Един от вариантите за по-сериозно увеличение на парите на възрастните хора догодина бе да се предложи по-висок процент от 2.4% за актуализацията. |
За първи път от години насам приемането на бюджета на Държавното обществено осигуряване мина под знака на разговора за
необходимостта от чувствително увеличение на старите пенсии,
различно от мизерната индексация по швейцарското правило. Дебатът бе провокиран от предложението на Патриотичния фронт за 300 лв. минимална пенсия за осигурителен стаж и възраст, което после се появи във вариант и от 200 лв. А според предложението на кабинета минималната пенсия ще е двойно по-малка - ще се увеличи със забележителните 4 лв. до 165.25 лв. Патриотите отнесоха критики, че са популисти, защото не казват съвсем ясно откъде да дойдат тези 1.6 млрд. лв. допълнителни в бюджета на НОИ при 300 лв. минимална пенсия. И то само за първата година. А то е ясно - трябва да дойдат от данъците, защото никой от патриотите не предлага вноската за пенсия да стане два или три пъти по-висока. Не предлагат и реформа в инвалидните пенсии, откъдето според тях можело да се "спестят" 1.2 млрд. лв. Т.е. на практика предложението няма реална финансова обосновка. Да не говорим, че според изчисленията на патриотите операцията ще струва 800 млн. лв., което е двойно по-малко от изчислената сума от експертите на НОИ (1.6 млрд. лв.). И все пак депутатите за малко не приеха минималната пенсия да стане 200 лв. На патриотите заедно с БСП, ДПС и "Атака" не им стигнаха само няколко гласа, за да прокарат този текст, и се провалиха само защото от АБВ се обидиха на репликите, че министърът им е направил "калпава" и "античовешка" пенсионна реформа, и изобщо не участваха в гласуването. В предложението на ПФ имаше обаче и друго - всички пенсии, отпуснати до края на 2012 г., да бъдат преизчислени със средния осигурителен доход за 2013 г., който беше 649 лв.
Напоследък дори от НОИ говорят, че е редно да се мисли за варианти за увеличение на старите пенсии. Но не "на калпак", а според приноса. Минималните пенсии за стаж и възраст и сега се дотират от бюджета - НОИ доплаща за хората, които нямат достатъчно осигурителен принос. "Изолираното увеличаване само на минималната пенсия не е добра политика. Това води до
нарушаване на принципа на справедливост
в осигурителната система, защото не се взима предвид осигурителният принос в системата. По-смислена политика е да се търсят източници и ресурси за общо увеличаване на всички пенсии", коментира управителят на НОИ Бисер Петков пред БНР.
Преди месец-два подобно нещо Петков каза и на депутатите от социалната комисия на дискусия за възможностите за промяна на пенсиите, която по-скоро имаше декларативен характер, защото така или иначе от нея не произлезе нищо. Според разчетите на НОИ преизчисляването на старите пенсии (отпуснати преди 2008 г.) със средния осигурителен доход от 2015 г. би струвало по около 140 млн. лв. месечно, или около 1.7 млрд. лв. годишно, но пък би повишило сегашните пенсии с около 40%.
Изоставането на старите пенсии спрямо новите е драстично - при равни други условия една пенсия, отпусната миналата година, е с 82% по-висока от отпуснатата през 2008 г. Това се дължи на факта, че преди 8 години средният осигурителен доход е бил 398 лв., а миналата година - 726 лв. Дори от НОИ посочват в официално становище до депутатите от социалната комисия, че "би могло да се предложи поне частично преизчисление" на старите пенсии, но не правят следващата крачка -
да посочат вариантите как, с колко и за колко
Вместо да се преизчисляват старите пенсии с по-съвременен осигурителен доход, редица експерти посочиха, че по-чист вариант е да се увеличи с повече коефициентът за всяка година стаж във формулата за смятане на пенсията. Така, както е и заложено в Кодекса за социално осигуряване. Решението е политическо, но ако се съди по настроенията в парламента, времето му може би идва.
БЮДЖЕТ
От 1 януари мъжете ще се пенсионират на 64 г. с 38 г. и 4 месеца стаж. Жените ще се пенсионират на 61 г. с 35 г. и 4 месеца. И догодина ще има възможност за хората да излязат по-рано в пенсия - до една година преди възрастта, но трябва да имат стажа. За всеки месец недостигащи години освен това пенсията се намалява с 0.4% и това е необратимо. Тоест ако имат стажа, мъжете могат да се пенсионират на 63 г., а жените на 60 г. За хората пък с недостигащ стаж възрастта за излизане в пенсия ще е 66 г., като те трябва да са се осигурявали поне 15 г.
Осигуровката ще скочи с един пункт на 18.8% за трета категория труд и от това НОИ ще спечели около 200 млн. лв. За военни и полицаи държавата ще плаща 60.8% вноска, но техните осигуровки пак няма да стигат за пенсиите на пенсионираните им колеги (дефицитът само при тях е около 131 млн. лв.). Таванът за пенсиите остава на 910 лв. (съответно максималният осигурителен доход е 2600 лв. и за догодина).
Военните и полицаите ще се пенсионират на 53 г. с 27 години стаж. Всички, които до края на миналата година са изпълнили условието за 27-те години стаж, от които 2/3 в системата, могат да продължат да се пенсионират независимо от възрастта си до края на 2018 г.
Всички плащания от НОИ през 2017 г. остават замразени - дневното минимално обезщетение за безработица остава 7.20 лв., втората година от майчинството - 340 лв. Минималните осигурителни доходи ще се увеличат средно с 2.6%. Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се става 460 лв., защото това е планираният от кабинета размер на минималната заплата. Разходите на НОИ ще са близо 10.400 млрд. лв. От тях само за пенсии са над 8.9 млрд. лв. Дефицитът в НОИ намалява с над 300 млн. лв. и е 5.2 млрд. лв. Всички фондове в НОИ са на дефицит - този за общо заболяване и майчинство е на минус 128.2 млн. лв., за безработицата - на минус 123 млн. лв.
От догодина ще има нов вид обезщетение за майките, които се върнат на работа, преди детето да навърши една година (след 135-ия ден от раждането). Към заплатата си те ще получават половината от майчинството. Според данни на НОИ около 2.7% от майките на деца, родени през 2014 г., са се върнали по някакви причини на работа преди изтичането на 1 г.
РАЗВРЪЗКАТА
През 2017 г. се очаква Конституционният съд да излезе с решение дали наложеният от финансовия министър избор за осигуряване в частен фонд или в НОИ противоречи на конституцията. За малко повече от една година, откакто е в сила възможността на заетите от масовата трета категория и работещите в сектор "Сигурност" да прехвърлят пълната си пенсионна вноска в НОИ, това са сторили по-малко от 6500 души. Работещите тежък труд (от първа и втора категория) пък, които също имат тази възможност от януари тази година, са 103-ма.