:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,860
Активни 418
Страници 19,790
За един ден 1,302,066

Брекзит започва на 9 март

Британските депутати дискутират излизането на страната от ЕС
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Британските депутати започнаха вчера обсъждането на законопроекта за активиране на чл. 50 от Лисабонския договор за излизането на страната от ЕС.
Британският премиер Тереза Мей ще задейства чл. 50 от Лисабонския договор за излизането на страната от Великобритания на 9 март, твърди в. "Таймс". Досега тя нямаше намерение да оповестява точна дата за стартирането на процедурата и официално твърдеше, че това ще се случи до края на март. В понеделник обаче правителството е уведомило Камарата на лордовете, че иска законопроектът за излизане на Великобритания от ЕС да бъде одобрен на 7 март. Ден по-късно финансовият министър Филип Хамънд ще произнесе традиционната си реч за бюджета, а на 9 март в Брюксел ще се състои Европейския съвет и Тереза Мей ще може официално да обяви активирането на член 50 пред колегите си от останалите 27 държави членки, твърди в. "Таймс".

Вчера в британския парламент започнаха дебатите по законопроекта, който упълномощава правителството да даде старт на преговорите за излизане от ЕС. След края на дебатите Камарата на общините ще гласува документа. След това той ще бъде разгледан и в Камарата на лордовете. Проектозаконът бе внесен в парламента, след като британският Върховен съд задължи правителството да поиска одобрението на депутатите, за да стартира преговорите за Брекзит.

Срещу задействането на процедурата се обявиха либералдемократите и Шотландската национална партия, както и част от опозиционната Лейбъристка партия. Британският премиер Тереза Мей обаче може да разчита на останалата част от лейбъристите и на съпартийците си от Консервативната партия, които имат мнозинство в Камарата на общините. Лидерът на Лейбъристката пария Джеръми Корбин призова депутатите си да подкрепят Брекзита, но в замяна ще иска по-голяма роля на парламента в преговорния процес.

"Това не е проектозакон по въпроса дали Великобритания трябва да напусне ЕС, или не. Парламентът просто трябва да позволи на правителството да приложи вече взето решение, след което няма връщане назад", заяви в началото на дебатите министърът, отговарящ за Брекзит Дейвид Дейвис. "Попитахме народа на Великобритания дали иска да напусне ЕС и той реши, че иска. Така че този закон се опира на един съвсем прост въпрос: Имаме ли доверие на народа, или не?", допълни той.

Тереза Мей

 Тереза Мей
Британският премиер Тереза Мей и ирландският й колега Енда Кени се споразумяха да запазят икономическите връзки и да не допуснат въвеждането на граничен контрол, след като Великобритания излезе от ЕС, предадоха агенциите. Двамата министър-председатели са единодушни, че няма да има "връщане към границите от миналото" и че искат да запазят т.нар. общо пространство за придвижване, което дава право на ирландските и британските граждани да пътуват без паспортни проверки, както и да гласуват на избори в другата държава.

1
1153
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
01 Февруари 2017 03:38
Граница между Британия и Ирландия няма да има до момента в който ирландците не клекнат срещу куфар евромарки да приемат част от гостите на Меркел .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД