![]() |
Жан-Клод Юнкер саботирал като премиер на Люксембург усилията на Брюксел да спре укриването на данъците от мултинационалните компании, става ясно от изтекли данни в британските медии. |
През 2014 г. гръмна скандалът "Люкслийкс", който показа как Великото херцогство е помагало на повече от 340 големи международни компании да укриват данъци по време на управлението на Юнкер, който беше премиер и финансов министър между 1995 и 2013 г. Сега стана ясно как Люксембург активно се е възползвал от членството си в тази комисия, за да защитава данъчната си система и да се противопоставя на предлагани данъчни реформи в ЕС. Усилията на повечето от държавите да въведат ограничения върху данъчното планиране често са протакани или объркани от малка група държави, най-често предвождани от Люксембург. Така са блокирани в Етичната комисия, отговаряща за данъчното облагане на бизнеса, предложения като това данъчните власти във всяка страна членка да правят преглед на споразуменията с мултинационални компании; стратегии за разследване на трансгранично укриване на данъци и планове за по-активно споделяне на данъчна информация между държавите членки за данъчните споразумения. Говорител на Министерството на финансите в Люксембург отказа коментар на тези твърдения.
Източници от брюкселската комисия казват пред "Гардиън", че тя вече не изпълнява поставените си цели, тъй като няма единодушие. "Всяка държава е готова да блокира всяко споразумение. Освен това дадена страна е готова да изтъргува позицията си по данъчната политика срещу друг въпрос в ЕС", допълват източниците.
Данъчни експерти твърдят пред "Гардиън", че Люксембург е започнал да променя позицията си по данъчните европравила при настоящия премиер Ксавие Бетел. Разсекретените документи обаче показват, че страната продължава да се противопоставя на други промени. През 2016 г. например Херцогството остро се противопоставя на усилия, подкрепени от повечето държави членки за подобряване и разширяване на обхвата на работата на Етичната комисия, отговаряща за данъчното облагане на бизнеса.
ПРАВИЛА
Работещата в Брюксел Етична комисия, отговаряща за данъчното облагане на бизнеса, е сформирана след 1998 г., но за работата й се знае малко. Преди почти 19 години страните от ЕС се договориха да бъде изготвен Етичен кодекс за данъчната политика и се ангажираха да не участват във "вредна конкуренция" помежду си. Една от целите на комисията е да се попречи на държавите - членки на ЕС, да се противопоставят една на друга чрез увеличаване на влиянието на мултинационалните компании с различни данъчни облекчения.