![]() |
Част от българите сърфират на работното си място и затова не намират за нужно да имат интернет и у дома. |
Очаквано най-активните потребители в интернет са младежите между 16 и 24 години, като 87.2% от тях използват интернет всеки ден или поне веднъж седмично. С увеличаването на възрастта желанието и нуждата намаляват - само 12.9% от хората на възраст между 65 и 74 години сърфират редовно.
Интересно е, че почти половината безработни също се възползват редовно от възможностите, които предоставя интернет (44.4%). Обяснението е, че това е начинът част от тях да си намерят работа, смятат експерти. Най-много часове "губят" в интернет учениците, следвани от работещите българи.
Най-предпочитаното устройство за достъп до интернет е мобилният телефон - на него залагат 70.4% от редовните потребители, които го ползват както у дома, така и на работа.
УДОБСТВО
Около 18.4%, или почти всеки пети от българите, общуват чрез интернет с държавните и общинските институции, показват още данните на НСИ. Най-голям е делът на тези, които са получавали информация от даден уебсайт (15%). За сметка на това обаче процентът на хората, които са изтеглили даден формуляр, остава нисък - едва 9.3 на сто. Попълнените и изпратени формуляри пък са само 6.5%. По-активни в опитите си за "разговор" с чиновниците са жените - 19.5% от тях са използвали предлаганите онлайн услуги от публичната администрация, докато делът на мъжете е 17.3%.
ЗАПЛАХА
София, Варна и Пловдив са трите града, чиито онлайн потребители са подложени на най-много кибератаки, показва анализ на Microsoft. Заплашени са и хората от Перник и Бургас, които сърфират в мрежата. Анализът показва, че само рамките на септември т. г. онлайн потребителите в страната са били подложени на повече от 10 атаки. Проблемът обаче е дори още по-голям - всеки ден кражбата на лични данни, спам, атаки на банкови сметки и т.н. засягат над 1 милион души в целия свят, а 12 човека стават жертва на киберизмами всяка секунда.