:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,149,747
Активни 249
Страници 4,179
За един ден 1,302,066

Парламентът не е длъжен да се произнася по референдума

3-месечен срок не тече, тъй като ЦИК не е обявила решение и не го е пратила на депутатите
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Подписката за референдума бе огромна. Само 12 хил. гласа не достигнаха на допитването, за да го направят задължително, и започна пълно объркване какво да се прави.
Сегашният парламент няма юридическото задължение да се произнася по националния референдум. Визираният в закона за прякото участие 3-месечен срок не е започнал да тече, показа проверка на "Сега". Следващото Народно събрание (НС) също не е длъжно да се произнася. Така изразяването на мнение по резултатите от допитването зависи единствено от политическата воля на сегашните или бъдещите депутати. В петък правната комисия отказа да разгледа законопроектите на ГЕРБ и омбудсмана Мая Манолова, внесени от Георги Кадиев, за мажоритарен вот и ясно показа, че желание за съобразяване с референдума към момента няма. Няма обаче и никаква правна норма, която да принуди парламента да се произнесе, независимо дали ще е положително или отрицателно.

Според закона за прякото участие въпросите от референдум, който не е събрал активност от последните парламентарни избори, но тя е над 20%, а повече от половината избиратели са отговорили с "да", отиват за решаване в парламента. НС трябва да се произнесе до 3 месеца. В публичното пространство преобладават мненията, че в момента тече този срок, а предвид факта, че парламентът ще бъде разпуснат в края на януари, решението се очакваше тези дни. Срокът обаче не е започнал, тъй като "Шоуто на Слави" обжалва резултатите на Централната избирателна комисия (ЦИК) пред Върховния административен съд (ВАС) и комисията не е обявила решение за изхода на допитването. 3-месечният срок тече едва след като тя прати решението си на парламента. Всичко това бе потвърдено от говорителя на ЦИК Александър Андреев. "Решение и внасяне в НС ще има след произнасяне на ВАС", заяви той.

"Шоуто на Слави" обжалва резултатите, тъй като смята, че 12 000 гласа са били "укрити", а с тях границата за активността би била премината и волята на избирателите би станала задължителна. Юристи, с които разговаря "Сега", не бяха толкова категорични дали въпреки обжалването ЦИК не е трябвало да излезе с решение, да го прати в парламента и да текат по-нататъшните процедури. При избор на депутати, кметове и съветници например сезирането на съда не спира получаването на мандат. "Да, комисията трябваше да се произнесе", заяви опитен юрист, който пожела да остане анонимен. Подобно мнение изказа и опозиционерът Радан Кънев. "По аргумент от дейността на изборните органи би трябвало 3-месечният срок вече да тече. Например - един общински съвет работи, докато текат производствата по жалбите", заяви Кънев. Бившият конституционен съдия, член на ЦИК (1995 г. - 2006 г.) и правен секретар към президентството (2001-2006 г.) - проф. Пламен Киров, обаче бе категоричен, че комисията правилно не е излязла с решение. "В случая от 12-те хиляди гласа зависи дали е премината границата, т.е. дали резултатите са задължителни, или не. Какво решение да вземе ЦИК, след като тези 12 000 гласа са от решаващо значение за резултата?", заяви Киров.

Датата на произнасянето на ВАС не е известна, срокът за повторното преброяване на бюлетините, поискано за 44 секции от инициаторите на допитването, изтича около 20 януари. Следващият парламент няма общо с целия казус, 3 месечен срок за него няма да тече. "Не е осъществен докрай фактическият състав в рамките на парламента, взел решението за референдума", обясни проф. Киров.

---------НЕЯСНОТИ

Почти всички юристи, с които "Сега" се свързва за коментар върху закона за прякото участие, го определиха като непълен и изключително неиздържан. Това позволява действия "по осмотрение". Затова препоръчаха да бъде променен.
8
2457
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
15 Януари 2017 19:31
Двата опорни стълба на двуслойната платформа (отдолу БЕЗОТЧЕТНОСТ, отгоре й БЕЗОТГОВОРНОСТ /и по-точно БЕЗНАКАЗАНОСТ/), върху която е съградено 27-годишното статукво са именно ужким-Законът за прякото участие...(т.нар. закон за рферендумите) е ужким-Изборният кодекс (според който избирателите ужким избират депутати в НС и съветници в ОбС) Партия, която постави в предиизборната си платформа битката за събаряне на тези две опори - битка мирна,т.е. чрез радикално пренаписване и на двата закона и прилагането им в практиката, а не битка майданна, ИМА реални шансове да ПРАТИ в 44-то НС група, около която да кристализира УПМ = управляващо парламента мнозинство! Респективно, група която да назначи и Министерски съвет, и ключовите магистрати!
15 Януари 2017 22:12
е как да не е, нали по закон е длъжно да го разгледа и да се произнесе?!??
15 Януари 2017 22:59
Къф тоя брадатия на преден план. Пу пу. Очакваш Зелю Зелев да влезе в кадър
16 Януари 2017 00:22
Да ви пази Господ от образовани простаци.Абе тия простаци имат ли поне малко елементарни познания как се управлява държава и какви нови необходими закони са необходими за да функционира поне минимално?Според мене си карат по капли и не им пука.Ден да мине самун да загине...
16 Януари 2017 00:31
Противниците на референдума доволни ли са от това тълкувание? Ще се радват ли, ако народните "избраници" изкривят закона така, щото да се престорят, че референдум не е имало?
Кое е по-важно за тях: справедливостта и законността или сбъдването на техните желания?
16 Януари 2017 00:33
За да им доиде желание за работа е необходимо да се кандидатират масово кйораво и топаво.Всеки които има некакъв бизнес като г-н Данчо .Адвокати воени гешефтари даже и доктори за депутати.И така ще имате мажоритарни избори без да им целувате копитата на сегашните гадове.
16 Януари 2017 11:24
Мен пък ме е страх от скорострелни недомислени реформи. Нали точно пътят към ада е постлан с добри намерения. Не може ли поне веднаж първо да се формулира какво точно ще се прави, да се подложи на обществено обсъждане, да се изчистят съмнителните места. Същото е и с нова конституция. Ако ще я приемат титаните на мисълта от сегашното народно събрание- по- добре не! Всичко друго ми прилича на ведър порив на песимистите да променим нещата, защото по- лошо не може да стане. Може, и още как! Всеки оптимист ще го каже.
16 Януари 2017 18:28
Слави - премиер министър.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД