето ни чака класиране за общинска ясла. Тайно се надявам да не го приемат и да търсим опции за някой от скъпите варианти - бавачка, кооператив, частна градина... Преди мислех, че е по-добре да ходи в общинско заведение като малко, а ние да пестим за добър университет в чужбина. Явно обаче не е точно така, ако не искам да е потенциална жертва на системата на общинските ясли и градини, която няма никакви изгледи скоро да се подобри. Чувала съм, че има и доволни родители, усмихнати възпитатели и ведро отношение. Но аз лично такива не познавам. Всеобщото мнение на моите познати е силно отрицателно.

Периодично и в медиите излизат



случаи с безобразия в детските заведения



Понякога малчуганите са наранени от друго дете, без възпитателките да забележат или да се намесят, друг път са малтретирани от самия персонал. Във Варна също като в София класирането за детска ясла и градина е по-сложно, отколкото влизането в университет. Там последният скандал е предизвикан от видео, на което се вижда как сестра обижда и удря деца, записано от родител. Сестрата е уволнена. Но какво от това? Дали положението ще се подобри? Едва ли. Защо тогава обществото не реагира? Защо всички скандали се разглеждат поотделно, а не като проблем, който трябва да бъде цялостно решен?

Вероятно защото



обществото все повече свиква да гледа тормозени деца



Няма проблем треньор по гимнастика да дърпа ушите на дете, а то и родителите му да казват, че всичко е наред. Ако прекарате един час в произволен парк, ще станете свидетел на грозни сцени как майки и бащи се отнасят с децата си, как им говорят, на какво ги учат. И хвърлянето на боклуци по земята е най-малкото зло. Трудно може да се очаква от подобни родители да се трогнат от бой в градината.

Децата в някои групи са толкова много, че персоналът разчита част от тях постоянно да са болни, за да могат да обгрижват групите. Има дечица, за които няма легла за следобеден сън и те си почиват върху дюшеци, поставени на пода. На някои места децата изобщо не се извеждат да играят на двора. За да не се налага там да бъдат следени, обличани и събличани за игра. Много по-лесно е да бъдат строени пред телевизора.

За свръхголемите групи вина имат и директорите, и родителите. Защото много малко хора се отказват, когато детето им не бъде прието в редовното класиране.



Започват да се търсят вратички как да бъде заобиколена системата



Един от начините е да се измисли диагноза, която да изведе детето от обикновеното класиране и да го вкара като допълнителна бройка. За това решават директорите. В схемата са забъркани и педиатрите, издаващи бележки за несъществуващи алергии и астми.

Защо трябва да е новина, че в общински градини пилотно стартира обучение на персонала по методите "Монтесори"? Това ще се случи в Пловдив от началото на следващата година. Та това са 100-годишни традиции, които дават резултат и са признати в цял свят. Какво пречи да се прилагат не само в скъпите частни занимални? Но подборът за работа в общинските заведения се прави неясно как. Няма психотестове, няма периодично атестиране. (С какво се хранят децата в общинските градини е друга болна тема. Уж менюто им се прави от специалисти, но е трудно да се нарече здравословно.)

Големите общини са вдигнали ръце от проблемите с градините. Решението минава през подбор на персонала и увеличаване на щата и възнагражденията, условия за прием, които гарантират, че няма да има отворени за произвол врати. Сега системата е откровено недофинансирана. Паралелно с това - постоянно изграждане на нови ясли и градини в кварталите, където има нужда. Вместо да се режат ленти там, където няма. Тогава и родителите ще преживеят таксите да бъдат увеличени. И без друго сега постоянно се събират пари за материали, за тоалетни принадлежности и дори за вода.

Ако има воля, проблемът с детските заведения може да се реши бързо. Той е лакмус дали може да се реши всеки друг общински проблем. Трябват далновидни общински управници, които да се справят с наличното финансиране. И тотална обществена нетърпимост към порочните практики вместо затваряне на очите пред тях с надеждата, че "и нашето дете ще го приемат, нищо, че ще е 38-о в групата".

А през това време децата ще стават все по-малко - и в един момент ще паснат на гнилата система.
12
3944
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
12 Декември 2016 19:50
Преди мислех, че е по-добре да ходи в общинско заведение като малко, а ние да пестим за добър университет в чужбина.
Моля, не говорете как родителите няма да имат против повишение на таксите. Щом толкова искате да наемете бавачка, направете го.
12 Декември 2016 20:35
То бива, ама чак пък толкова... Не ни занимавайте с вашите терзания - наемете си частна бавачка да си го дюндюрка! Някой схвана ли изобщо какъв е проблема в държавните детски градини? Вместо по норматив 18 деца, са наблъскани 30. Вие влизали ли сте при вашитге отрочета, когато има още 29 като него? На едното му се пика, на другото ака, третото си яде сопола, четвъртотото ходи като избит електрон и молбите не помагат да си седне на мястото за да пише, както се изисква...
Сега още по-назад - защо изобщо малчуганите в ДГ трябва ад се учат да четат и пишат? Та нали това се прави в първи клас? ааааа, разни ромулчета не можели да четат и пишат и трябвало да се социализират. Е, още едно ново двайсет - въпросните ромулчета не разбират български! Без майтап! Даже и майката, която ги води не го разбира... Пък бащата не се знае кой е, но е подписана декларация за цялата рода, плюс още 15 евентуални бащи...
Ама прави сте... Дайте да закрием! Всичката Мара втасала, кой ще забележи...
12 Декември 2016 20:46
И комшийката ми така нареждаше лятос...
А тоя метод "Монтесори"... Който има време - нека обясни каква е разликата между образование и забавление, между учение и обучение... Просто слепци преподават как се разпознават цветовете... Каквото ще да е /да не кажа пет букви!/ - във вносен шарен целофан да е. По-лесно се преглъща...
---------------------------------
Сайтът на Генек
12 Декември 2016 21:08
Не ни занимавайте с вашите терзания - наемете си частна бавачка да си го дюндюрка!




Аман от BG мами!
И двете ми щерки ходеха на детски ясли/градина. Изболедуваха си грипчетата, шарките, имаше и леки искри с по-палави деца.
Винаги сме оправяли проблемите с човешки разговор с родителите и най-вече с госпожите .
И не се е налагало да слагаме микрофони и камери в меченца и да ги водим на психолози .
12 Декември 2016 21:24
Децата са най-ценния капитал на нацията .
И за тях ако няма условия да растат , да бъдат възпитавани като човеци - левче не чиним като държава.
В София наистина картинката е чудовищна.
Непрекъснато прииждат прогонени от безработицата в провинцията , а пръкването на нови детски градини не кореспондира с наплива към столицата и раждаемостта .
12 Декември 2016 21:58
Пропуснали са един немаловажен факт. Огромен е броя на платените занимания в държавните/общинските детски градини, поне в София - в групата на дъщеря ми има около 10-ина дейности. И доста деца са на по 3,4 и нагоре. Като следствие, както ми призна едната госпожа реално се занимават с децата по програма от детската градина от 9 до 10. После английски, футбол, занаяти, латино-танци, йога, гимнастики и т.н. Не знам дали защото е удобно на персонала, или болните амбиции на много от родителите, но за мене това не е нормално. Трябва да има някакви рамки и контрол, за да ги и научат нещо, а не както ми се жалваше една мама - "моя знае 10 песни на английски и нито една на български".
12 Декември 2016 22:31
а не както ми се жалваше една мама - "моя знае 10 песни на английски и нито една на български".
Жалваше или хвалеше?
12 Декември 2016 22:38
Със смесени чувства. Гордост от отрочето и претенции към госпожите.
13 Декември 2016 08:20
FuFughter-чо, и понеже са много, и все им се пикае и ака, или нещо друго, следват други практики - забрана за пиене на вода, стискане под заповед да не се ака, и игра на мълчанка, че да не говорят. А понеже "г-та" не и се занимава, им пуска приказки на касетофон, вместо да им чете. А на двора не ги вадят, щото пак не им се занимава. Ако ги извадят, то им слагат одеяло и стоят на колене или ровят в пясъка само. И като стане беля лъжат като масонска ложа и се покриват. Това всичко от личен опит го казвам. След две години в ада, успях да преместя малкия, други наоуснаха градината и т..щн. Тъй че ругатните по бг мамите си ги сложете дето слънце не изгрява. После и за бг татковците пак! Аман от последни инстанции, твърдящи как всичко било прекрасно разбираш ли.
13 Декември 2016 08:23
Метода Монтесири е прекрасен, но трябват и кадри. А тук ги няма. Монтесоритата в България са пародия на оригинала. Хората ходят там и бягат, щото освен 3-4 цифрени такси друго няма.
13 Декември 2016 11:25
Детската градина и училището- школа за живота, също като пандиза; казваше един познат с дъщеря в детска градина.
13 Декември 2016 17:57
Четох, че когато е започвала реформата в скандинавската образователна система (която днес е пример за целия свят), най-голяма съпротива са срещнали именно от родители. Родители като нас тука (щом на мен са ми изливали спаначена супа във врата, "за да се науча", значи и на мойто келеш ще му изливат, та и той "да се научи" като мен - я ме глейте къв чиляк за чудо и приказ станах.) Така е, така и ще бъде, защото промените се случват с целенасочено въздействие - не отдолу нагоре, както оправдават мързела си сегашните политици, чиновници и придворни анализатори и драскачи, а отгоре надолу - както в Норвегия и Финландия. Взема се решение за реформа в образованието. Спазва се въпреки повсеместния чиляшки вой. Точка. Но това, разбира се, тук няма как да стане, защото за да е читаво образованието, трябва най-после да се схване, че началните години са инвестицията в бъдещето на цяло едно поколение; а кой тука има времеви хоризонт за хипотетичното бъдеще на някакви настоящи бебета? Нашия времеви хоризонт е в четирилетки - колко да гушнем, докато свърши мандата или докато Боко си подаде оставката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД