:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 122
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

У нас властта е основна пречка пред икономиката

В Глобалния индекс за конкурентоспособност България е 97-а по качество на институциите
 
България е в омагьосан кръг. Държавата с нейните институции обслужва не обществото, а определени бизнес кръгове. Това спъва икономиката и ни обрича на бавно развитие и бедност, което пък е отлична почва за избуяване на популизма. Институтът за пазарна икономика вчера представи на кръгла маса в София своя анализ "Отстъпва ли демокрацията у нас на статуквото и популизма". Според експертите на ИПИ отстъпление има и това ясно се вижда в международните класации и външните оценки за България.

България губи конкурентоспособност най-вече заради зле работещи институции, показва Глобалният индекс за конкурентоспособност на Световния икономически форум за 2016 - 2017 г. В общото класиране, което включва 137 държави, България е 50-а, но специално в категорията "институции" е на 97-о място - далеч по-зле от Гана, Кабо Верде, Бенин, Иран, Ямайка и т.н. Особен принос за печалния рейтинг на страната ни имат слабата съдебна система и силната организирана престъпност.

"България получава много ниски оценки в подкатегориите "пилеене на държавни средства", "лобиране и намеса в решенията на чиновници и служби" и "обществено доверие в политиците". Първите две подкатегории имат осезаеми икономически ефекти и насочват вниманието към клиентелизма и икономически популизъм у нас", коментира Петър Ганев от ИПИ.

Корупцията във всичките й форми - подкупи, използване на връзки, предрешаване на обществени поръчки, е основна пречка за правене на бизнес в нашата страна, посочи още Ганев. В най-новото изследване на "Прозрачност без граници" Corruption Perceptions Index България отново е най-корумпираната в ЕС.

През последните седмици се наблюдава сериозно засилване на предизборния икономически популизъм - от сорта на 1000 лева минимална заплата, 300 лева най-ниска пенсия, евтин бензин и т.н. "Но фокусът върху системата на правораздаването е неизбежен и темата за съдебната реформа едва ли ще бъде удавена в блатото на икономическия популизъм и нефинансираните обещания", оптимистично смятат от ИПИ.



ГЛАС НАРОДЕН

Анкета, проведена сред различни общности - експерти, предприемачи и студенти, разкрива, че всички те смятат за огромен проблем не просто липсата на върховенство на закона, а въобще липсата на ефективно разделение на властите. В България има кроникапитализъм - срастване на държава и бизнес, "обръчи". Крахът на четвъртата най-голяма банка в България (КТБ) през 2014 г. беше проявление именно на този модел, коментира Петър Ганев. Допитването, проведено от ИПИ, показва огромна подкрепа за провеждането на съдебна реформа. Липсата на ефективни присъди е "покана за коруция", тя позволява корумпирани политици да играят централна роля в управлението на България, посочи експертът.





3
1967
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
01 Февруари 2017 20:14
Нищо, бе! Кво сте се притеснили в това ваше ИПИ! Важното е простите да се разберат с простаците и да има ... стаЛбилност.
01 Февруари 2017 22:14
Държавата с нейните институции обслужва не обществото, а определени бизнес кръгове.



01 Февруари 2017 23:04
ИПИшковците,"притеснявайки се", пропагандират тезите на "борците срещу корупцията", що неспирно искат Да им даде Българийката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД