Учени обявиха, че са открили най-старата вода в света в Канада - тя е най-малко на 2 милиарда години.
През 2013-а, на дълбочина 2.4 км, в подземен тунел в мина в Онтарио, била открита вода, която датирали отпреди 1.5 милиарда години.
Но крайната дълбочина на мината (3.1 km) позволила на изследователите да продължат да се спускат, което е довело до намирането на нови източници на дълбочина от 3 km.
Количеството на намерената вода също е изненадващо, тъй като изследователите очаквали няколко капки върху камъните, а ги посрещнал малък водоем.
С анализ на газовете, разтворени в тази древна вода (включително хелий, неон, аргон и ксенон), изследователите са успели да датират възрастта на водата на най-малко 2 милиарда години.
В предишни изследвания (на "по-младата" вода), анализите показват, че сулфатът е бил получен в резултат на химична реакция между водата и камъните, а не в резултат на негово предаване от повърхностните води. Това означава, че геохимичните условия в тези древни басейни, които са напълно изолирани от повърхността, може да са достатъчни в тях да се зароди микробен живот - независима подземна екосистема, която би могла да просъществува милиарда години.
Интересно е, че подобни процеси биха могли да се развиват под повърхността на Марс.
|
|