:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,681
Активни 518
Страници 14,611
За един ден 1,302,066

Балканизирането на Европа

Днешният ЕС много прилича на Югославия отпреди разпадането й
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Изчезването на солидарността в Европа доведе и до британското решение за Брекзит.
В един февруарски ден на 1992 г. в спретнатото холандско градче Маастрихт Европейската общност беше преименувана в "Европейски съюз". Основаването на този съюз се превърна в политическа и икономическа история на успеха. Но сенчестите страни на този успех, които охотно бяха игнорирани, все повече застрашават неговото бъдеще. В първите години след Маастрихт явно е било твърде трудно да се забележат вродените недъзи на ЕС. Останали нелекувани, днес обаче те застрашават съществуването на Общността.

Един от греховете на възникващия по онова време ЕС беше неспособността му правилно да оцени кризата в Югославия, да предотврати ескалацията на напрежението между враждуващите страни, а по-късно и да умиротвори региона.



Политическо джудже



Чрез Маастрихт Германия пренесе в ЕС не само икономическата си мощ, но и една своя исторически обусловена слабост: ЕС стана, досущ като Западна Германия по времето на Студената война, икономически гигант, който в политическо отношение е истинско джудже. От четвърт век насам джуджето почти е спряло да расте. Всички временни терапии с хормони на растежа в сферата на външната политика и политиката за сигурност се оказаха изцяло безуспешни. Последователна външнополитическа линия спрямо Западните Балкани не е изградена и до днес. А регионът отново е обхванат от несигурност.



Вътрешно разединен, външно слаб



ЕС е неспособен да постигне консенсус и по въпросите на своята вътрешна политика. Фактът, че Германия прояви желязна твърдост спрямо закъсалите по времето на финансовата криза южноевропейски държави, докато спрямо бежанците се изяви като безкрайно великодушна страна, може и да е било оправдано от някаква хуманитарна или финансова логика. Но и едното, и другото бяха отрова за ЕС. Още повече че въпросните решения бяха прокарани силово, също както и някои други преди това. Когато Гърция бе приета в Еврозоната, всички западни страни - членки на ЕС, си затвориха и двете очи. Същото беше и когато ставаше дума в ЕС да се приемат България, Румъния и Хърватия.

Дъблинският регламент, според който бежанците трябва да останат в страната, където за пръв път са стъпили на европейска територия, е от полза за Германия и богатите северноевропейски страни, но претоварва средиземноморските държави. Упоритото пренебрегване на задаващия се от юг миграционен натиск превърна Средиземно море в масов гроб, а сирийската трагедия в общоевропейска драма.

Военната логика на американците, която не винаги е била в интерес на ЕС, доведе до серия от интервенции. Те предизвикаха не само невъобразими разрушения и срив на цели държави, но и унищожиха солидарността между държавите в ЕС - солидарността спрямо по-слабите страни или мигрантите явно вече ги няма. Затова се стигна до Брекзита в Лондон, до Качински във Варшава, Орбан в Будапеща. Ситуацията и бездруго е сложна на фона на проблемите, свързани с лидери като Путин, Ердоган и Тръмп.



ЕС пред разпад?



Сегашното състояние на ЕС все повече напомня за ситуацията в Югославия отпреди разпадането й. Катастрофата в бившата Титова държава настъпи в резултат на взривоопасната смесица от икономическа криза и нагнетяване на етническо напрежение. Така всички политически и икономически противоречия за кратко време се превърнаха в етнически конфликти.

В очите на западните наблюдатели това развитие изглеждаше като атавизъм, като печално отклонение от линията на прогреса. 25 години по-късно, за съжаление, сме принудени да установим, че разпадането на Югославия е било само началото, а не краят на едно развитие.

Неолибералните елити явно тотално подцениха страховете на хората и в западните общества. Затова национализмът днес отново превзема обществената сцена, включително и в западните европейски столици. Във Виена за малко не бе избран президент националист, а какво ще се случи в Париж - още не е съвсем ясно.



Какво да се прави?



Спасителната формула всъщност е относително елементарна: външнополитически ЕС трябва да се изявява като съюз, сплотен около определени ценности, а вътрешнополитически - като солидарна общност. По-добре навреме да се инвестират усилия, отколкото после да се налагат скъпи интервенции. Дали Европа ще преоткрие провалилата се идея за европейска конституция, или ще се стигне до Европа "на различните скорости", в случая е по-скоро от второстепенно значение. Решаващо е едно: ЕС или ще заработи като външнополитически дееспособен, солидарен съюз със стабилна и консенсусно приета политика, или в сегашната си форма ще загине. Времето вече изтича.

15
3279
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
13 Февруари 2017 20:34
СЕГА нека да изясним понятията.... ЕС (или неговият предшественик) е бил създаден като съединение на 6 държави. За останалите европейски държави - и дума, и поим няма отбелязани в аналите. Икономическият интерес тласка останалите да пристъпят в този съюз, който дава вазможности от различно естество, използвайки различни родилни недъзи. Със времето допуснатите втора вълна в този ексклузивен клуб държави почват да се облажват от "не_едостатъците" на входния дрескод. И неминуемо настъпва моментът, в който всички искат да се пишат "по-турци от султана" - т.е. да се възползват от облаги, а задълженията към клуба да се загърбят при първа възможност... Ситуацията на положението - (почти) всички пищят срещу ЕС, ама никой не се отказват от облагите му, което няма никаква връзка с късопаметност... "Вие ни освободайте, ние ке я наредим!" (Древна македонска мъдрост) относно практиката на българите спрямо поети ангажименти... ) Моля срв. ПСВ, ВСВ, Варшавски отбранителен договор, участие в СИВ и др.п.
13 Февруари 2017 20:37
Военната логика на американците, която не винаги е била в интерес на ЕС,

Нататък може да не се чете
13 Февруари 2017 20:39
фсичко може да се балканизира, освен кашкавала, защото за балканизирането на последния се изисква идиотщина под стандартния минимум.
Което ме подсеща да регистрирам "Балканизиран кашкавал™".
13 Февруари 2017 20:52
Термин, който се ползва винаги в негативен смисъл, винаги от западняци. Някога чували ли сте българин или сърбин да говори за балканизация на нещо?
Но на кого му пука, важно е кинти да падат...
13 Февруари 2017 21:00
Поредното лицемерие и нахалство, изразено с чувството на някакво превъзходство. Особено нагло е когато ти си надробил попарата и после почваш да се оправдаваш с другите. Лицемерие и двойни стандарти, нищо ново и невиждано от новите ни приятели
13 Февруари 2017 21:07
"Балканизация" е противно , неестествено понятие спрямо "балканизация", разбирана от сърби, македонци, българи, шиптари... Тъй като сме всички от един дол дренки (по Пиер Данинос и др.), единственият общ делител е "мужкарство" - гдето никой не отстъпва другиму.
13 Февруари 2017 21:28
..."мужкари" изненададани от турците .
"балканизирана Европа" изненадана от ... ъъъ ... нещо, като повторение на историята.

13 Февруари 2017 21:33
wreckage
13 Фев 2017 20:39

Не си прави майтап с кашкавала. Хубавият овчи кашкавал е деликатес, в сравнение с който един куп разни там евро-сирена ряпа да ядат.
13 Февруари 2017 21:47
... ..."мужкари" изненададани от турците ....
- Ами как няма да са изненадани от турците, след като
... „Забелязал, че враговете не са поставили стражи и самите те в по-голямата си част са на река Теарос, която им предоставяла чудесна и здравословна вода за пиене – а това било през лятото –, нехаещи за оръжията и конете си и отдали се на бездействие, без да се замислят за враговете.”...
- И са лющили ракия и вино, замезвайки с "кашкавал" и други мезета... Моля срв. в: Натисни тук
13 Февруари 2017 21:52
Хубавият овчи кашкавал е деликатес, в сравнение с който един куп разни там евро-сирена ряпа да ядат.

Ти си гледай балканския, аз ще си шиткам балканизирания.
13 Февруари 2017 22:24
"Днешният ЕС много прилича на Югославия отпреди разпадането й"

Е, хубаво ,де - кой е Милошевич и кой Холбрук ?
13 Февруари 2017 23:13
Ми никой от световните геополитчески фактори няма интерес от силен ЕС, силна Европа. Без силна Германия това е невъзможно, а тя е здраво всестранно окупирана. В този вид на ЕС САЩ все по-малко могат да го търпят като икономическа сила, която има тенденция към постепенна политическа независимост, значи ще положат още повече усилия да го разрушат и държат в подчинение чрез НАТО. Ако все пак успеят него да запазят в този му вид. Все по-малко ЕС става потребен и на Русия, на Китай още по-малко.
Единственият и то не особено голям шанс за ЕС във вид на Четвърти Райх е деструктивните процеси в САЩ да доведат до техния бърз разпад, но тук теоретизирам. По-вероятно ми изглежда ЕС да се разпадне на етапи - първо да стане "на две скорости", после "на три" и т. н.
14 Февруари 2017 05:55
1) Aman.
2) DW e parodia.
14 Февруари 2017 12:37
Дъблинският регламент, според който бежанците трябва да останат в страната, където за пръв път са стъпили на европейска територия, е от полза за Германия и богатите северноевропейски страни, но претоварва средиземноморските държави.

- Тази лъжа демаскира уж критичната статия срещу определени либерални аспекти.

Дойче веле за нещастие продължава да е рупор на деструктивните неолиберални, империални сили, познати още като световните паразити. Отново разменяне на причини със следствия и прехвърляне на вината от болната, на здравата глава.
14 Февруари 2017 16:51
Все пак аз да питам като Иванчо : кой забърка КАШИТЕ в - Югославия,Авганистан, Либия,Ирак,Сирия ,Египет-Израел и да не забравя Украйна и в момента Румъния ???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД